Jak poznat rozdíl mezi virovou a bakteriální tonzilitidou

Může být těžké rozeznat rozdíl mezi virovou a bakteriální tonzilitidou od samotných příznaků. Tonzilitida způsobená virovou infekcí však může být mírnější než tonzilitida způsobená bakteriální infekcí.

Tonsilitida je zánět mandlí – dvou žláz, které sedí v zadní části vašeho krku. Může to být způsobeno virovými nebo bakteriálními infekcemi.

Nejčastějším příznakem tonzilitidy je bolest v krku, ale je obtížné určit, zda je příčinou virová nebo bakteriální infekce podle pohledu nebo samotných příznaků. Lékař může nařídit kultivaci výtěru z krku, aby zjistil, zda je infekce bakteriální.

Tento článek shrnuje primární rozdíly mezi virovou a bakteriální tonzilitidou, včetně příznaků, léčby, příčin a rizikových faktorů.

Jaké jsou příznaky virové vs. bakteriální tonzilitidy?

Primárním příznakem bakteriální i virové tonzilitidy je bolest v krku. Oba typy tonzilitidy mohou také způsobit, že vaše mandle zčervenají, oteknou a bolí, takže je pro vás obtížné polykat.

Pokud máte angínu z virové infekce, jako je běžné nachlazení nebo chřipka, vaše příznaky mohou být mírnější, než když je příčina bakteriální. Můžete mít také kašel, ucpaný nos a rýmu.

Bakteriální tonzilitida bývá závažnější a podle NHS si můžete všimnout, že máte špatný dech. Existuje řada bakterií, které mohou způsobit zánět mandlí, ale nejčastěji je na vině streptokok skupiny A.

Symptomaticky je těžké rozlišit mezi bakteriální a virovou tonzilitidou, a proto je testování tak důležité.

Jak se léčí virové a bakteriální tonzilitidy?

Jak se tonzilitida léčí, bude záviset na příčině. Ve většině případů příznaky odezní mezi 3 a 7 dny, ať už se jedná o virovou nebo bakteriální infekci.

Neexistuje žádná specifická léčba, pokud je infekce virová. Pokud se však potvrdí, že infekce je bakteriální, lékař vám pravděpodobně předepíše antibiotika.

Pokud jsou vám nebo vašemu dítěti předepsána antibiotika na bakteriální tonzilitidu, určitě absolvujte celou antibiotickou kúru, i když se začnete cítit dříve lépe. Pokud přestanete příliš brzy, počáteční infekce nebude odstraněna. Nedokončení celé kúry antibiotik může také přispět k rezistenci vůči antibiotikům.

Bylo to užitečné?

Ať už máte virovou nebo bakteriální tonzilitidu, zde je několik věcí, které můžete udělat, abyste se cítili pohodlněji:

  • hodně odpočívej
  • pít hodně tekutin
  • jezte měkká jídla, pokud vás polykání bolí
  • pijte teplé tekutiny nebo cucejte studená jídla, jako jsou nanuky, abyste zmírnili bolest v krku
  • použijte zvlhčovač
  • kloktat slanou vodou
  • užívat volně prodejné léky proti bolesti

U některých lidí se bakteriální infekce stávají chronickými. Pokud zažijete pět nebo více bakteriální infekce za rok, možná budete muset podstoupit tonzilektomii, což je operace, při které vám budou odstraněny mandle.

Komplikace z tonzilitidy jsou vzácné a vyskytují se opravdu jen u bakteriálních infekcí. Někdy se mohou objevit sekundární infekce, jako je infekce středního ucha nebo absces, který se vyvíjí mezi mandlemi a hrdlem.

Co způsobuje virovou vs. bakteriální tonzilitidu a kdo je ohrožen?

Virová tonzilitida je častější než bakteriální tonzilitida. Způsobují ho viry, jako je nachlazení, chřipka a COVID-19.

Bakteriální infekce jsou nejčastěji způsobeny streptokokem skupiny A. Bakteriální tonzilitida postihuje mezi 5 % a 15 % dospělých kteří navštěvují lékaře pro bolest v krku a mezi 15 % a 30 % dětí ve věku od 5 do 15 let, kteří vyhledávají léčbu.

Nejčastější věkové rozmezí pro rozvoj virové nebo bakteriální tonzilitidy je 5–15 let. Tonsilitida není u dospělých tak častá jako u dětí.

Nejčastějším příznakem společným všem typům tonzilitidy je bolest v krku. Ale je těžké rozeznat rozdíl mezi virovou a bakteriální tonzilitidou jen podle příznaků.

Je třeba provést kultivaci výtěru z krku, aby se zjistilo, zda je infekce bakteriální a vyžaduje léčbu antibiotiky.

Komplikace jsou vzácné, ale někteří lidé mají opakující se bakteriální infekce, které mohou vyžadovat tonzilektomii.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY