Existuje souvislost mezi menopauzou a tělesným zápachem?

Několik faktorů může přispět ke změnám ve vašem tělesném pachu během menopauzy a na tom, jak vnímáte svou jedinečnou vůni. Tyto změny obvykle nejsou důvodem k obavám, ale existují způsoby, jak zabránit nežádoucímu zápachu.

Hormonální výkyvy jsou nejčastějším viníkem, říká Suzanne Gilberg-Lenz, MD, autorka knihy „Menopause Bootcamp: Optimize Your Health, Empower Your Self, and Flourish as You Age“.

Zejména zvýšení nebo snížení kortizolu, estrogenu a testosteronu. Ačkoli tyto hormony během vašeho života kolísají v různých obdobích, tyto posuny jsou drastičtější během puberty, těhotenství a menopauzy.

Mírné změny tělesného pachu jsou často dočasné. „Silný a přetrvávající tělesný pach však může být známkou závažnějšího problému, jako je infekce, a měl by ho řešit lékař,“ vysvětlila Judith Meer, PT, DPT, specialistka na pánevní rehabilitaci z The Pelvic PT v New Jersey.

Změny vaginálního zápachu jsou pravděpodobnějším důvodem k obavám, zejména pokud je zápach rybí, shnilý nebo kvasnicový.

Proč dochází ke změnám tělesného pachu během menopauzy

Váš čich se může změnit

Některé změny čichu jsou přirozeným důsledkem stárnutí. Presbyosmie, také známá jako starobní čich, může způsobit:

  • Hyposmie: otupělý nebo ztracený čich
  • dysosmie: zkreslený čich
  • Fantomie: cítit halucinace nebo cítit věci, které tam nejsou

“Dysosmie a fantosmie mohou způsobit, že si lidé budou myslet, že páchnou, i když ne,” řekl Meer.

Zvýšené pocení v důsledku návalů horka nebo nočního pocení

Během menopauzy hladina estrogenu klesá. Estrogen hraje roli v elasticitě krevních cév, takže když hladiny estrogenu poklesnou, krevní cévy nejsou tak expanzivní, říká Gilberg-Lenz.

“Toto zúžení znamená, že lidé v menopauze nejsou dostatečně schopni uvolnit přebytečné tělesné teplo,” řekla, což zvyšuje výskyt návalů horka a nočního pocení.

„Nárůst pocení v kombinaci s větší diverzitou bakterií v samotném potu může mít za následek tělesný zápach,“ vysvětluje Gilberg-Lenz.

Zvýšení testosteronu způsobuje tento nárůst bakterií. Testosteron je také spojen s produkcí chemické látky zvané androstenol, která je spojována s pižmovou vůní.

Větší úzkost

Statistická analýza zveřejněná v roce 2023 zjistila, že přibližně 25 % žen v menopauze zažívat úzkost. Závažnější symptomy menopauzy byly spojeny s vyšší úrovní úzkosti.

Pravidelný pot se uvolňuje z ekrinních potních žláz, zatímco stresový pot se uvolňuje prostřednictvím apokrinních potních žláz, vysvětluje Stephanie Culver, MD, certifikovaná lékařka společnosti Menopause Society s Pandia Health.

Apokrinní potní žlázy obsahují více bílkovin a tuků ve srovnání s jinými typy potních žláz, což negativně ovlivňuje zápach, říká.

Pokud tedy vaše hladina úzkosti během menopauzy stoupá, je přirozené, že váš pot zapáchá jinak, než na jaký jste zvyklí.

Snížený estrogen narušuje celkovou hormonální rovnováhu vašeho těla

Snížený estrogen je hlavním přispěvatelem ke změnám vaginálního zápachu.

Estrogen napomáhá k samolubrikaci vulválních a vaginálních tkání. Když hladiny estrogenu klesají, klesá i hladina lubrikace, říká Culver.

“Změny v lubrikaci a estrogenu také ovlivňují vaginální pH a mění celkové složení bakterií, které sídlí v urogenitální oblasti,” řekla.

Obvykle dochází ke snížení koncentrace bakterií Lactobacilli, často známých jako „dobré bakterie“ pro způsob, jakým podporují vaginální zdraví, říká.

Snížení počtu laktobacilů je obvykle spojeno s nárůstem jiných bakteriálních kmenů, což může způsobit změnu vůně a výtok.

Zvýšený únik moči

Mnoho lidí pociťuje změny pánevního dna během menopauzy, včetně rozdílů ve svalovém tonu a celkové funkci.

“Například pokles estrogenu může způsobit výrazné ztenčení svalů a tkání kolem močové trubice,” vysvětluje Meer.

Slabé pánevní dno může vést k úniku moči (inkontinenci). Moč má výrazný zápach a jeho uvolňování může ovlivnit, jak vnímáte svůj vaginální a celkový zápach, říká.

Co můžete udělat, abyste pomohli zmírnit nežádoucí pachy během menopauzy

Nežádoucí tělesný pach může mít negativní vliv na váš sebepohled, sociální interakce a kvalitu života, říká Culver. Ale jsou věci, které můžete udělat, abyste svou vůni ovlivnili hned teď a z dlouhodobého hlediska.

Změňte svou hygienu

Po menopauze možná budete muset přijít na nový systém hygienických postupů, říká Culver.

I když jste to nikdy předtím nemuseli, může být užitečné osprchovat se ihned po námaze nebo cvičení, aby vůně nezůstávala, říká.

Podobně se můžete rychle opláchnout po návalech horka, pokud to váš rozvrh a životní styl dovolí.

Často aplikujte deodorant nebo antiperspirant

Menopauza Society Certified Practitioner Catherine Hansen, MD, vedoucí oddělení menopauzy v Pandia Health, doporučuje aplikovat antiperspiranty nebo deodoranty na začátku dne, stejně jako když zaznamenáte změny zápachu.

„Antiperspiranty ‚ucpávají‘ potní žlázy, aby bránily toku potu na kůži, kde je metabolizován bakteriemi,“ vysvětlila. Mezitím má deodorant antimikrobiální účinek, který pomáhá redukovat bakterie.

Obojí může pomoci snížit zápach související s potem, říká.

Vyvarujte se sprchování

Pokud vaši netherbiti vydávají novou vůni, možná budete mít tendenci se tam dostat s mýdly a jinými vůněmi – ale když to uděláte, problém to jen zhorší.

“Sprchování, stejně jako speciální mytí a spreje, povedou z dlouhodobého hlediska k větším problémům – jako jsou opakující se infekce nebo zvyšující se zápach – protože eliminují dobré bakterie ve vaginálním kanálu, které podporují vaginální zdraví,” vysvětlil Hansen.

„Abyste udrželi vulvu a vagínu čisté, používejte běžné mýdlo [externally] nebo jen vodu,“ říká.

Napíj se

“Zůstat hydratovaný pitnou vodou pomůže zabránit tomu, aby byl váš pot tak koncentrovaný,” říká Gilberg-Lenz. Čím méně je váš pot koncentrovaný, tím méně bude zapáchat.

Jak zabránit tomu, aby se nežádoucí tělesný pach pohyboval dopředu

Veďte si záznam o příjmu

Pro začátek Culver navrhuje vést si záznamy o příjmu potravy, užívání drog a alkoholu a léků. Tomuto kroku se možná budete chtít vyhnout, pokud jste v minulosti měli nezdravý vztah k jídlu nebo si myslíte, že by to mohlo způsobit.

“Některé potraviny a léky mohou přispět k tělesnému pachu,” řekla. Klíčové je tedy zjistit, co přispívá ke změnám tělesného pachu, které se vám nelíbí.

Jen se ujistěte, že se před změnou rutiny užívání léků poraďte se svým předepisujícím lékařem. Mohou vám doporučit alternativy a mohou vám pomoci omezit léky, které chcete přerušit.

Vezměte si probiotika

Podle Hansena můžete pomoci naplnit vaginální kanál bakteriemi Lactobacilli, které jsou pro vás dobré, tím, že budete denně užívat probiotika.

Implementujte protokoly pro zmírnění stresu

“Stres může být vždy faktorem zápachu,” řekl Gilberg-Lenz.

„Cvičení všímavosti, jóga před spaním, minimalizace vystavení modrému světlu a hluboká dechová cvičení mohou být součástí zdravé rutiny, která vás udrží v klidu a pohodě,“ řekla.

Kdy se obrátit na lékaře nebo jiného zdravotnického pracovníka

Pokud neobvyklý nebo nechtěný tělesný pach přetrvává, domluvte si schůzku se zdravotníkem, abyste své příznaky probrali. Tato změna vůně by mohla souviset se základním stavem, který vyžaduje diagnózu a léčbu.

Zdravotní stavy pocházející například z jater nebo ledvin mohou mít za následek větší produkci metabolitů, které ovlivňují vůni.

Přetrvávající zápach z genitálií může souviset s sexuálně přenosnou infekcí, jako je chlamydie nebo jiná vaginální infekce. Včasná diagnostika a léčba mohou pomoci snížit riziko dlouhodobých komplikací.

Pokud máte podezření, že únik moči přispěl ke změnám vůně, může pomoci spolupráce s terapeutem pánevního dna.

Sečteno a podtrženo

Během menopauzy jsou běžné mírné změny celkového zápachu. I když může nějakou dobu trvat, než si na tyto změny zvyknete, jen zřídka jsou důvodem k obavám.

Pokud si však všimnete náhlých nebo významných změn ve svém těle nebo vaginálního zápachu, je dobré se poradit se zdravotníkem, abyste vyloučili jakékoli základní onemocnění.


Gabrielle Kassel (ona/je) je queer sexuální edukátorka a wellness novinářka, která se zavázala pomáhat lidem, aby se ve svém těle cítili co nejlépe. Kromě Healthline se její práce objevily v publikacích jako Shape, Cosmopolitan, Well+Good, Health, Self, Women's Health, Greatist a dalších! Gabrielle ve volném čase trénuje CrossFit, recenzuje produkty pro potěšení, chodí na procházky se svou border kolií nebo nahrává epizody podcastu, který spolupořádá s názvem Bad In Bed. Sledujte ji na Instagramu @Gabriellekassel.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY