Jaká je souvislost mezi RS a úzkostí?

Úzkost jde často ruku v ruce s roztroušenou sklerózou (RS). Předpokládá se, že základem tohoto spojení jsou společné chorobné procesy spojené s problémy života s RS.

Roztroušená skleróza (RS) je imunitně zprostředkované onemocnění způsobené dysfunkcí imunitního systému. Při RS vaše imunitní buňky omylem napadají centrální nervový systém (CNS) a zaměřují se na ochranný obal mozku a míchy známý jako myelinová pochva.

Když přemýšlíte o RS, mohou se vám vybavit příznaky jako únava, spasticita a změny mobility. Ale RS může ovlivnit i psychickou pohodu.

Procesy neurodegenerace v kombinaci s problémy života s RS dělají z úzkosti běžný souběžně se vyskytující nebo komorbidní stav. Přehled z roku 2021 ve skutečnosti ukazuje, že prevalence úzkosti u RS se odhaduje na 22,1 % ve srovnání s 13 % v běžné populaci.

Zde je to, co byste měli vědět o úzkosti, pokud máte RS.

Proč je úzkost spojena s RS?

RS je chronické onemocnění, celoživotní onemocnění. Nepředvídatelné příznaky se mohou časem změnit nebo vést k trvalému poškození. Takže MS může přijít s velkou nejistotou.

Stres z procházení života s RS může mít velký emocionální účinek. Je přirozené procházet obdobím smutku souvisejícím s jakýmikoli změnami, které na cestě zažíváte. Pocity starostí, podrážděnosti, strachu a smutku jsou často součástí tohoto procesu.

Emocionální daň RS může přispět k poruchám nálady, jako je deprese a úzkost. A 2015 recenzestále citovaný v současné literatuře, zjistili, že deprese a úzkost jsou dvě nejčastější komorbidity u RS.

Zatímco deprese v přehledu mírně vytlačila úzkost o méně než 2 %, výzkum od roku 2021 zjistili, že mnoho lidí žijících s RS považuje úzkost za větší dopad na jejich životy než deprese.

Stres je však pouze jedním z faktorů, který pravděpodobně hraje roli u RS a úzkosti. A recenze z roku 2023 naznačuje sdílené genetické dráhy, neurodegenerativní procesy a dysfunkční imunitní reakce mohou také přispívat k úzkosti u lidí s RS.

Specifické geny spojené s RS a úzkostí jsou oblastí současného studia. Ale potenciál pro sdílené genetické dráhy znamená, že stejné geny, které zvyšují riziko RS, by také mohly zvýšit riziko úzkostných poruch a naopak.

Mezitím je role neurodegenerace a zánětu jasnější. Podle přehledu se imunitní dysfunkce u RS neomezuje pouze na myelinovou pochvu. Zánětlivé procesy mohou způsobit poškození v celém CNS, což může změnit funkci v oblastech mozku odpovědných za emoční zpracování a regulaci.

Jaké příznaky úzkosti by si lidé s RS měli dávat na pozor?

Ne každá úzkost je důvodem k obavám. Je součástí stresové reakce vašeho těla, která zahrnuje fyziologické reakce, které vám pomáhají reagovat na hrozby a výzvy. V krátkodobém horizontu může úzkost pomoci zvýšit vaše vědomí a povzbudit vás, abyste jednali.

Je přirozené zažít určitou úzkost po obdržení diagnózy RS nebo když zažíváte změny související s onemocněním. Dokud je úzkost dočasná, nemusí mít významný dopad na váš život.

Úzkost, která se stává trvalou a chronickou, může být více znepokojující. Pokládá základy úzkostných poruch a zůstává s vámi neustále, i když neexistuje žádná přímá příčina.

Příznaky chronické úzkosti, které mohou být důvodem k obavám, zahrnují:

 • neustále se cítí podrážděný, nervózní nebo přehnaně ostražitý
 • mít pocit hlubokého strachu nebo strachu
 • nadměrné hledání ujištění
 • podrážděnost
 • poruchy spánku
 • únava
 • nejhorší scénář myslel přemítání
 • fyzické bolesti a bolesti
 • pocení
 • dušnost
 • závodní srdeční frekvence
 • suchá ústa
 • špatná koncentrace nebo paměť
 • potíže s mluvením

I když fyziologické procesy u RS mohou přispívat k úzkosti, úzkost je léčitelná. Mluvit se svým lékařem může pomoci omezit, jak úzkost ovlivňuje váš život s RS.

Jaké kroky mohou lidé s RS podniknout, aby upřednostnili své duševní zdraví?

Snažte se být proaktivní ohledně svého duševního zdraví, když žijete s chronickým onemocněním, jako je RS. Zaměření se na způsoby, jak posílit svou psychickou pohodu, může zvýšit kvalitu vašeho života a pomoci vám čelit výzvám souvisejícím s životem s RS.

Začněte s těmito strategiemi.

Cvičit pravidělně

Cvičení je často označováno jako způsob podpory duševního zdraví. A podle výzkumu to zůstává pravdou, když máte RS.

Recenze z roku 2023 zaměřená na přínosy cvičení u RS zjistila, že je to slibný a bezpečný přístup ke zvládání úzkosti.

Jíst vyváženou stravu

Poskytnutí ideálního množství vitamínů a živin vašemu tělu může optimalizovat vaše fyzické zdraví, což zase podporuje vaše duševní zdraví. Ale stravovací návyky mohou také ovlivnit příznaky úzkosti.

A revize rozsahu 2021 zjistili vyšší míru úzkosti spojenou s dietami s vysokým obsahem tuku, nízkým obsahem bílkovin a vysokými hladinami cukru a rafinovaných sacharidů.

Cvičte vděčnost

Výzvy, které s sebou přináší RS, mohou ztížit pohled z té lepší stránky. Ale cvičení vděčnosti prostřednictvím psaní deníku, modlitby nebo jiných projevů může pomoci.

A systematický přezkum od roku 2021 zjistili, že udržování seznamu vděčnosti bylo spojeno s významným zlepšením vnímaného stresu a depresivních symptomů.

Upřednostňujte spánek

Úzkost může narušit váš spánek, ale špatný spánek může také způsobit nebo zhoršit příznaky úzkosti. Své šance na dobrý noční odpočinek můžete zlepšit dodržováním správné spánkové hygieny. Začněte:

 • vyhnout se času strávenému u obrazovky před spaním
 • dodržování rutinního plánu spánku a bdění
 • udržovat vaši ložnici chladnou, tichou a temnou
 • vyhýbání se velkým nebo těžkým jídlům před spaním
 • vynechání stimulantů, jako je kofein, v noci

Zůstaňte společensky propojeni

Mnoho lidí se izoluje, když žijí s chronickým onemocněním, zvláště pokud symptomy mohou být viditelné pro ostatní. Ale zůstat ve spojení s rodinou a přáteli je důležité pro udržení pocitu podpory, kamarádství a sounáležitosti.

Spolupracujte s odborníkem na duševní zdraví

Stejný lékař, který léčí vaši RS, může také předepsat léky na úzkost. Ale spolupráce s odborníkem na duševní zdraví může být lepší volbou.

Tito specialisté vám pomohou zaměřit se na léčbu úzkosti v jejích kořenech. Terapeut vám také pomůže naučit se osvobodit od neužitečných vzorců úzkosti a povede vás k novým strategiím zvládání každodenního života.

RS a úzkost jdou často ruku v ruce.

Sdílené patologické procesy spolu se stresem života s chronickým onemocněním pravděpodobně spojují RS a úzkost. Ale spolupráce s odborníkem na duševní zdraví a upřednostňování psychické pohody může pomoci snížit účinek úzkosti na RS.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY