Podrobnosti o dávkování pro přípravek Brovana

Brovana (arformoterol tartrát) je lék na předpis používaný k léčbě chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) u dospělých. Brovana přichází jako kapalný roztok, který se používá v tryskovém nebulizačním zařízení. Obvykle se používá dvakrát denně.

Jaké je dávkování přípravku Brovana?

Tato část popisuje obvyklé dávkování přípravku Brovana. Pokračujte ve čtení a dozvíte se více.

Jakou formu má Brovana?

Brovana se dodává jako tekutý roztok v lahvičkách. Používá se v tryskovém nebulizačním zařízení (stroj, který mění Brovanu na aerosolovou mlhu, kterou vdechujete do plic).

Jakou sílu má Brovana?

Brovana se dodává v jedné síle 15 mikrogramů (mcg) ve 2 mililitrech (ml) roztoku.

Jaké jsou obvyklé dávky přípravku Brovana?

Níže uvedené informace popisují dávkování, které se běžně používá nebo doporučuje. Ale ujistěte se, že používáte dávkování, které vám lékař předepíše. Určí nejlepší dávkování, aby vyhovovalo vašim potřebám.

Dávkování u chronické obstrukční plicní nemoci

Typická dávka přípravku Brovana pro dospělé s CHOPN je 15 mcg (jedna lahvička) přípravku Brovana užívaná dvakrát denně (každých 12 hodin) v tryskovém nebulizéru. Neměli byste použít více než 30 mcg přípravku Brovana (nebo dvě lahvičky) za 1 den.

Přípravek Brovana byste měli používat pouze podle pokynů k vdechování léku pomocí rozprašovače.

Je důležité si uvědomit, že přípravek Brovana se nepoužívá k léčbě astmatu nebo náhlých vzplanutí CHOPN.

Máte-li otázky ohledně dávkování přípravku Brovana, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Používá se přípravek Brovana dlouhodobě?

Ano, přípravek Brovana se obvykle používá jako dlouhodobá léčba. Pokud vy a váš lékař určíte, že je pro váš stav bezpečný a účinný, budete jej pravděpodobně používat dlouhodobě.

Jak se přípravek Brovana používá?

Brovana se dodává jako tekutý roztok v lahvičkách. Používá se v tryskovém nebulizéru, který pomocí stlačeného vzduchu přemění Brovanu na mlhu, kterou vdechujete do plic. Budete používat buď náustek nebo masku k dýchání mlhy po dobu 5–10 minut dvakrát denně (ráno a večer), s odstupem alespoň 12 hodin. Váš lékař vás pravděpodobně nechá rozhodnout, zda je pro vás nejvhodnější náustek nebo maska.

Váš lékař nebo lékárník vám může vysvětlit, jak používat přípravek Brovana v nebulizéru. Výrobce léku také poskytuje pokyny krok za krokem.

Pamatujte, že přípravek Brovana se nepoužívá při náhlých problémech s dýcháním. Váš lékař vám pravděpodobně předepíše inhalátor, jako je albuterol (ProAir), k léčbě náhlých problémů s dýcháním.

Informace o expiraci, uchovávání a likvidaci přípravku Brovana vám poskytne váš lékař nebo lékárník.

Přístupné obaly a štítky na léky

Některé lékárny poskytují štítky léků, které:

 • mají velký tisk
 • používat Braillovo písmo
 • obsahují kód, který můžete naskenovat pomocí smartphonu a změnit text na zvuk

Váš lékař nebo lékárník vám může doporučit lékárny, které tyto funkce usnadnění nabízejí, pokud je vaše současná lékárna nenabízí.

Co když vynechám dávku?

Pokud vynecháte dávku přípravku Brovana, vezměte si dávku, jakmile si vzpomenete. Pokud je však téměř čas na další dávku, vynechejte vynechanou dávku a vezměte si další dávku v obvyklou dobu. Neměli byste užívat dvě dávky přípravku Brovana najednou, abyste nahradili vynechanou dávku. Pokud si nejste jistý/á, zda máte užít vynechanou dávku, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Pokud potřebujete pomoc se zapamatováním si použití přípravku Brovana včas, zkuste použít připomenutí léků. To může zahrnovat nastavení budíku nebo stažení aplikace pro připomenutí do telefonu.

Co je třeba udělat v případě předávkování?

Neužívejte více přípravku Brovana, než Vám předepsal lékař, protože to může vést ke škodlivým účinkům.

Příznaky předávkování

Příznaky způsobené předávkováním mohou zahrnovat:

 • únava (nízká energie)

 • bolest na hrudi
 • vysoký nebo nízký krevní tlak

 • rychlý srdeční tep
 • pocit nervozity
 • bolest hlavy
 • suchá ústa
 • abnormální srdeční rytmus
 • svalové křeče
 • nevolnost
 • závrať
 • vysoká hladina cukru v krvi
 • nespavost (problém se spánkem)

 • třes

Co dělat v případě, že použijete příliš mnoho přípravku Brovana

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud si myslíte, že jste užil příliš mnoho přípravku Brovana. Můžete také zavolat na číslo 800-222-1222 a dostat se do Amerického toxikologického centra nebo použít jeho online zdroj. Ale pokud máte vážné příznaky, okamžitě zavolejte 911 (nebo místní tísňovou linku) nebo jděte na nejbližší pohotovost.

Často kladené otázky

Níže jsou uvedeny odpovědi na některé často kladené otázky týkající se dávkování přípravku Brovana.

Je bezpečné používat přípravek Brovana s budesonidem? Pokud ano, který lék bych měl použít jako první?

Ano, tyto léky lze k léčbě CHOPN používat společně. Je však důležité poznamenat, že některé léky obsahující budesonid, jako je budesonid/formoterol (Symbicort), také obsahují lék podobný přípravku Brovana. Z tohoto důvodu by se Symbicort neměl užívat s přípravkem Brovana.

Budesonid samotný lze užívat s přípravkem Brovana, ale to může zvýšit riziko určitých nežádoucích účinků. Příklady:

 • nízké hladiny draslíku
 • abnormální srdeční rytmus
 • svalové křeče
 • vysoká hladina cukru v krvi
 • problémy se štítnou žlázou
 • oční problémy

Pokud vám lékař předepíše budesonid s přípravkem Brovana, vysvětlí vám, který lék použít jako první a nejlepší způsob, jak užívat budesonid a přípravek Brovana společně.

Máte-li otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

* Účinná látka je to, co způsobuje, že lék funguje.

Jak dlouho trvá, než Brovana začne pracovat?

Brovana začne působit během několika minut po užití první dávky. Droga uvolňuje svaly v dýchacích cestách, což vám pomáhá lépe dýchat. Každá dávka vám pomůže zvládnout příznaky CHOPN po dobu 12 hodin. To je důvod, proč budete přípravek Brovana používat dvakrát denně (ráno a večer). Během léčby bude Váš lékař sledovat, jak dobře lék působí na Váš stav.

Máte-li další otázky ohledně toho, co očekávat od léčby přípravkem Brovana, promluvte si se svým lékařem.

Na co se mám zeptat svého lékaře?

Výše uvedené části popisují obvyklé dávkování poskytované výrobcem. Pokud vám lékař doporučí přípravek Brovana, předepíše vám dávkování, které je pro vás to pravé.

Pamatujte, že byste neměli měnit dávkování přípravku Brovana bez doporučení lékaře. Používejte pouze přípravek Brovana přesně podle předpisu. Promluvte si se svým lékařem, pokud máte otázky nebo obavy týkající se vaší aktuální dávky.

Zde je několik příkladů otázek, které byste se mohli zeptat svého lékaře:

 • Jaké je dávkování přípravku Brovana v porovnání s dávkováním přípravku Trelegy Ellipta?
 • Budu potřebovat úpravu dávkování přípravku Brovana, pokud užívám jiné léky na CHOPN?
 • Existuje lék, který bych mohl užívat pouze jednou denně ke zvládnutí příznaků CHOPN?

Chcete-li se dozvědět více o Brovaně, přečtěte si tento článek.

Chcete-li získat informace o různých stavech a tipy pro zlepšení svého zdraví, přihlaste se k odběru jakéhokoli newsletteru Healthline. Můžete se také podívat na online komunity na Bezzy. Je to místo, kde lidé s určitými podmínkami mohou najít podporu a spojit se s ostatními.

Vyloučení odpovědnosti: Healthline vynaložila veškeré úsilí, aby zajistila, že všechny informace jsou věcně správné, úplné a aktuální. Tento článek by však neměl být používán jako náhrada znalostí a odborných znalostí licencovaného zdravotnického pracovníka. Před užitím jakýchkoli léků byste se měli vždy poradit se svým lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Informace o lécích obsažené v tomto dokumentu podléhají změnám a nejsou určeny k pokrytí všech možných použití, pokynů, opatření, varování, lékových interakcí, alergických reakcí nebo nežádoucích účinků. Absence varování nebo jiných informací pro daný lék neznamená, že lék nebo kombinace léků jsou bezpečné, účinné nebo vhodné pro všechny pacienty nebo pro všechna specifická použití.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY