Zeptejte se odborníka: Proč naše oči potřebují slzy?

Grace Zhang, MD, certifikovaná oční lékařka ABMS, odpovídá na naléhavé otázky o roli slz ve zdraví očí.

Existuje více druhů slz?

Existují tři hlavní typy slz:

 • bazální
 • reflex
 • emocionální

Každý jedinečný typ slz slouží k jinému účelu. Ale všechny tři typy slz spolupracují a hrají zásadní roli při udržování zdraví očí a reakci na různé environmentální a emocionální podněty, které můžete denně zažívat.

Jakou roli hrají bazální slzy?

Bazální slzy jsou slzy, které produkují naše slzné žlázy, aby udržely oči vlhké a lubrikované. Pomáhají udržovat hladký povrch na rohovce a chrání před dráždivými látkami. Zabraňují vysychání oka a poskytují základní úroveň lubrikace pro normální funkci oka.

Jakou roli hrají reflexní slzy?

Reflexní slzy se tvoří, když vaše oči potřebují smýt škodlivé dráždivé látky, jako je kouř, cizí tělesa nebo pára z krájení cibule. Vaše oči uvolňují reflexní slzy ve větším množství než bazální slzy. Mohou také obsahovat další protilátky, které pomáhají bojovat proti bakteriím.

Jakou roli hrají emoční slzy?

Emocionální slzy jsou produkovány jako reakce na radost, smutek, strach a další emoční stavy. Emocionální slzy mohou přetékat a valit se po stranách našich tváří. Jsou jedinečné pro lidi.

Emocionální slzy mají podobné chemické složení jako bazální slzy, ale obsahují více stresových hormonů a léků proti bolesti, které se nenacházejí v bazálních nebo reflexních slzách, jako například:

 • prolaktin nebo adrenokortikotropní hormon (označuje vysokou hladinu stresu)
 • draslík (druh elektrolytu)
 • mangan (hormon regulující náladu)

Z čeho se skládají slzy?

Naše slzy jsou produkovány slznými žlázami, které jsou nad našimi očima.

Slzy jsou vyrobeny z:

 • voda
 • lipidy
 • enzymy
 • elektrolyty

Různé typy slz mají různé složení, jak je uvedeno výše, ale všechny mají tři vrstvy:

 • Vnitřní vrstva hlenu: lepidlo, které udržuje slzu na rohovce nebo vnější vrstvě oka
 • Střední vrstva vody: nejtlustší vrstva poskytuje hydrataci a odpuzuje bakterie
 • Vnější lipidová (olejová) vrstva: udržuje povrch oka hladký a zabraňuje odpařování slz

Pomáhají slzy s viděním?

Slzy jsou nezbytné pro dobré vidění a udržení zdraví našich očí.

Normální oční povrch je pokryt vrstvou slzného filmu. Tento slzný film je počáteční refrakční povrch oka, který ohýbá světlo do ohniska. Udržování stabilního, zdravého slzného filmu má pro zrak prvořadý význam.

Představte si čisté jezero, ve kterém vidíte až na dno. Výhled bude špatný, pokud je mnohem méně vody nebo pokud je v jezeře hodně trosek.

Může vám někdy dojít slzy?

Nemůžete „dojít“ slzy. Proces produkce slz pokračuje. Oči neustále produkují bazální slzy pro mazání a další slzy jsou generovány v reakci na emoce nebo podráždění.

V určitých situacích však může být produkce bazálních slz významně snížena. Stárnutí je nejčastější příčinou. Další příklady zahrnují menopauzu a život s určitými zdravotními problémy, jako je Sjögrenova choroba.

Co se stane, když neprodukujete dostatek slz?

Produkce slz se snižuje jako součást procesu stárnutí. Suché oko postihuje odhadem 6,8 % dospělých a riziko vzniku suchého oka se zvyšuje s věkem.

Když neprodukujete dostatečné množství slz, slzný film se se ztrátou vody stává nestabilním a dochází k postupnému zhoršování povrchu oka.

Co byste měli dělat, pokud máte pocit suchých očí?

Promluvte si s lékařem, pokud trpíte suchým okem.

Společně můžete diskutovat o tom, zda užíváte nějaké léky, které mohou zhoršit suché oči, jako jsou antihistaminika nebo léky proti překrvení nachlazení, jako je pseudoefedrin.

Mohou také pomoci určit, zda můžete mít nějaké systémové onemocnění spojené se suchýma očima, jako jsou autoimunitní poruchy, jako je Sjögrenova choroba, Bellova obrna nebo roztroušená skleróza.

Pro mírné suché oči může lékař doporučit možnosti, jako jsou:

 • používání umělých slz s konzervačními látkami až čtyřikrát denně
 • lubrikační mast před spaním
 • přikládání teplých obkladů
 • masáž očního víčka

U středně suchých očí může lékař doporučit výše uvedené prostředky, stejně jako použití punkčních zátek, které ucpou slzný kanál na dolních víčkách.

U závažných suchých očí mohou kromě výše uvedených strategií doporučit také léky na suché oči na předpis, jako je cyklosporin, které vám pomohou produkovat vlastní slzy.

Použití zvlhčovače nebo nošení ochranných štítů proti vlhkosti na očích může také pomoci vytvořit vlhké prostředí.


Dr. Grace Zhang je oftalmolog s certifikací ABMS s téměř 20 lety zkušeností. Cvičí v Santa Rosa v Kalifornii. Dr. Zhang považuje oftalmologii za odměnu, protože může praktikovat medicínu, provádět mikrochirurgii a být si vědoma neustále se vyvíjejících technologií v této oblasti.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY