Jak se echokardiogram používá k diagnostice a léčbě trikuspidální regurgitace?

Echokardiogram je primární diagnostický nástroj používaný pro trikuspidální regurgitaci. Tento test, nazývaný také diagnostický srdeční ultrazvuk, využívá ultrazvukovou technologii k vytvoření snímků struktury a celkové funkce vašeho srdce.

Trikuspidální regurgitace (TR) je stav zahrnující netěsnost trikuspidální chlopně ve vašem srdci. Odhadem 0,9 % lidí ve Spojených státech má tento stav.

Trikuspidální chlopeň se nachází na pravé straně vašeho srdce a je umístěna mezi vaší pravou komorou a pravou síní. TR se může vyvinout, když krev prosakuje zpět přes chlopeň a do pravé síně, kdykoli se pravá komora stáhne.

Zatímco TR je považován za běžný problém se srdeční chlopní, může zabránit průtoku krve do zbytku vašeho těla. To může vést k potenciálně závažným komplikacím, jako je srdeční selhání. Z těchto důvodů je včasná diagnostika a léčba klíčem k léčbě TR.

Zjistěte více o důležitosti echokardiografického testování v TR a zvažte projednání následujících informací o příznacích TR, diagnóze a léčbě s lékařem.

Jak se echokardiogram používá k diagnostice trikuspidální regurgitace?

TR je považováno za nejčastější problém pravé srdeční chlopně a většinou se vyskytuje u dospělých.

Pokud má lékař podezření, že máte problém se srdeční chlopní, může vám objednat echokardiogram neboli „echo“. Tento zobrazovací postup využívá zvukové vlny prostřednictvím ultrazvukové technologie k vytvoření snímků vašeho srdce. To je hlavní diagnostický nástroj používaný pro TR.

Kromě snímků celého srdce může ozvěna vytvářet podrobné snímky vašich chlopní, krevních cév a srdečních tkání. Tato technologie může dokonce pomoci lékaři identifikovat problémy s vaší trikuspidální chlopní a příznaky, že krev uniká dozadu.

Kromě toho může echo přesně měřit regurgitaci krevního toku a tlak krve z pravé srdeční komory.

Pomocí echa může lékař klasifikovat závažnost TR od mírné po těžkou. Závažná TR je typicky diagnostikována, pokud je průměr komory 0,7 centimetru nebo více.

Jak se echokardiogram používá k léčbě nebo léčbě trikuspidální regurgitace?

Echokardiogram není přímou léčbou TR. Místo toho ji lékaři používají, aby pomohli zjistit, zda váš současný léčebný plán funguje.

Léčba TR závisí na jeho závažnosti. Pokud máte mírný asymptomatický případ, možná nebudete zpočátku potřebovat léčbu. Lékař může místo toho sledovat váš stav pravidelným testováním pomocí echokardiogramů.

Závažnější případy TR mohou vyžadovat léky nebo chirurgický zákrok. V takových případech mohou pravidelné echokardiogramy pomoci určit, zda léčba pomáhá zvládat problémy s chlopněmi.

Postup trikuspidální regurgitace echo

Echokardiogram vyžaduje malou přípravu a nezpůsobuje žádnou bolest ani vedlejší účinky. Zde je to, co můžete očekávat před, během a po echo pro TR.

Před zákrokem

Echokardiogram lze provést v jakémkoli lékařském prostředí, jako je klinika, nemocniční pokoj nebo ordinace lékaře primární péče nebo kardiologa. Na postup se připravíte takto:

 1. Technik vysvětlí účel testu.
 2. Požádají vás, abyste si svlékl košili a lehl si zpět na zkušební stůl.
 3. Podél vaší hrudi umístí několik kulatých zařízení nazývaných elektrody. Ty jsou napojeny na elektrokardiografický přístroj, který během testu měří vaši tepovou frekvenci.

Během procedury

Zde je to, co se stane během echo procedury pro TR:

 1. Technik zatemní místnost, aby viděli na ultrazvukový monitor.
 2. Na hrudník vám umístí speciální gel, který umožní zvukovým vlnám procházet ultrazvukovou sondou (nazývanou převodník).
 3. Technik umístí snímač na vaši kůži a pomalu jím pohybuje po hrudníku, aby se výsledné zvukové vlny mohly převést do obrazů.
 4. Obrázky se zobrazí na monitoru, aby si je mohl prohlédnout váš lékař. Váš lékař bude konkrétně hledat problémy s trikuspidální chlopní a příznaky regurgitace.

Po proceduře

Co se stane poté:

 1. Technik opatrně odstraní elektrody z vašeho hrudníku a setře veškeré zbytky gelu.
 2. Budete si moci sednout na stůl a obléct si košili.
 3. Lékař se podívá na snímky z echokardiogramu a prodiskutuje s vámi výsledky.

Celkově postup netrvá déle než 1 hodina.

Jaké další testy se používají k detekci a diagnostice trikuspidální regurgitace?

Kromě echokardiografie, další testy, které mohou lékaři použít k diagnostice TR nebo k detekci problémů se srdeční chlopní zahrnout:

 • Transezofageální echokardiografie (TEE): Na rozdíl od tradičního echa, TEE zahrnuje získávání snímků vašeho srdce pomocí trubice, která je zavedena ústy a do vašeho jícnu. To může být doporučeno místo standardního echokardiogramu, pokud lékař potřebuje vidět podrobnější snímky vašeho srdce.
 • Rentgen hrudníku: Rentgen pomáhá poskytovat snímky vašeho srdce. Pokud máte TR, tyto obrázky mohou odhalit zvětšená dolní srdeční komora.
 • CT vyšetření: Tento zobrazovací test využívá více rentgenových paprsků k zachycení detailních snímků vašeho srdce, včetně chlopní. I když by to nemělo nahradit echo, CT vyšetření může doplnit echokardiogram tím, že odhalí závažnost regurgitace.
 • MRI srdce: Srdeční MRI je zobrazovací test, který lze použít k určení závažnosti TR a ke zjištění, kolik krve vaše srdce pumpuje do zbytku těla.
 • Srdeční katetrizace: Srdeční katetrizace, která se považuje za minimálně invazivní postup, může pomoci odhalit problémy s netěsnými srdečními chlopněmi. Lékaři mohou také objednat tento test, pokud jiné testy na TR jsou neprůkazné.
 • Testy jaterních funkcí: Lidé s TR může také mít abnormální funkce jater.

Známky a příznaky trikuspidální regurgitace

Jak TR postupuje, části vašeho těla nemusí dostávat dostatek krve bohaté na kyslík ze srdce. Mezi možné příznaky a příznaky TR patří:

 • nevysvětlitelná únava nebo slabost
 • otoky nohou a chodidel
 • otok břicha
 • znatelné pulzování v žilách vašeho krku
 • zvětšená játra
 • gastrointestinální problémy jako špatné trávení

TR nemusí způsobit znatelné příznaky, zvláště když je mírná. Tento stav se může projevit jako únava nebo slabost, kterou nemusíte hned připisovat problému se srdeční chlopní, protože tyto příznaky mohou být také spojeny s jinými stavy.

Kdy kontaktovat lékaře

Pravidelné prohlídky, jako jsou každoroční fyzické prohlídky, jsou důležité, aby pomohly lékaři odhalit potenciální problémy se srdeční chlopní.

Pokud však v současné době pociťujete jakékoli možné příznaky TR, jako je nevysvětlitelná únava nebo otoky břicha nebo nohou, zvažte schůzku s lékařem.

Můžete také zvážit kontaktování lékaře, pokud pociťujete neobvyklé příznaky a máte nebo jste dříve měli určité rizikové faktory pro TR, jako:

 • infekce srdeční chlopně (infekční endokarditida)
 • myxomatózní degenerace
 • revmatoidní artritida
 • revmatická horečka
 • Ebsteinova anomálie (buď při narození nebo jako dítě)

 • Marfanův syndrom
 • neuroendokrinní (karcinoidní) nádory
 • anamnéza užívání fenfluraminu-fenterminu (dříve dostupný lék na hubnutí)
 • předchozí poranění srdce nebo hrudníku

Odnést

Zatímco celkový výhled protože TR je považováno za pozitivní, je důležité získat přesnou diagnózu a možnou léčbu, která pomůže předejít dalším srdečním komplikacím.

Protože echokardiogram může produkovat zobrazení zvukových vln vnitřních struktur srdce a průtoku krve, zůstává diagnostickým testem první linie pro TR. Může také pomoci určit, zda vaše léčba funguje.

Pokud máte obavy z možných příznaků TR nebo rizikových faktorů, zvažte možnost promluvit si s lékařem o možnostech testování.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY