Doporučení cvičení pro lidi s perikarditidou

Vyhněte se namáhavé činnosti, pokud máte aktivní zánět z perikarditidy. Po zmírnění zánětu může lékař doporučit cvičení, která jsou bezpečná.

Perikarditida je vzácné onemocnění, které postihuje méně než 200 000 lidé ve Spojených státech. Perikarditida je zánět osrdečníku, tenkého vaku, který obklopuje srdce. Často je to způsobeno virovými infekcemi. Při zánětu osrdečníku se může objevit bolest na hrudi, která se cítí jako infarkt.

Zánět související s perikarditidou může trvat několik týdnů až několik měsíců nebo déle. Během této doby je důležité odpočívat a užívat jakékoli léky, které vám lékař předepíše.

Vyhněte se namáhavé činnosti, pokud máte perikarditidu, a promluvte si se svým lékařem, než se vrátíte ke cvičení.

Více o perikarditidě se dozvíte zde.

Jak perikarditida ovlivňuje vaši schopnost cvičit?

Na nejzákladnější úrovni může být cvičení s perikarditidou nepříjemné a vaše sportovní schopnosti mohou být omezené.

Ještě důležitější je však to, že cvičení, když máte perikarditidu, může vést k závažnějším srdečním stavům, jako je myokarditida, což může zvýšit šanci na náhlou srdeční smrt.

Srdeční lékaři se domnívají, že zvýšená srdeční frekvence způsobená cvičením může způsobit větší zátěž perikardu, zvýšení zánětu a prodloužení délky onemocnění. Vzhledem k tomu, že prodloužená perikarditida zvyšuje šanci na závažnější komplikace, je důležité se tomu vyhnout, kdykoli je to možné.

Cvičení je obvykle považováno za dobré pro srdce, ale po namáhavém tréninku je určité časové období, kdy tělo prodělá imunodepresi.

Délka této imunodeprese se liší v závislosti na rozsahu zátěže. To platí zejména, když je perikarditida způsobena virem, protože jiné buňky v srdci se mohou také otevřít infekci.

Kromě zvýšení šance na myokarditidu a srdeční infekce může intenzivní cvičení také zvýšit zánět v těle a dále posílit příznaky perikarditidy, které zažíváte.

Jaká cvičení jsou vhodná, pokud máte perikarditidu?

Pokud máte perikarditidu, je důležité probrat se svým lékařem typ činností, které považujete za bezpečné, abyste mohli pokračovat. Obecně platí, že budete pravděpodobně schopni vykonávat fyzické aktivity s nízkou intenzitou, jako je chůze, zatímco budete mít jakékoli známky zánětu.

Jakmile všechny příznaky zánětu vymizí, lékař pravděpodobně doporučí postupný návrat ke cvičení. To znamená pomalu zvyšovat jak délku, tak intenzitu tréninku.

Zatímco se vracíte ke cvičení, může vás lékař také požádat, abyste se v různých intervalech pozastavili, aby zkontroloval vaši srdeční frekvenci a zjistil, zda se vrátily nějaké příznaky perikarditidy.

Obecně výzkum o omezení cvičení s perikarditidou, zejména u nesportovců, chybí. Další výzkum v budoucnu může nabídnout lepší vodítko ohledně toho, kolik cvičení a jaký typ cvičení byste měli dělat během a po perikarditidě.

Jaké cviky nelze dělat, pokud máte perikarditidu?

Pokud máte perikarditidu, je důležité vyhýbat se namáhavé činnosti jakéhokoli druhu, dokud nebudete mít žádné známky aktivního zánětu. To je, když už nemáte horečku nebo zánětlivé markery.

Lékaři doporučovali 3–6 měsíců omezení cvičení, pokud máte perikarditidu, ale novější doporučení doporučují alespoň 1–3 měsíce odpočinku.

Pro profesionální sportovce může tato dlouhá doba odpočinku představovat dekondiční problémy spolu s duševním zdravím a finančními problémy.

Lékaři mohou doporučit použití pečlivého klinického sledování a testování, aby zjistili, zda můžete bezpečně obnovit cvičení dříve. I při sledování, pokud jste sportovec, lékaři stále doporučují nevěnovat se závodnímu sportu, dokud zánět přestane být aktivní.

Jaké změny životního stylu se doporučují, pokud máte perikarditidu?

Pokud máte recidivující perikarditidu, může vám lékař doporučit:

 • jíst zdravou stravu s minimem zpracovaného nebo rychlého občerstvení
 • vyhýbat se kávě a alkoholu
 • přestat kouřit (pokud kouříte)

 • snížení stresu (to může zahrnovat meditaci, psaní deníku nebo cvičení jógy.)

 • dostatek zdravého odpočinku
 • užívání jakýchkoli léků, které vám lékař předepíše

Recidivující perikarditida

Až 30 % lidí s perikarditidou zaznamená recidivu do 18 měsíců od jejich počáteční diagnózy. Pokud uvidíte známky toho, že se vaše perikarditida mohla vrátit, okamžitě informujte svého lékaře.

Mezi příznaky recidivující perikarditidy patří:

 • tupá bolest nebo tlak na hrudi, který se zhoršuje při kašli nebo vleže
 • potíže s dýcháním
 • bušení srdce nebo rychlejší srdeční tep než obvykle
 • nízká horečka
 • oteklé břicho, nohy nebo chodidla
 • točení hlavy nebo závratě
Bylo to užitečné?

Je důležité vyhnout se namáhavé činnosti, když máte aktivní zánět z perikarditidy. To může trvat několik týdnů nebo několik měsíců. Během této doby je důležité odpočívat a užívat jakékoli léky, které vám lékař předepíše.

Před obnovením cvičení po perikarditidě se vždy poraďte se svým lékařem. Máte-li jakékoli dotazy týkající se bezpečnosti činnosti, může vám lékař pomoci poradit.

Stále je třeba provést další výzkum nejlepšího způsobu, jak se vrátit ke cvičení po perikarditidě.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY