Podrobnosti o dávkování pro Cabenuva

Cabenuva (kabotegravir/rilpivirin) je lék na předpis používaný k léčbě HIV u dospělých a některých dětí. Lék se podává jako dvě injekce do svalu, typicky jednou za měsíc nebo jednou za 2 měsíce.

Jaké je dávkování Cabenuvy?

Tato část popisuje obvyklé dávkování přípravku Cabenuva. Pokračujte ve čtení a dozvíte se více.

Jakou formu má Cabenuva?

Cabenuva se dodává jako tekutá suspenze (typ tekuté směsi), kterou vám lékař nebo jiný zdravotnický pracovník vstříkne do hýžďového (zadního) svalu. Přípravek Cabenuva obsahuje dvě účinné látky,* cabotegravir a rilpivirin, které se podávají jako dvě samostatné injekce.

Cabenuva se dodává jako odpružení s prodlouženým uvolňováním. „Prodloužené uvolňování“ znamená, že se aktivní složky pomalu uvolňují do vašeho těla po dlouhou dobu. To vám umožňuje dostávat injekce Cabenuva méně často než perorální tabletové formy kabotegraviru a rilpivirinu.

* Účinná látka je to, co způsobuje, že lék funguje.

Jaké silné stránky má Cabenuva?

Cabenuva je k dispozici v následujících silách:

  • 400 miligramů (mg) kabotegraviru/600 mg rilpivirinu
  • 600 mg kabotegraviru/900 mg rilpivirinu

Jaké jsou obvyklé dávky Cabenuvy?

Váš lékař Vám zahájí doporučenou dávku přípravku Cabenuva. Před zahájením léčby s vámi proberou vaši dávku a dávkovací schéma.

Dávkování pro HIV

Typické dávkování přípravku Cabenuva používané k léčbě HIV u dospělých závisí na vašem dávkovacím schématu a dalších faktorech.

Před zahájením léčby přípravkem Cabenuva vám může lékař předepsat perorální tablety cabotegravir (Vocabria) a rilpivirin (Edurant). Tyto tablety budete užívat jednou denně s jídlem po dobu nejméně 28 dnů.

Cabotegravir a rilpivirin jsou aktivními složkami přípravku Cabenuva. Takže užívání ve formě tablet nejprve pomůže lékaři zjistit, jak vaše tělo reaguje na tyto léky, než začnete dostávat injekce Cabenuva.

Jakmile budete připraveni zahájit léčbu přípravkem Cabenuva, budete dostávat injekce přípravku Cabenuva jednou za měsíc nebo jednou za 2 měsíce. Vy a váš lékař prodiskutujete, jaké dávkovací schéma je pro vás nejlepší.

Pokud dostáváte jednu dávku měsíčně: Léčbu zahájíte podáním jednorázové dávky obsahující 600 mg kabotegraviru a 900 mg rilpivirinu. Poté budete dostávat injekce obsahující 400 mg kabotegraviru a 600 mg rilpivirinu počínaje 2. měsícem léčby a poté každý měsíc.

Pokud dostáváte jednu dávku každé 2 měsíce: Léčbu zahájíte podáním dvou dávek obsahujících 600 mg kabotegraviru a 900 mg rilpivirinu. Tyto dávky budou podávány s odstupem 1 měsíce. Poté budete dostávat injekce obsahující stejnou dávku počínaje 4. měsícem léčby a poté každé 2 měsíce.

Pokud váš lékař rozhodne, že by se vaše dávkovací schéma mělo změnit (z jedné dávky za měsíc na jednu dávku každé 2 měsíce nebo naopak), prodiskutuje s vámi tuto změnu.

Jaké je dávkování Cabenuvy pro děti?

Přípravek Cabenuva se používá k léčbě HIV u dětí ve věku 12 let a starších, které váží alespoň 35 kilogramů (asi 77 liber).

Dávkování používané u dětí je stejné jako dávkování pro dospělé. Chcete-li se dozvědět více, viz “Jaké jsou obvyklé dávky Cabenuvy?” výše.

Máte-li dotazy ohledně dávkování přípravku Cabenuva pro děti, promluvte si s lékařem svého dítěte.

Používá se Cabenuva dlouhodobě?

Ano, Cabenuva se obvykle používá jako dlouhodobá léčba. Pokud vy a váš lékař určíte, že je to pro váš stav bezpečné a účinné, budete dostávat injekce přípravku Cabenuva dlouhodobě.

Jak se přípravek Cabenuva podává?

Přípravek Cabenuva dostanete ve formě dvou injekcí do hýžďového (zadního) svalu v ordinaci lékaře nebo na klinice. Každá injekce se aplikuje do jiné oblasti vašeho hýžďového svalu.

Máte-li otázky ohledně podávání injekcí přípravku Cabenuva, promluvte si se svým lékařem.

Co když vynechám dávku?

Pokud zmeškáte schůzku, abyste dostali dávku injekce Cabenuva, zavolejte co nejdříve do ordinace svého lékaře a přeplánujte si termín. Také jim dejte vědět, zda si nebudete moci domluvit budoucí schůzku. Injekci Cabenuvy můžete obvykle dostat do 7 dnů před nebo poté, co máte tuto dávku dostat.

Je důležité, abyste se drželi svého dávkovacího plánu přípravku Cabenuva, abyste udrželi hladiny HIV nízké nebo nezjistitelné. Vynechání dávek může ztížit léčbu HIV. Pokud máte potíže s dodržováním schůzek pro injekce přípravku Cabenuva, může vám lékař doporučit změny vašeho léčebného plánu.

Pokud potřebujete pomoc se zapamatováním si schůzek pro příjem Cabenuvy, zkuste si do telefonu stáhnout aplikaci pro připomenutí.

Na co se mám zeptat svého lékaře?

Výše uvedené části popisují obvyklé dávkování poskytované výrobcem. Pokud vám lékař doporučí přípravek Cabenuva, předepíše vám dávku, která je pro vás vhodná.

Promluvte si se svým lékařem, pokud máte otázky nebo obavy týkající se vaší aktuální dávky.

Zde je několik příkladů otázek, které byste se mohli zeptat svého lékaře:

  • Je riziko nežádoucích účinků přípravku Cabenuva nižší, pokud budu dostávat jednu dávku každé 2 měsíce místo jedné dávky za měsíc?
  • Je injekční forma přípravku Cabenuva stejně účinná jako perorální tabletové formy kabotegraviru a rilpivirinu?
  • Jak je dávkování Cabenuvy v porovnání s dávkováním Apretude?

Chcete-li se dozvědět více o Cabenuva, přečtěte si tyto články:

  • Vše o Cabenuvě
  • Cabenuva a náklady: Co potřebujete vědět

Chcete-li získat informace o různých stavech a tipy pro zlepšení svého zdraví, přihlaste se k odběru jakéhokoli newsletteru Healthline. Můžete se také podívat na online komunity na Bezzy. Je to místo, kde lidé s určitými podmínkami mohou najít podporu a spojit se s ostatními.

Vyloučení odpovědnosti: Healthline vynaložila veškeré úsilí, aby zajistila, že všechny informace jsou věcně správné, úplné a aktuální. Tento článek by však neměl být používán jako náhrada znalostí a odborných znalostí licencovaného zdravotnického pracovníka. Před užitím jakýchkoli léků byste se měli vždy poradit se svým lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Informace o lécích obsažené v tomto dokumentu podléhají změnám a nejsou určeny k pokrytí všech možných použití, pokynů, opatření, varování, lékových interakcí, alergických reakcí nebo nežádoucích účinků. Absence varování nebo jiných informací pro daný lék neznamená, že lék nebo kombinace léků jsou bezpečné, účinné nebo vhodné pro všechny pacienty nebo pro všechna specifická použití.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY