Může dna přecházet z člověka na člověka? Běžné otázky

Ačkoli některé příznaky a symptomy dny jsou znepokojivé, nejedná se o nakažlivé onemocnění. Může se také vyskytovat v rodinách, ale je nemožné přenést dnu z jedné osoby na druhou.

Dna je typ artritidy známý tím, že způsobuje bolest a zánět v jednom kloubu, než může ovlivnit jiný. Palec u nohy je jednou z nejčastěji postižených částí těla. Dna může také způsobit silné zarudnutí a teplo spolu s bolestí a otokem.

Kvůli některým příznakům dny as často postiženými prsty na nohou se mnoho lidí ptá, zda je tento stav nakažlivý. Mohou se také ptát, zda je dna vyléčitelná nebo nebezpečná.

Artritida sama o sobě není nakažlivý stav.

Přečtěte si některé z nejčastěji kladených otázek o dně.

Může se dna přenést na jiné lidi?

Dna není nakažlivý stav a nemůžete ji přenést na jiné lidi. Je důsledkem nahromadění kyseliny močové, což je vnitřní komplikace.

Dna je typ zánětlivé artritidy, což je skupina stavů kloubů charakterizovaných otoky, bolestí a ztuhlostí kloubů. Je také považována za nejběžnější formu zánětlivé artritidy. Kromě toho je dna in podkategorie zánětlivé artritidy nazývané krystalická artritida.

Většina typů artritidy není nakažlivá. Kromě dny mezi ně patří i další běžné formy, jako je osteoartritida a revmatoidní artritida.

Jedinou výjimkou je infekční artritida. Také nazývaná septická artritida, jedná se o vážný akutní stav vedoucí k infikovanému kloubu. Je to kvůli bakteriální infekci. Ačkoli artritida sama o sobě není nakažlivá, základní bakterie se mohou přenášet na jiné lidi.

Také, zatímco dna i infekční artritida obvykle postihují jeden kloub najednou, nejsou to stejné stavy.

Můžete zemřít na dnu?

Bez léčby nebo léčby může dna snížit kvalitu vašeho života. Ale není to fatální.

Některé z rizikové faktory pro dnu však může bez léčby vést k život ohrožujícím komplikacím. Patří mezi ně určité chronické stavy, jako jsou:

 • chronické onemocnění ledvin
 • městnavé srdeční selhání
 • cukrovka

Je dna nebezpečná?

Dna není smrtelná, ale může zahrnovat sníženou pohyblivost. Bolest v postižených kloubech může být tak intenzivní, že nebudete schopni zůstat aktivní nebo se účastnit každodenních činností.

Také, zatímco zánět z dny můžete zvládnout léčbou, neléčená dna může zvýšit vaši šanci na poškození kloubů. Takové poškození je nevratné a může dále ovlivnit kvalitu vašeho života.

Co způsobuje dnu?

Dna je důsledkem přebytku kyseliny močové (hyperurikémie). Tvorba kyseliny močové je normální funkcí těla a je důležitá při odbourávání purinů z určitých potravin, které jíte. Ale když vaše tělo produkuje příliš mnoho kyseliny močové, může se z ní vytvořit bolestivé krystaly v kloubech.

Konzumace stravy s vysokým obsahem purinů je jedním z rizikových faktorů hyperurikemie a dny. Mezi takové potraviny patří maso z orgánů, červené maso a mořské plody.

jiný rizikové faktory pro hyperurikémii a následnou dnu patří:

 • vysoký krevní tlak (hypertenze)
 • obezita
 • cukrovka
 • metabolický syndrom
 • problémy s ledvinami
 • srdeční choroba
 • konzumace alkoholu
 • přebytek fruktózy ve vaší stravě
 • diuretika nebo některá imunosupresiva
 • vaše pohlaví (být muž)
 • rodinná anamnéza dny
 • stavy vysokého buněčného obratu, jako je psoriáza

Ačkoli dna je způsobena hyperurikémií, ne u každého s vysokou hladinou kyseliny močové se tato artritida rozvine. Zejména, 80 % u lidí s hyperurikémií se dna nevyvine.

Podle jedné revize z roku 2022 mohou ke dně také přispívat faktory životního prostředí. Vědci zkoumají faktory, jako je znečištění ovzduší a významné změny teploty, jako možné rizikové faktory v kombinaci s genetikou a osobní zdravotní anamnézou.

Jaké jsou příznaky dny?

Jako zánětlivý typ artritidy způsobuje dna silnou bolest a otoky postižených kloubů. Na rozdíl od jiných typů zánětlivé artritidy dna obvykle postihuje jeden kloub.

I když palec u nohy je nejčastější postižené místo, dna může také ovlivnit vaše ostatní prsty u nohou, kotníky a kolena. Dna může také způsobit zarudnutí postižených kloubů a pocit horka. Bolest je intenzivní a často se zhoršuje v noci.

Je dna léčitelná?

V současné době neexistuje žádný lék na dnu, ačkoli vědci neustále studují nové léky pro potenciální léčbu dny. To znamená, že můžete léčit a zvládat dnu, abyste zabránili budoucím vzplanutím a možnému poškození kloubů.

Dnové vzplanutí mají tendenci trvat 1–2 týdny než se zlepší. Těžká dna může způsobit déle trvající vzplanutí, které se také vyvine častěji.

Jak se dna léčí?

Léčba dny se zaměřuje na snížení příznaků, prevenci vzplanutí a snížení kyseliny močové v těle.

S ohledem na to může lékař doporučit následující možnosti léčby:

 • Léky proti bolesti: Ty mohou zahrnovat acetaminofen (Tylenol) nebo nesteroidní protizánětlivé léky.
 • Steroidy: Injekce kortikosteroidů nebo perorální steroidní léky mohou pomoci snížit závažný zánět.
 • kolchicin: Kolchicin, dostupný pod obchodními názvy Colcrys a Mitigare, je lék na předpis, který pomáhá zvládat záchvaty dny.
 • Léky snižující hladinu kyseliny močové: Tyto léky mohou pomoci zabránit budoucím vzplanutím dny a komplikacím, jako jsou ledvinové kameny a tofy. Příklady zahrnují alopurinol (Aloprim, Zyloprim), peglotikazu (Krystexxa) a febuxostat (Uloric).
 • Léčba chronických onemocnění: Lékař může doporučit léčbu základních stavů, jako je hypertenze nebo diabetes.
 • Změny životního stylu: Ty mohou zahrnovat změny stravy, cvičení a hubnutí.

Zjistěte více o léčbě dny.

Jak dlouho trvá léčba dny?

Léčba dny obvykle trvá několik dní nebo týdnů, v závislosti na tom, jak dlouho trvá světlice. Po vzplanutí pak následují doby remise, které mohou trvat až měsíce nebo roky, než dojde k dalšímu vzplanutí.

Během remise je dobré podniknout kroky k samoléčbě dny, které pomohou snížit recidivu vzplanutí. Tyto kroky zahrnují konzumaci dobře vyvážené stravy s nízkým obsahem purinů, cvičení a zvládání základních zdravotních stavů, jako jsou ledvinové nebo srdeční onemocnění, pokud je máte.

Lidé se závažnější dnou nebo častými vzplanutími mohou potřebovat pokračující léčbu léky snižujícími hladinu kyseliny močové.

Odnést

Dna je typ zánětlivé artritidy, která je výsledkem nahromadění kyseliny močové v těle.

V současné době neexistuje žádný lék na dnu, ale můžete zvládnout současné a budoucí vzplanutí pomocí kombinace léčby a změn životního stylu.

Léčba dny může také pomoci snížit pravděpodobnost komplikací, včetně trvalého poškození kloubů, a také zabránit ledvinovým kamenům nebo poškození ledvin.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY