Bude emfyzém stále progredovat poté, co přestanu kouřit?

Ukončení nezvrátí poškození způsobené emfyzémem ani nezastaví jeho progresi, ale může jej zpomalit a výrazně snížit vaše příznaky.

Pokud přestanete kouřit poté, co zjistíte, že máte emfyzém, můžete se divit, zda se váš stav bude i nadále zhoršovat, když jste přestali.

Emfyzém je chronické a progresivní onemocnění. Neexistuje žádný lék a odvykání mu nezabrání v postupu. Přesto může odvykání drasticky snížit vaše příznaky, zlepšit váš výhled a snížit pravděpodobnost komplikací rozedmy plic, rakoviny a dalších stavů.

Proč emfyzém pokračuje v progresi poté, co přestanete kouřit?

Problémy související s kouřením, jako je emfyzém, může stále postupovat po odložení poslední cigarety. Je to proto, že i když můžete zpomalit poškození plic související s emfyzémem, nemůžete to zvrátit.

Emfyzém je jedním ze skupiny stavů nazývaných chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Způsobuje zánět dýchacích cest a poškozuje drobné vzduchové vaky v plicích zvané alveoly. Tyto vaky obsahují kyslík a jsou obvykle od sebe odděleny.

V průběhu času emfyzém způsobí prasknutí vzduchových vaků v plicích, snížení kyslíku, který mohou absorbovat, a způsobí zánět v dýchacích cestách. Blokáda a zánět mohou také ztížit dýchání.

Emfyzém obvykle postupuje během několika let. A může trvat dlouho, než se projeví příznaky jako sípání, kašel s hlenem a dušnost.

Přestat kouřit může zpomalit progresi a zabránit dalšímu poškození vašich plic tabákovým kouřem. Ukončení může také snížit vzplanutí symptomů a zlepšit vaši očekávanou délku života a kvalitu života. A i když emfyzém nevyléčíte, existuje mnoho způsobů léčby, které vám pomohou cítit se lépe a žít déle.

Proč se mi po odvykání kouření hůř dýchá?

Poté, co přestanete, si můžete všimnout, že na chvíli kašlete více, ne méně. I když se to může zdát divné, je to znamení, že se vaše tělo uzdravuje.

Kouření může paralyzovat malé vlasové struktury v plicích nazývané řasinky. Jejich úkolem je vyčistit vaše dýchací cesty vymetením nečistot, bakterií a dalších vetřelců. Když znovu vyrostou a začnou znovu fungovat, stanou se aktivnějšími při čištění vašich dýchacích cest.

Protože jsou opět aktivní, je pravděpodobnější, že budete bojovat proti nachlazení a infekcím. Ale spíš se na to vykašlete, alespoň zpočátku.

Bylo to užitečné?

Jaké jsou výhody odvykání kouření s emfyzémem?

Vědci se obecně shodují, že nejlepším způsobem, jak zastavit progresi CHOPN, včetně rozedmy plic, je přestat kouřit. I když přestat s emfyzémem nevyléčí, může výrazně zlepšit kvalitu vašeho života.

Je to proto, že vysazení zabrání dalšímu poškození, které emfyzém zhoršuje. Vaše tělo bude lépe bojovat s emfyzémem. A vyhnete se zhoršení příznaků, jako je kašel, sípání a dušnost.

A studie 2023 1 740 mužů starších 40 let s CHOPN zjistilo, že ti, kteří přestali do 2 let od diagnózy, měli nižší šanci na všechny příčiny smrti, včetně srdečních problémů. Ti, kteří přestali, měli o 17 % nižší pravděpodobnost úmrtí ze všech příčin a o 44 % nižší pravděpodobnost úmrtí na srdeční problémy.

Ukončení nabízí další výhody, včetně:

 • zlepšená funkce plic
 • snížené příznaky emfyzému
 • méně exacerbací
 • snížená šance na srdeční infarkt a srdeční onemocnění
 • snížené hladiny cholesterolu
 • snížená šance na rakovinu
 • zlepšení imunity a hojení
 • snížená šance na sexuální potíže
 • snížená pravděpodobnost zlomenin kostí

Co se stane, když budu pokračovat v kouření s emfyzémem?

Emfyzém postupuje ve fázích, od 1 do 4. Podle výzkumu z roku 2020 nemusí mít lidé v raných stádiích CHOPN žádný vliv na očekávanou délku života.

Ale kouření s emfyzémem zvyšuje vaši šanci přejít do závažnějších stádií. Fáze 4 má obecně 9leté zkrácení očekávané délky života.

Pravděpodobně budete mít také horší příznaky a sníženou kvalitu života. Kouření může také způsobit další zdravotní problémy, jako jsou srdeční choroby a rakovina.

Mohu zvrátit poškození plic z emfyzému?

Jakmile emfyzém nebo CHOPN poškodí vaše plíce, nemůžete poškození zvrátit. Lékaři však mohou nabídnout několik léčebných postupů, které vám pomohou zvládnout vaše příznaky a zpomalit progresi.

Léčba může zahrnovat:

 • změny životního stylu, včetně stravy

 • vitamíny a doplňky, pokud máte nedostatek
 • poradenství, vzdělávání a skupinová podpora
 • léky, jako jsou antibiotika a steroidy
 • vakcíny k prevenci infekcí
 • bronchodilatátory k uvolnění svalů kolem dýchacích cest
 • kyslíková terapie
 • operace nebo transplantace plic v závažnějších případech

Podpora při odvykání kouření

Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb má webové stránky věnované pomoci lidem přestat kouřit. Tato stránka nabízí články o tom, jak přestat, zvládat chutě, zabránit přibírání na váze a najít podporu. Zahrnuje také specializované poradenství a podporu pro veterány, osoby starší 60 let, ženy, dospívající a španělsky mluvící lidi.

Můžete navštívit stránky na Smokefree.gov. Stránka také nabízí možnost živého chatu s poradci pro odvykání, odkazy na aplikace pro odvykání a přizpůsobitelný plán odvykání.

Pro další pomoc si přečtěte 15 tipů, jak přestat kouřit, které předložili čtenáři Healthline.

Bylo to užitečné?

Často kladené otázky

Zde je několik odpovědí na otázky, které můžete mít o rozedmě plic a kouření.

Dokážete zastavit postup emfyzému?

Emfyzém je chronický (dlouhotrvající) a progresivní. Ukončení to nevyléčí ani nezastaví v postupu.

Lékaři však mají k dispozici mnoho způsobů léčby, aby zvládli vaše příznaky a zpomalili progresi. Přestat kouřit je jedna z nejlepších věcí, kterou můžete udělat, abyste to zpomalili.

Jak rychle emfyzém postupuje?

Rozvoj emfyzému může trvat roky. Jakmile se to stane, může také trvat roky, než se vyvine z mírné na velmi těžkou. Faktory životního stylu, jako je kouření, hrají roli v tom, jak rychle k tomu dojde.

Za jak dlouho po ukončení kouření se rozedma plic zlepšuje?

Podle American Lung Association se funkce vašich plic začnou zlepšovat během 2 týdnů až 3 měsíců po ukončení kouření. Kašel a dušnost se sníží během 1–9 měsíců.

Emfyzém je chronické, progresivní onemocnění plic. Pokud kouříte, přestat kouřit je to nejlepší, co můžete pro ochranu svého zdraví udělat.

Váš emfyzém bude po ukončení léčby stále postupovat, ale bude postupovat pomaleji. Také zmírníte své příznaky a snížíte pravděpodobnost srdečního infarktu a dalších komplikací. Můžete spolupracovat s lékařem na jiných léčbách, které vám pomohou zvládnout váš stav a zlepšit váš výhled.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY