7 způsobů, jak najít úlevu při očních potížích souvisejících s alergií

Oči, které se stanou vodnatými, svědivými nebo červenými, mohou souviset s expozicí alergenu. Zatímco některé typy očních kapek mohou pomoci, k úplnému zvládnutí příznaků může být zapotřebí jiná léčba specifická pro alergii.

Alergie je typ hypersenzitivní reakce v těle. Dochází k němu, když váš imunitní systém zaměňuje typicky neškodné částice za potenciální hrozby a spouští imunitní reakci. Histaminy, chemické látky uvolňované tělem během alergické reakce, způsobují svědění a zánět.

Když alergen zasáhne vaše oči, buď přímou expozicí nebo jako součást reakce celého těla, vaše oči mohou zvýšit produkci slz jako způsob, jak vyplavit alergeny a zklidnit související podráždění. Oční alergie jsou známé jako oční alergie nebo alergická konjunktivitida.

Alergické oční potíže mohou pocházet z různých zdrojů, včetně pylu, srsti domácích zvířat, plísní a prachu. Není jasné, proč někteří lidé trpí alergiemi, zatímco jiní ne.

Když alergie způsobují svědění, slzení, červené nebo opuchlé oči, mohou vám pomoci různé volně prodejné (OTC) produkty a terapie na předpis.

Umělé slzy

Umělé slzy jsou volně prodejné produkty, které pomáhají mazat oči. Obecně se používají k léčbě suchých očí, ale mohou také pomoci vyplavit alergeny.

Umělé slzy nezastaví alergickou reakci, protože neobsahují antihistaminové složky. Pokud se však použijí okamžitě, mohou pomoci zmírnit alergickou reakci tím, že pomohou odstranit dráždivou látku.

Některé produkty z umělých slz obsahují konzervační látky, které pomáhají zabránit růstu bakterií v kapátcích. Konzervační látky mohou způsobit svou vlastní formu podráždění očí, zejména při dlouhodobém nebo častém používání. Někteří lidé mohou mít také alergické reakce na různé konzervační látky.

Při výběru umělých slz zvažte možnosti bez konzervačních látek. Produkty mohou být chlazeny, aby pomohly zvýšit jejich uklidňující účinek na oči.

Antihistaminické kapky

Antihistaminické oční kapky lze zakoupit volně prodejné nebo je může lékař předepsat v silnějších formulacích. Obsahují antihistaminika, chemické látky, které se vážou na stejná receptorová místa v těle jako histamin a blokují jeho účinky.

Různá antihistaminika poskytují různé úrovně úlevy. Ve formě očních kapek mohou pomoci pouze na několik hodin v kuse. Možná bude nutné je používat několikrát denně.

Mnoho volně prodejných a antihistaminických kapek na předpis také obsahuje stabilizátory žírných buněk. Na rozdíl od antihistaminik, která pouze blokují účinky histaminu, stabilizátory žírných buněk zabraňují histaminu.

Žírné buňky jsou součástí alergické reakce vašeho těla. Se stabilizátory žírných buněk je méně pravděpodobné, že se žírné buňky aktivují alergeny a méně pravděpodobně uvolňují zánětlivé chemikálie, jako je histamin.

Dekongestanty

Když máte ucpaný nos, možná sáhnete po nosním dekongestivu. K dispozici jsou také oční dekongestanty, které fungují podobně, stahují krevní cévy.

Ve vašem nosu pomáhá zúžení krevních cév snížit otok sliznice nosní dutiny omezením průtoku krve. Ve vašich očích zúžení krevních cév způsobuje, že krevní cévy jsou méně viditelné, což snižuje zarudnutí.

Dekongestivní oční kapky nezabraňují alergické reakci ani ji nezastavují. Mohou pomoci snížit zarudnutí z očních alergií, ale nejsou vhodné pro dlouhodobé používání.

American College of Allergy, Asthma & Immunology (ACAAI) doporučuje vyhýbat se používání dekongestantních očních kapek po dobu delší než několik dní. Dlouhodobé užívání může způsobit odražené zarudnutí, což je stav, kdy se cévy očí rozšiřují nad svou obvyklou velikost poté, co léky odezní.

Perorální antihistaminika

Perorální antihistaminika, dostupná na předpis nebo volně prodejná, mohou také pomoci zmírnit nepohodlí související s oční alergií. Perorální antihistaminika blokují účinky histaminů na systémové nebo celotělové úrovni.

Váš lékař může doporučit přidat nebo primárně užívat perorální antihistaminikum z několika důvodů.

Ne všechny alergické reakce, které způsobují oční příznaky, souvisejí s přímou expozicí alergenu. Uvolňování histaminu z expozice alergenu v jiných oblastech těla může také ovlivnit oči a způsobit příznaky.

Perorální antihistaminika mohou nabídnout delší úlevu než oční kapky. Mnoho může pracovat v těle pro 12–24 hodin. Pokud nejste schopni nepřetržitě aplikovat antihistaminické oční kapky, perorální léky mohou nabídnout spolehlivou alternativu.

Přidání perorálního antihistaminika k antihistaminovým očním kapkám může nabídnout úplnější zvládnutí alergických reakcí v celém těle, i když pocházejí z očí.

Injekce proti alergii

Injekce proti alergii, známé také jako alergenová imunoterapie, fungují podobně jako vakcína. Vystavují vaše tělo malému množství alergenu jako způsob podpory tolerance a budování imunity.

Injekce proti alergii se nepoužívají k okamžitému zmírnění příznaků alergie. Jinými slovy, pokud zažíváte alergickou reakci na oči, váš lékař vám nepodá injekci na alergii, aby tyto příznaky zmizely.

Místo toho injekce na alergii pomáhají zmírnit příznaky oční alergie v průběhu času. Čím více jste vystaveni zvládnutelnému množství alergenu, tím více je vaše tělo schopno rozpoznat, že nepředstavuje hrozbu, když se s ním imunitní systém setká.

Injekce proti alergii fungují na každého jinak. Nemusí být tak účinné, pokud jste vystaveni vysokým hladinám alergenu ve vašem prostředí nebo pokud jste alergičtí na více dráždivých látek.

Jiné léky

Máte-li vážné nepohodlí související s oční alergií, může vám lékař kromě antihistaminik předepsat i jiné typy léků.

Nesteroidní protizánětlivé léky ve formě očních kapek nebo perorální formy mohou pomoci zmírnit bolest a nepohodlí spojené s očními alergiemi snížením zánětu.

Kortikosteroidy, dostupné na předpis v očních nebo kapkových perorálních formách, mohou pomoci potlačit imunitní odpověď, která způsobuje alergie. Působí tak, že zabraňují tvorbě specifických zánětlivých látek v těle, které přispívají k alergickým potížím.

Úpravy životního stylu

U očních alergií je klíčová prevence. Podniknutí kroků k zamezení vystavení všem známým alergenům může pomoci snížit vaši potřebu léčby.

Podle ACAAI je zde několik tipů, jak se vyhnout expozici:

 • Pokud jste alergičtí na venkovní alergeny, zůstaňte co nejvíce doma.
 • Nepoužívejte ventilátory, které mohou cirkulovat alergeny.
 • Nedotýkejte se očí neumytýma rukama.
 • Při pobytu venku používejte brýle, abyste si chránili oči.
 • Používejte klimatizaci v budovách a autech místo otevírání oken.
 • Vyvarujte se suchého prachu nebo zametání.
 • Ložní prádlo často perte ve vodě o teplotě alespoň 54 °C.
 • Používejte prádlo odolné proti roztočům.
 • Udržujte vnitřní vlhkost mezi 30 % a 50 %, abyste omezili růst plísní.
 • Držte domácí mazlíčky mimo ložnici, pokud jste alergičtí na jejich srst.
 • Po kontaktu se známým alergenem si ihned umyjte ruce.
 • Po pobytu mimo domov se převlékněte nebo se osprchujte a vyperte.

Nepohodlí související s oční alergií pochází z imunitní reakce, která způsobuje zarudnutí, zánět a svědění očí.

Zatímco oční kapky, perorální léky a injekce na alergii mohou všechny pomoci zmírnit příznaky oční alergie, ne každý produkt je vhodný pro dlouhodobé používání nebo prospěšný pro řešení základních příčin alergií.

Protože nesprávné použití očních kapek může zhoršit některé oční stavy, je důležité, abyste si promluvili s očním lékařem nebo alergologem, než vyzkoušíte nový produkt.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY