Přechod z kouření na vaping: Pomáhá to?

Přestože je výzkum vapingu stále nový, odborníci si nemyslí, že je to skvělý způsob, jak přestat kouřit. Vaping stále nese svá vlastní rizika.

Někteří lidé mohou k odvykání kouření používat vape produkty nebo e-cigarety. Je běžné, že některé společnosti propagují tyto produkty jako zdravější než tradiční cigarety a jako dobrý způsob, jak skončit, když přestanete kouřit.

Zdravotní rizika spojená s vapingem však zahrnují poškození plic a imunitního systému. Výzkumníci zatím neznají úplný rozsah těchto rizik, ale zdravotnické organizace, jako je American Lung Association, doporučují vyhýbat se vapingu a držet se tradičních produktů pro odvykání kouření.

Co se stane s vaším tělem, když přejdete z kouření na vaping?

Vědci studovali zdravotní účinky kouření po celá desetiletí. Sdíleli souvislosti mezi kouřením a poškozením těla.

Fakta o vapingu jsou však stále relativně nová. Vaping snižuje vystavení škodlivým chemikáliím, ale ne nikotinu. To znamená, že lidé obvykle dostávají méně tabáku, když vapují. To je důvod, proč některé vape produkty prohlašují, že jsou bezpečnější, a proč některé země doporučují vape produkty jako nikotinové náhražky nebo produkty snižující spotřebu.

Přestat kouřit může být vždy dobrý nápad pro vaše zdraví. Vede k široké škále pozitivních zdravotních účinků. Pokud by vaping mohl pomoci lidem dosáhnout tohoto cíle, výhody by mohly převážit potenciální rizika. Současné informace o vapingu jako pomůcce k odvykání kouření jsou však neprůkazné.

Vapovací produkty stále obsahují návykový nikotin a další škodlivé chemikálie.

Kromě toho, ačkoli odborníci s jistotou neznají dlouhodobé účinky vapingu na zdraví, výzkumy ukazují, že vaping může způsobit:

 • poškození plic
 • oslabený imunitní systém
 • opožděný vývoj mozku u dětí a dospívajících

Někteří lidé také pociťují okamžité vedlejší účinky vapingu, jako například:

 • bolesti hlavy
 • nevolnost
 • zvracení
 • podráždění úst

Vaping tabáku vs. vaping konopí

Vaping tabáku obvykle vede k vdechování menšího množství tabáku než u tradičních cigaret. U konopného vapování platí obecně opak.

Výzkum ukazuje, že lidé, kteří vapují konopí, konkrétně THC, mohou pociťovat silnější účinky na mysl než lidé, kteří kouří THC jinými způsoby. Vysoká hladina, ke které dochází při vapování konopí, má také tendenci se objevit rychleji než při používání jiných metod kouření.

Bylo to užitečné?

Má kouření více karcinogenů než vaping?

Tradiční cigarety obsahují více karcinogenů než mnoho vapingových produktů, ale to neznamená, že je vaping bezpečný. Právě teď odborníci říkají, že kouření způsobuje rakovinu, nejméně 15 typů.

Vědci zatím nespojovali vaping s rakovinou. Ale protože je vaping novější, je nemožné říci, jaké by mohly být dlouhodobé účinky vapingu, včetně rakoviny. To se může změnit poté, co odborníci provedou další výzkum.

Je vaping pro vaše plíce jednodušší než kouření?

A přehled výzkumu 2020 ukázal, že vaping může být pro plíce jednodušší než tradiční kouření. Přestože vaping souvisí s poškozením plic, poškození je menší než poškození způsobené cigaretami.

Další pomůcky, jak přestat kouřit

Není jasné, zda produkty vapingu mohou lidem pomoci přestat kouřit. Možnosti odvykání kouření však mohou být bezpečné a prospěšné. Obsahují:

 • Nikotinové žvýkačky: Žvýkání těchto žvýkaček může pomoci snížit chuť k jídlu. Umožňují lidem začít s vysokou silou a propracovat se až k nižší síle, když jsou připraveni.
 • Nikotinová náplast: Použití volně prodejných náplastí může pomoci zvládnout chutě. Obvykle lidé používají záplaty asi 3 měsícekaždých několik týdnů snižuje sílu náplasti.
 • Nikotinové pastilky: Konzumace rozpustných tabletových pastilek je způsob, jak rychle zvládnout chutě díky produktu, který si lidé mohou vzít kdykoli.
 • Léky na předpis: Užívání předepsaných léků, jako je Chantix, může být pro některé lidi skvělou volbou. Můžete si promluvit se svým lékařem o těchto lécích a o tom, zda by pro vás mohly být vhodné.

Více o odvykání kouření si můžete přečíst v této příručce.

Bylo to užitečné?

Některé společnosti často propagují vaping jako zdravější než tradiční cigarety a lidé jej mohou používat jako pomůcku při odvykání kouření. Ale ačkoli vaping obsahuje méně tabáku a méně karcinogenů, odborníci tvrdí, že to není bezpečné.

Vaping je stále nový a je zapotřebí více výzkumu, abychom plně porozuměli jeho zdravotním účinkům, ale výzkum již spojuje vaping s poškozením plic, zvýšeným rizikem rakoviny a oslabeným imunitním systémem. Tradiční produkty pro odvykání kouření, jako jsou nikotinové žvýkačky, náplasti a pastilky, mohou být bezpečnějšími alternativami.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY