Vaše odpovědi na často kladené otázky: Kosmetické procedury a psoriáza

Lidé žijící s psoriázou se mohou rozhodnout podstoupit kosmetické procedury, jako je botox, permanentní make-up a tetování. Tyto postupy s sebou nesou rizika a mohou způsobit vzplanutí.

Lidé s psoriázou se mohou rozhodnout podstoupit různé kosmetické procedury.

Injekce botoxu, microblading a červenání rtů nejsou nutně odrazovány pro lidi s psoriázou, ale tyto postupy s sebou nesou rizika.

Pokud máte psoriázu a plánujete kosmetické procedury, je užitečné dozvědět se o jejich potenciálních rizicích, jakýchkoli zvláštních úvahách a jak mluvit se svým poskytovatelem o psoriáze.

Můžete dostat botox, pokud máte psoriázu?

V informacích o předepisování kosmetických injekcí botoxu není psoriáza uvedena jako stav, který by měl bránit jejich použití.

Informace o předepisování však uvádí, že botoxové injekce by se neměly podávat v oblastech s již existujícími onemocněními. Botoxové injekce by se také neměly podávat do žádných oblastí stávajícího zánětu.

Malé množství výzkumu naznačuje, že pro některé lidi s psoriázou mohou injekce botoxu skutečně poskytnout terapeutický přínos.

Jeden malý důkaz konceptu studie osm lidí s psoriázou zjistilo, že injekce botoxu vedla k významnému zlepšení symptomů psoriázy u všech účastníků 4 týdny po léčbě a bez významných vedlejších účinků.

Kůže postižená psoriázou má více nervových vláken a zvýšenou hladinu kalcitoninového genu souvisejícího peptidu (CGRP), který hraje roli při zánětu. Výzkum naznačuje, že Botox inhibuje uvolňování CGRP, což může být užitečné jako doplňková terapie pro lidi s psoriázou.

Na druhou stranu bylo hlášeno že se v místě botoxových injekcí vytvořila lupénka. Informace o předepisování kosmetických injekcí Botoxu uvádí, že možným nežádoucím účinkem je erupce psoriázy.

Narušují některé léky používané k léčbě psoriázy botoxové injekce nebo je ovlivňují?

Žádný z léků, o kterých je známo, že interagují s botoxovými kosmetickými injekcemi, není specifický pro psoriázu.

Pokud se však rozhodnete pro Botox, uvědomte si, že některé léky mohou s injekcí interagovat. Tyto zahrnují:

 • aminoglykosidy, širokospektré antibiotikum
 • anticholinergní léky
 • svalové relaxanty

Všechny léky, včetně volně prodejných, mají potenciál pro nežádoucí účinky a interakce. Než vyzkoušíte novou léčbu, je dobré si promluvit se zdravotnickým pracovníkem.

Proč psoriáza omezuje ošetření obličeje?

Polovina lidí žijících s psoriázou má psoriázu na obličeji. Nejčastěji se to může objevit na kůži v oblasti mezi nosem a horním rtem, obočím, horní částí čela a vlasovou linií.

Ošetření obličeje může být někdy obtížné pro lidi žijící s lupénkou, protože některé přípravky mohou dráždit pokožku.

Lidé s psoriázou by se měli vyvarovat nebo omezit používání krémů a pleťových vod, které obsahují:

 • barviva
 • vůně
 • škodlivé chemikálie
 • některé esenciální oleje

Dokonce i produkty, které jsou uváděny na trh pro citlivou pokožku, mohou být pro lidi s psoriázou stále dráždivé. Jakékoli podráždění kůže může způsobit vzplanutí psoriázy. Když se psoriáza rozvine v místech podráždění, je to známé jako Koebnerův fenomén. Je dobré spolupracovat s dermatologem a prodiskutovat produkty péče o pleť vhodné pro vaši pleť.

Při ošetření obličeje by měl estetik k místu s lupénkou přistupovat velmi jemně, protože kůže v této oblasti je velmi citlivá.

Mám se vyhnout microbladingu nebo červenání rtů?

Microblading i červenání rtů jsou formy permanentního make-upu. Jedná se o formu tetování, při které se jehlou vkládá barevný inkoust do kůže, aby se dosáhlo trvalého vzhledu obočí (pro microblading) nebo barvy rtů (pro červenání rtů).

Přestože tetování není pro lidi s lupénkou přísně zakázáno, přináší s sebou rizika. Zvážit zdržet se tetování když dostáváte imunosupresivní léčbu nebo když jste v aktivní fázi psoriázy.

Rizika tetování zahrnují:

 • infekce
 • závažné onemocnění, jako je HIV nebo hepatitida
 • alergické reakce
 • jizvy, zarudnutí, hrbolky a zvýšené riziko spálení sluncem
 • otok nebo pálení v místě tetování během vyšetření magnetickou rezonancí
 • maskování příznaků rakoviny kůže

Dalším známým rizikem tetování je Koebnerův fenomén. K tomu dochází, když se na kůži, která dříve nebyla postižena, objeví nové psoriázové plaky. To postihuje zhruba 25 % lidí s psoriázou, kteří mají trauma na kůži.

Tetování je považováno za trauma kůže. Národní nadace pro psoriázu poznamenává, že pokud se necháte tetovat, existuje značné riziko, že se lupénka v tetované oblasti rozhoří. Kromě toho se v místě nového tetování mohou objevit nové skvrny na psoriáze.

Kdo by se měl vyhýbat permanentnímu make-upu a může způsobit vzplanutí?

Permanentní make-up je typ tetovacího postupu, který zahrnuje vstřikování inkoustu do pokožky, aby se vytvořil vzhled make-upu, jako například:

 • oční linky
 • rtěnka
 • vyplněné obočí
 • jiné formy líčení

Lidé s psoriázou by si měli být vědomi toho, že jakýkoli postup permanentního make-upu je formou tetování a tyto postupy jsou spojeny s riziky.

Permanentní make-up využívá barevný inkoust vstřikovaný do pokožky, aby dodal vzhled make-upu. Ale žádný inkoust byl schválen Food and Drug Administration (FDA) pro injekční podání do kůže.

Vstřikování inkoustu do kůže může způsobit poranění kůže. To pak může způsobit vzplanutí. Je také možné, že se psoriáza vyvine v oblastech, kde byla kůže injikována.

Jak mohu mluvit se svým kosmetologem o psoriáze?

Americká akademie dermatologie doporučuje, aby jakýkoli kosmetický postup prováděl lékař, jako je certifikovaný dermatolog.

Než podstoupíte jakýkoli druh kosmetického zákroku, je důležité položit si otázky. Mohou zahrnovat:

 • Jakou kvalifikaci má tento odborník?
 • Kolik z těchto procedur již absolvovali?
 • Je možné vidět fotografie předchozích pacientů před a po?
 • Jaké výsledky byste měli očekávat?
 • Jaká jsou rizika zákroku?

Pokud se rozhodnete navštívit kosmetologa pro ošetření obličeje nebo jiné ošetření, je dobré ho informovat o psoriáze a všech aktivních vzplanutích, které se mohou vyskytnout. Vysvětlení, že kůže může být kvůli lupénce velmi citlivá, může být užitečné.

Může být také dobré zeptat se, jaký druh produktů bude použit, nezapomeňte, že některé složky mohou dráždit pokožku a mohly by vyvolat vzplanutí.

Lidé žijící s psoriázou se mohou rozhodnout podstoupit různé kosmetické procedury. Psoriáza lidem striktně nebrání v aplikaci botoxových injekcí pro kosmetické účely nebo v permanentním make-upu, jako je microblading nebo červenání rtů.

Tetovací zákroky jakéhokoli druhu s sebou nesou rizika a mohou způsobit vzplanutí lupénky nebo vznik nové psoriázy.

Malé studie naznačují, že Botox může být užitečný pro některé lidi s psoriázou, i když se stále doporučuje vyhýbat se botoxovým injekcím v oblastech aktivního zánětu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY