Podrobnosti o dávkování pro Kyleena

Kyleena (levonorgestrel) je nitroděložní tělísko na předpis (IUD), které se používá k prevenci těhotenství. Obvykle jej zavádí na 5 let lékař nebo jiný zdravotnický pracovník.

Kyleena se používá k prevenci těhotenství u žen* jakéhokoli věku, které mohou otěhotnět.

Léčivou látkou přípravku Kyleena je levonorgestrel. (Účinná látka je to, co způsobuje, že lék funguje.) Kyleena je typ hormonální antikoncepce a patří do skupiny léků nazývaných progestiny.

Tento článek popisuje dávkování Kyleeny, stejně jako její sílu a způsob použití. Chcete-li se dozvědět více o Kyleeně, podívejte se na tento podrobný článek.

* V tomto článku používáme termín „žena“ k označení pohlaví daného člověka při narození. Další informace o rozdílech mezi pohlavím a pohlavím naleznete v tomto článku.

Jaké je dávkování Kyleeny?

Tato část popisuje obvyklé dávkování Kyleeny. Pokračujte ve čtení a dozvíte se více.

Jakou formu má Kyleena?

Kyleena je plastové nitroděložní tělísko ve tvaru T, které vám do dělohy vloží lékař nebo jiný zdravotnický pracovník.

Jakou sílu má Kyleena?

Kyleena se dodává v jedné síle 19,5 miligramů (mg).

Jaká je obvyklá dávka Kyleeny?

Níže uvedené informace popisují dávkování, které se běžně používá nebo doporučuje. Váš lékař určí nejlepší dávkování, aby vyhovovalo vašim potřebám.

Dávkování k zabránění otěhotnění

Kyleena pomalu uvolňuje svou účinnou látku levonorgestrel po dobu 5 let.

Přibližně 24 dní po zavedení zařízení uvolňuje 17,5 mikrogramů (mcg) levonorgestrelu za den. Toto množství klesá na 9,8 mcg denně po 1 roce a 7,4 mcg denně po 5 letech.

Pokud chcete pokračovat v používání Kyleeny po 5 letech, lékař vám vyjme stávající IUD a zavede nové.

Jaká je dávka Kyleeny pro dospívající?

Kyleena může být použita k prevenci těhotenství u žen mladších 18 let, které mohou otěhotnět (to znamená, že měly první menstruaci).

Dávkování používané u dospívajících je stejné jako u dospělých. Chcete-li se dozvědět více, viz “Jaká je obvyklá dávka Kyleeny?” sekce výše.

Používá se Kyleena dlouhodobě?

Ano, Kyleena se obvykle používá po dobu 5 let. Pokud vy a váš lékař určíte, že je to pro vás bezpečné a účinné, pravděpodobně budete mít zařízení na svém místě po dobu 5 let. Poté budete potřebovat vložit nové IUD, pokud chcete pokračovat v používání Kyleeny.

Jak je Kyleena umístěna?

Kyleena je umístěna do vaší dělohy vaším lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Před zavedením Kyleeny váš lékař pravděpodobně provede fyzickou prohlídku a nechá vás provést těhotenský test.

Váš lékař umístí Kyleenu do děložního čípku a umístí jej správně. Poté zkrátí připojené provázky na určitou délku. Váš lékař použije závity k pozdějšímu odstranění IUD z vaší dělohy. Po 4–6 týdnech zkontrolují umístění Kyleeny, aby se ujistili, že je správně zavedena. Poté mohou kontrolovat Kyleenino umístění ročně nebo v případě potřeby častěji.

Pokud jste před Kyleenou nepoužívala hormonální formu antikoncepce, váš lékař pravděpodobně zavede IUD v prvních 7 dnech vašeho menstruačního cyklu. Pokud není Kyleena zavedena během prvních 7 dnů vašeho menstruačního cyklu, měla byste prvních 7 dnů po zavedení Kyleeny používat bariérovou metodu antikoncepce (jako je kondom).

Pokud přecházíte z antikoncepčních pilulek, vaginálního kroužku nebo antikoncepčních náplastí, měli byste pokračovat v používání jiného typu antikoncepce po dobu 7 dnů po zavedení Kyleeny.

Mějte na paměti, že Kyleena nebrání sexuálně přenosným infekcím (STI). S Kyleenou můžete použít bariérové ​​metody, jako jsou kondomy, abyste zabránili pohlavně přenosným chorobám.

Zavolejte svého lékaře, pokud po umístění Kyleeny pociťujete bolest nebo křeče. Může to znamenat, že zařízení není na správném místě a může být nutné jej upravit.

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak je Kyleena umístěna ve vaší děloze, navštivte webové stránky výrobce.

Často kladené otázky

Níže jsou uvedeny odpovědi na některé často kladené otázky týkající se dávkování Kyleeny.

Je dávkování Kyleeny podobné dávkování Mireny?

Ne. Ačkoli se oba léky dodávají jako nitroděložní tělísko a obsahují stejnou účinnou látku (levonorgestrel), dodávají se v různých silách. Navíc lze Mirenu zavádět déle než Kyleenu.

Kyleena obsahuje 19,5 mg levonorgestrelu a zabraňuje otěhotnění po dobu 5 let. Mirena obsahuje 52 mg levonorgestrelu a působí jako prevence otěhotnění po dobu 7 let.

Chcete-li se dozvědět více o srovnání těchto léků, přečtěte si tento článek nebo si promluvte se svým lékařem.

Jak dlouho trvá, než Kyleena začne pracovat?

Kyleena začne působit po zavedení, ale může trvat až 7 dní, než bude účinná při prevenci těhotenství. Vzhledem k tomu, jak droga funguje, pravděpodobně nebudete cítit, že droga působí ve vašem těle.

Váš lékař může doporučit použití bariérové ​​metody antikoncepce (jako je kondom), která pomůže zabránit otěhotnění po dobu prvních 7 dnů po zavedení Kyleeny.

Máte-li další otázky ohledně toho, co můžete od Kyleeny očekávat, promluvte si se svým lékařem.

Na co se mám zeptat svého lékaře?

Výše uvedené části popisují obvyklé dávkování poskytované výrobcem. Promluvte si se svým lékařem, pokud máte otázky nebo obavy ohledně Kyleeny.

Zde je několik příkladů otázek, které byste se mohli zeptat svého lékaře:

  • Jak je dávkování Kyleeny v porovnání s jinými IUD?
  • Jak se mám připravit na schůzku, kde mi bude Kyleena vložena nebo odstraněna?
  • Vzhledem k tomu, že se v prvním roce léčby Kyleenou denně uvolňuje vyšší množství levonorgestrelu, je mé riziko nežádoucích účinků během této doby vyšší?

Chcete-li se dozvědět více o Kyleeně, přečtěte si tyto články:

  • Vše o Kyleeně
  • Interakce Kyleeny: Alkohol, léky a další

Chcete-li získat informace o různých stavech a tipy pro zlepšení svého zdraví, přihlaste se k odběru jakéhokoli newsletteru Healthline. Můžete se také podívat na online komunity na Bezzy. Je to místo, kde lidé s určitými podmínkami mohou najít podporu a spojit se s ostatními.

Vyloučení odpovědnosti: Healthline vynaložila veškeré úsilí, aby zajistila, že všechny informace jsou věcně správné, úplné a aktuální. Tento článek by však neměl být používán jako náhrada znalostí a odborných znalostí licencovaného zdravotnického pracovníka. Před užitím jakýchkoli léků byste se měli vždy poradit se svým lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Informace o lécích obsažené v tomto dokumentu podléhají změnám a nejsou určeny k pokrytí všech možných použití, pokynů, opatření, varování, lékových interakcí, alergických reakcí nebo nežádoucích účinků. Absence varování nebo jiných informací pro daný lék neznamená, že lék nebo kombinace léků jsou bezpečné, účinné nebo vhodné pro všechny pacienty nebo pro všechna specifická použití.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY