Jaké jsou nejčastější příznaky rakoviny hrtanu?

Nejčastějším příznakem rakoviny hrtanu je chraplavý hlas bez jiné příčiny, jako je nachlazení nebo chřipka. Mezi další příznaky patří přetrvávající bolest v krku, bolestivé polykání a potíže s polykáním.

osoba s příznaky rakoviny hrtanu
Jelena Stanojkovic/Getty Images

Rakovina hrtanu je poměrně vzácná a většina lidí, u kterých se vyvine, jsou jedinci přiřazení muži při narození, kteří kouří a pijí mírně až silně.

Mnoho z potenciálních příznaků rakoviny hrtanu je pravděpodobnější v důsledku něčeho jiného. Pokud však příznaky přetrvávají déle než několik týdnů, je dobré kontaktovat svého lékaře.

Rakovina hrtanu, která se rozšířila do jiných orgánů, může způsobit další příznaky, jako je neúmyslná ztráta hmotnosti nebo dušnost.

V tomto článku zkoumáme nejčastější příznaky rakoviny hrtanu.

Přečtěte si více o rakovině hrtanu.

Chraplák

Chraplavý hlas, který se vyskytuje déle než 3 týdny, je primárním příznakem rakoviny hrtanu. Vyvíjí se, když nádor způsobuje problémy s pohybem vašeho těla hlasivky.

V studie 2019 ze Spojeného království byl chrapot přítomen u 52 % z 806 lidí s diagnostikovanou rakovinou hrtanu. Lidé, kteří navštívili svého lékaře s chrapotem, měli rakovinu hrtanu ve 2,7 % případů. Více než 3 % lidí, kteří navštívili svého lékaře s chrapotem a dalšími příznaky, mělo rakovinu hrtanu.

v další studie, tentokrát z Rumunska, chrapot s dýchacími potížemi nebo bez nich byl přítomen u více než 93 % lidí s lokálně pokročilým karcinomem hrtanu. Lokálně pokročilé znamená, že se rakovina rozšířila do okolních tkání.

U rakoviny omezené na hrtan se váš hlas může zlepšit po léčbě radiační terapií nebo chirurgickém odstranění nádoru. Váš hlas však může být trvale chraplavý, pokud je třeba odstranit část vašich hlasivek.

Ve studii z roku 2022 vědci zjistili, že rehabilitace hlasu po radiační terapii pomohla zlepšit kvalitu hlasu.

Bolestivé polykání

Bolestivé polykání je nejčastější časným příznakem rakoviny, která se vyvíjí v horní části hrtanu. Může se u vás objevit bolest, zejména při polykání jídla, kvůli tlaku jídla na nádor, který může dráždit blízké nervy.

Bolestivé polykání nebo potíže s polykáním jsou často příznakem pokročilá rakovina.

Vaše bolest se může zlepšit, jakmile lékař chirurgicky odstraní rakovinu nebo ji léčí radiační terapií. Radiační terapie může způsobit některé nežádoucí účinky, včetně přetrvávajícího pocitu knedlíku v krku a potíží s polykáním. Příznaky jsou obvykle horší 10–14 dní po léčbě.

Přetrvávající bolest v krku

Ve stejné studie 2019 ze Spojeného království vědci zjistili, že lidé, kteří navštěvují svého lékaře s chrapotem vedle jiných příznaků, byli vystaveni nejvyššímu riziku rakoviny hrtanu.

Bolest v krku s chrapotem byla kombinací symptomů nejčastěji spojených s rakovinou hrtanu. Lidé, kteří měli bolest v krku, měli vyšší než 5% pravděpodobnost, že budou mít rakovinu hrtanu, když byly přítomny také další příznaky – jako jsou potíže s polykáním, potíže s dýcháním nebo bolest ucha.

Zduřené lymfatické uzliny

Pokud se rakovina rozšířila do blízkých lymfatických uzlin, můžete cítit oteklé lymfatické uzliny kolem přední části krku.

Pokud váš lékař zjistí, že se vaše rakovina rozšířila do blízkých lymfatických uzlin, možná je budete muset chirurgicky odstranit. Operace k odstranění lymfatických uzlin se nazývá lymfadenektomie.

Potíže s dýcháním

V Rumunské studium, 5,9 % lidí mělo potíže s dýcháním bez chrapotu. Potíže s dýcháním mohou být důsledkem toho, že nádor blokuje vaše dýchací cesty, nebo jako komplikace radiační terapie k léčbě rakoviny.

Jaké jsou méně časté příznaky rakoviny hrtanu?

Mezi další potenciální příznaky rakoviny hrtanu patří:

 • zápach z úst
 • dušnost
 • vysoké sípání
 • nevysvětlitelná únava
 • odkazovaná bolest ucha u lidí s pokročilou rakovinou

Rakovina hrtanu se může rozšířit i do vzdálených orgánů. Nejběžnějším orgánem, do kterého se šíří, jsou vaše plíce. Rozšíření do plic může způsobit příznaky, jako jsou:

 • přetrvávající kašel
 • vykašlávání krve
 • bolest na hrudi
 • dušnost
 • snížená chuť k jídlu
 • ztráta váhy

Kdy mluvit s lékařem

The American Cancer Society doporučuje kontaktovat svého lékaře, pokud máte změny hlasu, které se nezlepší do 2 týdnů.

Kontaktujte svého lékaře nebo jiného zdravotnického pracovníka, pokud se u Vás objeví další související příznaky, jako jsou:

 • bolest krku
 • potíže s dýcháním
 • potíže s polykáním
 • nevysvětlitelný knedlík v krku
Bylo to užitečné?

Často kladené otázky o příznacích rakoviny hrtanu

Jaká jsou stádia rakoviny hrtanu?

Lékaři k tomu často využívají systém TNM od Amerického smíšeného výboru pro rakovinu stadium rakoviny hrtanu od stádia 0 do 4. Rakovina stádia 0 je považována za prekancerózní. Rakovina 4. stupně se mohla rozšířit do vzdálených částí těla.

Jaké jsou největší příznaky rakoviny hrtanu?

Chraplavý hlas, který přetrvává alespoň 3 týdny, je nejčastějším počátečním příznakem rakoviny hrtanu.

Kdy se u většiny lidí rozvine rakovina hrtanu?

Většina lidí s diagnostikovanou rakovinou hrtanu je starší než věk 55 let. Průměrný věk diagnózy je asi 66 let.

Jak dlouho můžete žít s neléčenou rakovinou hrtanu?

Přežití rakoviny hlavy a krku bez léčby je vzácné. V studie 2021výzkumníci zjistili, že polovina lidí ze skupiny 6 477 jedinců s rakovinou hlavy nebo krku zemřela do 12 měsíců bez léčby.

Odnést

Nejčastějším příznakem rakoviny hrtanu je přetrvávající chraplavý hlas bez jiné příčiny, jako je nachlazení, chřipka nebo nadměrné používání hlasu. Mezi další potenciální příznaky patří potíže s polykáním nebo přetrvávající bolest v krku.

Lékaři mohou často léčit rakovinu hrtanu pomocí operace a radiační terapie. Pokud potřebujete odstranit část hlasivek, můžete mít trvalé změny hlasu. Hlasová rehabilitace může pomoci zlepšit kvalitu vašeho hlasu po léčbě.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY