Může onemocnění štítné žlázy ovlivnit váš spánek?

Onemocnění štítné žlázy může způsobit oční nepohodlí a další příznaky, které mohou ztěžovat spánek. Zvládání těchto příznaků a řešení základních onemocnění štítné žlázy může pomoci.

Onemocnění štítné žlázy nastává, když vaše tělo vytváří příliš mnoho hormonů štítné žlázy.

Tento stav může ztížit spánek, protože může vést k nepohodlí v očích a neschopnosti očních víček se úplně zavřít. Může se objevit i u jedinců s hypotyreózastav, kdy vaše štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů štítné žlázy.

Kromě očních příznaků může onemocnění štítné žlázy také způsobit změny ve vašem spánku. Podniknutí kroků ke zvládnutí očních příznaků a léčbě základních onemocnění štítné žlázy může vést k lepšímu spánku.

Co je onemocnění štítné žlázy?

Onemocnění štítné žlázy se může objevit u lidí, kteří již mají diagnózu Gravesovy choroby, což je autoimunitní stav. Gravesova choroba také způsobuje, že tělo produkuje příliš mnoho hormonů štítné žlázy.

Onemocnění štítné žlázy může způsobit vyklenutí očí. Příznaky obvykle trvají 1 až 2 roky, ale u některých lidí může způsobit trvalé poškození, jako je ztráta zraku. Onemocnění štítné žlázy může vést k:

  • oční víčka, která se stahují zpět
  • oční víčka, která se úplně nezavírají
  • bolest očí nebo tlak
  • citlivost na světlo
  • nafouklá víčka
  • dvojité vidění
  • zarudnutí, suchost, podráždění nebo pocit písku v očích
  • potíže s pohybem očí

Jak onemocnění štítné žlázy ovlivňuje spánek?

Tyto příznaky onemocnění štítné žlázy mohou ovlivnit váš spánek. Oční tlak, bolest a nepohodlí mohou být natolik rušivé, že vám zabrání upadnout do stavu kvalitního odpočinku.

Když se vaše oční víčka úplně nezavřou, můžete zažít intenzivní suchost očí. A když vaše oči zůstanou byť jen částečně otevřené, stále vidíte světlo, takže je těžké usnout.

Kromě těchto příznaků specifických pro oční onemocnění štítné žlázy může obecně dysfunkce štítné žlázy přispět k poruchám spánku. Konkrétně hypertyreóza, která působí u Gravesovy choroby, může vést k nespavosti.

Zpoždění při usínání a problémy s udržením spánku mohou být faktorem dalších příznaků spojených s Gravesovou chorobou, jako je úzkost, změny chuti k jídlu a změny ve stolici. Vyšší hladiny hormonů štítné žlázy jsou také spojeny s vyšší prevalencí symptomů syndrom neklidných nohou.

I když obstrukční spánková apnoe je spojené s nízkou hladinou štítné žlázy (hypotyreóza), existuje nějaký výzkum, který spojuje stav s onemocněním štítné žlázy. A studie 2023 100 lidí s onemocněním štítné žlázy a 138 kontrol zjistilo, že míra rizika obstrukční spánkové apnoe byla vyšší u pacientů s onemocněním štítné žlázy.

Způsoby, jak zlepšit spánek s onemocněním štítné žlázy

Lékaři doporučují následující kroky ke zvládnutí problémů se spánkem při životě s onemocněním štítné žlázy. Nemohou tento stav vyléčit, ale mohou vám pomoci zvládnout vaše příznaky a dosáhnout lepšího odpočinku.

1. Ochranný zábal očí

Oční lékař nebo jiný lékař vám může pomoci vytvořit ochranný oční zábal na noc. To může zahrnovat nošení oční podložky navlhčené očním lubrikantem. Čelenka může pomoci udržet oční polštářek na místě.

Obvaz pomocí saranového zábalu může nejen pomoci udržet oční víčka zavřená, ale udržet vlhkost uvnitř oka. Můžete to také zkusit tejpování zavřete oční víčko pomocí lékařské pásky, která je bezpečná pro oblast kolem očí. Lékárník může doporučit vhodnou volně prodejnou pásku.

2. Maska na spaní

Další možností je volně prodejná maska ​​na spaní, kterou by si člověk mohl koupit na cesty. V závislosti na tom, jak dobře maska ​​sedí, může blokovat část nebo veškeré světlo, které by se jinak mohlo dostat do vašich očí.

Maska může také poskytnout určitou ochranu před suchem, i když pravděpodobně neudrží tolik vlhkosti jako ochranný obal, který vám lékař pomůže vyrobit.

3. Výška hlavy

Onemocnění štítné žlázy může způsobit otoky očních víček. To může způsobit nepohodlí a podráždění. Spící se zvednutou hlavou může snížit otoky. Pokud je vaše postel polohovatelná, zkuste v noci zvednout hlavovou část. Můžete si také podložit hlavu polštáři.

4. Udržujte oči zvlhčené

Onemocnění štítné žlázy může způsobit extrémní suchost, která časem může vést k poškození rohovky. Můžeš použití gely, masti nebo umělé slzy na noc, které pomáhají s mazáním.

I když je mnoho z těchto produktů k dispozici na přepážce, možná budete chtít poradit s lékařem nebo lékárníkem, abyste se zeptali, která konkrétní řešení jsou vhodná pro dlouhodobé používání.

Mohou vám také doporučit další léčbu suchého oka na základě vašich příznaků, závažnosti vašeho stavu a vaší anamnézy.

5. Řešení dalších problémů se štítnou žlázou

Pokud máte hypertyreózu, můžete také spolupracovat s lékařem, abyste našli nejlepší způsob, jak tento stav zvládnout. To může pomoci předejít dalším problémům, které ovlivňují spánek, jako je syndrom neklidných nohou a nespavost, které jsou spojeny s vysokými hladinami hormonů štítné žlázy.

Pokud máte hypotyreózu, možná budete muset užívat hormonální substituční léky.

Kdy mluvit s lékařem

Pokud máte nové nebo zhoršující se oční příznaky nebo nové příznaky onemocnění štítné žlázy, možná budete chtít mluvit s lékařem.

Pokud již podstupujete léčbu problémů se štítnou žlázou, včetně onemocnění štítné žlázy, lékař může být schopen změnit léky nebo dávku, aby vám pomohl zvládnout vaše příznaky.

Pokud nemáte diagnózu, tyto příznaky mohou naznačovat stav, pro který můžete získat léčbu.

Kromě léků můžete také provést změny životního stylu, které vám mohou pomoci zvládnout hypertyreózu. Lidé s Gravesovou chorobou jsou také na vyšší riziko na oční problémy, pokud kouří. Lékař vám může pomoci najít zdroje, jak přestat.

Onemocnění štítné žlázy se vyskytuje u některých lidí s Gravesovou chorobou, kdy tělo vytváří příliš mnoho hormonů štítné žlázy. Může být přítomen i u jedinců s hypotyreózou.

Oční příznaky zahrnují suchost, bolest, nepohodlí a neschopnost očních víček úplně se zavřít. To vede k narušení spánku.

Narušení spánku můžete zvládnout opatřeními, jako je lepení očí, masky na spaní, mazání očí, zvedání hlavy v noci a spolupráce s lékařem při léčbě základních onemocnění štítné žlázy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY