Co vědět o neutropenii a trombocytopenii

Neutropenie zahrnuje nízký počet neutrofilů a trombocytopenie zahrnuje nízký počet krevních destiček. Určité stavy, infekce nebo léky mohou způsobit snížení hladiny obou.

Neutropenie a trombocytopenie jsou dvě krevní onemocnění, která se někdy vyskytují společně.

Neutropenie je stav, kdy nemáte dostatek neutrofilů. Neutrofily jsou bílé krvinky, které opravují rány a ničí patogeny.

Trombocytopenie je stav, kdy nemáte dostatek trombocytů nebo krevních destiček. Krevní destičky hrají důležitou roli při srážení krve. Krev se musí srážet, aby se zastavilo krvácení, když máte ránu.

Neutropenie a trombocytopenie může být pravděpodobnější u lidí s určitými zdravotními stavy, jako jsou autoimunitní onemocnění a rakovina krve. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o běžných příčinách.

Co může způsobit neutropenii a trombocytopenii?

Kostní dřeň syntetizuje krevní buňky, včetně neutrofilů a krevních destiček. Jak dozrávají, vstupují do krevního oběhu a cirkulují.

Někdy se neutropenie a trombocytopenie vyskytuje v důsledku stavu, který ovlivňuje schopnost kostní dřeně produkovat dostatek krvinek. V jiných případech snižují množství neutrofilů a krevních destiček v oběhu zdravotní faktory, jako je infekce nebo léky.

Konečně, autoimunitní poruchy mohou způsobit, že imunitní systém vytvoří protilátky, které napadají a ničí určité krevní buňky.

Níže uvedená tabulka uvádí některé z nejčastějších příčin neutropenie a trombocytopenie.

Typ stavu Příklady
autoimunitní onemocnění Pokud máte autoimunitní poruchu, jako je revmatoidní artritida nebo systémový lupus erythematodes, vaše tělo může vytvářet protilátky, které zabíjejí určité typy krvinek.
rakoviny a léčby rakoviny

Leukémie a Hodgkinův lymfom jsou dva typy rakoviny, které ovlivňují schopnost vašeho těla produkovat krevní buňky. Léčba, jako je chemoterapie a ozařování, může zničit kmenové buňky, které by se mohly vyvinout v neutrofily nebo krevní destičky.

infekce Bakteriální a virové infekce mohou vyčerpat zásoby neutrofilů a krevních destiček ve vašem těle. Mezi běžné infekce patří mimo jiné hepatitida C, HIV a sepse.
léky

Antibiotika, antipsychotika a léky, které léčí kardiovaskulární onemocnění a epilepsii, jsou několik typů léků spojených s neutropenií a trombocytopenií.

Jaké jsou příznaky neutropenie a trombocytopenie?

Příznaky neutropenie a trombocytopenie se mohou pohybovat od mírných až po závažné. Pokud jsou vaše hladiny neutrofilů a krevních destiček velmi nízké, může být pravděpodobnější, že zaznamenáte příznaky.

Lidé s neutropenií mají tendenci dostat infekce, jako je zápal plic, ušní infekce, zánět dásní a infekce dutin. Mohou zaznamenat běžné příznaky infekce, jako je horečka, únava a zduření lymfatických uzlin, nebo zjistit, že se řezné rány nebo rány hojí dlouho.

Trombocytopenie může také zanechat pocit únavy, ale její příznaky jsou specifičtější. Pokud nemáte dostatek krevních destiček, můžete si snadněji vytvořit modřiny nebo hodně krvácet. Lidé s trombocytopenií mohou mít časté krvácení z nosu nebo silnou menstruaci a mohou si všimnout krve ve stolici nebo moči.

Můžete mít neutropenii a trombocytopenii s anémií?

Je možné mít neutropenii a trombocytopenii s anémií (nízký počet červených krvinek). Tento stav se nazývá pancytopenie.

Pokud máte pancytopenii, máte příliš nízký počet všech krvinek. Těžká pancytopenie může někdy vést k závažným komplikacím, včetně záchvatů a silného krvácení.

Jak častá je neutropenie s trombocytopenií?

Je těžké přesně určit, kolik lidí má neutropenii s trombocytopenií.

Hladiny neutrofilů a trombocytů se mohou lišit podle vašeho věku, pohlaví a etnického původu. Oba stavy mají mnoho potenciálních příčin, což může znamenat, že některé skupiny lidí je mohou zažívat častěji.

Také ne vždy způsobují příznaky a mohou být poddiagnostikovány. Mohou se vyřešit bez léčby. Jinými slovy, můžete je mít, aniž byste o tom věděli.

Bylo to užitečné?

Jak lékaři diagnostikují neutropenii a trombocytopenii?

Zdravotnický pracovník se vás může zeptat na vaše příznaky a anamnézu, včetně léků, které užíváte, a dalších stavů, které máte.

Při fyzikálním vyšetření obvykle hledají známky neutropenie a trombocytopenie, jako je purpura, modřiny nebo zduření lymfatických uzlin.

Mohou také nařídit kompletní krevní obraz, aby změřili hladinu vašich krevních buněk, včetně hladin krevních destiček a neutrofilů, a krevní nátěr, aby zjistili nepravidelnosti krevních buněk.

Pokud máte nízké neutrofily a krevní destičky, zdravotnický pracovník může navrhnout další testy k určení příčiny.

Jaká je léčba neutropenie a trombocytopenie?

Lékař může identifikovat léčbu, která se zaměřuje na hlavní příčinu neutropenie a trombocytopenie.

Mohou vám například navrhnout vysazení léků nebo léčbu probíhající infekce a následné sledování hladin vašich krvinek, abyste zjistili, zda nedošlo ke změně.

Léčba může zahrnovat:

  • léky na podporu tvorby krevních buněk v kostní dřeni
  • kortikosteroidy nebo jiné léky potlačující imunitní systém k léčbě autoimunitní poruchy

  • antibiotika nebo antimykotika k léčbě infekcí
  • krevní transfuze k náhradě neutrofilů nebo krevních destiček
  • intravenózní infuze imunoglobulinů k udržení hladiny neutrofilů a krevních destiček

  • transplantace kostní dřeně k opětovnému růstu kostní dřeně a stimulaci tvorby krevních buněk

Jaký je výhled pro lidi s neutropenií a trombocytopenií?

Váš výhled na neutropenii a trombocytopenii závisí na příčině. Například nízké hladiny krevních buněk v důsledku chemoterapie se mohou zlepšit, jakmile dokončíte léčbu.

Díky tomu mohou oba stavy způsobit vážné komplikace, zejména bez léčby. Lidé s neutropenií mohou mít zvýšené riziko rozvoje závažné infekce a trombocytopenie může způsobit život ohrožující vnitřní krvácení.

Pokud máte neutropenii, znamená to, že nemáte dostatek neutrofilů. Neutrofily jsou důležitou součástí zdravého imunitního systému, protože pomáhají odstraňovat viry a bakterie a hojí rány. Pokud máte neutropenii, může být pravděpodobnější, že dostanete infekce.

Pokud máte trombocytopenii, nemáte dostatek krevních destiček a krev se vám nesráží tak, jak by měla. Můžete zaznamenat změnu barvy kůže, modřiny nebo zvýšené krvácení.

Tyto dva deficity krevních buněk se mohou vyskytovat společně. To může být pravděpodobnější, pokud máte infekci, rakovinu, autoimunitní poruchu nebo užíváte určité léky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY