Endometrióza Bolest na pravé straně: Co to znamená?

Pociťování bolesti při endometrióze na pravé straně může naznačovat, které struktury jsou tímto stavem postiženy, a poskytnout diagnostická vodítka.

Žena s bolestí endometriózy pouze na pravé straně
Liubomyr Vorona/Getty Images

Endometrióza nastává, když tkáň podobná tkáni děložní výstelky, endometria, roste v místech mimo dělohu. Stejně jako vaše endometrium, tyto buňky reagují na hormonální změny v těle. Rostou, krvácejí a vylučují se v souladu s vašimi hormonálními cykly.

Léze endometriózy vytvářejí chronickou zánětlivou reakci, která způsobuje bolest a může vést k zjizvení nebo srůstům, pruhům jizev mezi dvěma nebo více orgány.

Pokud žijete s endometriózou, můžete pociťovat lokalizovanou bolest, včetně bolesti na pravé straně těla. Ale není tomu tak vždy a bolest může být způsobena jinými příčinami.

Kromě intenzivní bolesti a nepohodlí mohou příznaky endometriózy zahrnovat:

 • nepravidelné menstruační krvácení
 • krvácení nebo špinění mezi menstruacemi
 • gastrointestinální potíže (zácpa, průjem, nevolnost, nadýmání)
 • bolest během nebo po sexu
 • bolest při močení nebo defekaci
 • únava

Ačkoli existuje žádný lék pro endometriózu je dostupná léčba. Hormonální terapie, operace a léčba bolesti mohou pomoci snížit příznaky a zlepšit kvalitu vašeho života.

Může to být brániční endometrióza?

Podle kazuistiky z roku 2018 přibližně 95 % lézí diafragmatické endometriózy se vyskytují na pravé straně. To může někdy vysvětlit bolest na této straně těla.

Buňky endometriózy se mohou vyvinout téměř kdekoli, což způsobuje bolest specifickou pro jejich umístění. Když endometrióza postihuje vaši bránici, nazývá se to diafragmatická endometrióza.

Vaše bránice je velký sval oddělující vaši břišní dutinu od hrudní dutiny. Je to nezbytné pro dýchání, umožňuje pohyb vzduchu dovnitř a ven z vašich plic.

Současný výzkum naznačuje, že diafragmatická endometrióza může být častější, než se dříve myslelo, a představuje až 4,7 % diagnóz endometriózy.

Endometrióza, která postihuje vaši bránici na pravé straně může způsobit pravostranná bolest v břiše, na hrudi nebo v rameni.

Pociťování bolesti endometriózy pouze na pravé straně těla však nutně neznamená, že žijete s endometriózou bránice. Toto je jen jedno možné vysvětlení bolesti endometriózy na této straně těla.

Kde jinde můžete cítit bolest endometriózy?

Endometrióza obvykle způsobuje bolest a symptomy specifické pro její lokalizaci. To znamená, že například léze na vašem močovém měchýři mohou způsobit centrální pánevní bolest nebo nepohodlí při močení.

Většina lidí vyvinout endometriózu v oblastech v pánvi. Mezi běžné weby patří:

 • vaječníky
 • vejcovody
 • močové cesty
 • gastrointestinální trakt
 • uterosakrální vazy

Ve vzácných případech se endometrióza může vyvinout ve vzdálenějších lokalitách, jako je výstelka břišní stěny nebo hrudní dutiny.

Některá místa endometriózy, jako je bránice, mohou způsobit uvedenou bolest nebo bolest, která je pociťována v oblastech vzdálených od zdroje. To se děje díky sdíleným nervovým sítím v těle, které přenášejí signály bolesti z jednoho místa na druhé.

U diafragmatické endometriózy je bránice přímo spojena přes hrudní dutinu s oblastí krku primární nervovou větví zvanou brániční nerv. To je důvod, proč je jinak nevysvětlitelná bolest ramene někdy příznakem diafragmatické endometriózy.

Jiné příčiny bolesti na pravé straně těla

Pocit bolesti na pravé straně těla se neomezuje pouze na endometriózu. Bolest nastává vždy, když specializovaná nervová zakončení ve vašem těle reagují na podněty, jako je tlak, podráždění nebo chorobné procesy.

Endometrióza je jen jednou z možných příčin bolesti na pravé straně vašeho těla. Mnoho dalších stavů může způsobit podobné smyslové zážitky, včetně:

 • endometriom, cysta naplněná tekutinou

 • ovariální cysty
 • mimoděložní těhotenství
 • torze vaječníků
 • myomy
 • bolest při ovulaci na pravé straně (také známá jako Mittelschmerz)
 • silné menstruační křeče
 • adenomyóza
 • zánětlivé onemocnění pánve (PID)
 • Infekce močových cest
 • ledvinové kameny
 • apendicitida
 • syndrom dráždivého tračníku (IBS)
 • muskuloskeletální stavy, jako jsou natržení nebo natažení svalů
 • některé formy rakoviny

V současné době průzkumná chirurgie je jediný způsob k potvrzení endometriózy, i když pokroky v možnostech nechirurgické detekce jsou ve vývoji.

Pokud se domníváte, že pociťujete bolest při endometrióze pouze na pravé straně, může být prvním krokem k vyloučení jiných možných vysvětlení mluvit se svým lékařem.

Často kladené otázky

Pochopení více o endometrióze a pravostranné bolesti vám může pomoci prodiskutovat tento příznak se svým lékařem.

Může být bolest endometriózy pouze na jedné straně?

Je možné zažít bolest endometriózy pouze na jedné straně. Endometrióza typicky způsobuje bolest vzhledem ke své lokalizaci, což znamená, že pravostranné léze mohou způsobit bolest pouze na pravé straně a levostranné léze mohou způsobit pouze levostrannou bolest.

Pociťování bolesti na jedné straně těla u endometriózy neznamená, že máte endometriózu pouze na jedné straně.

Způsobuje endometrióza vždy bolest?

Endometrióza může být asymptomatická, což znamená, že nezpůsobuje bolest ani znatelné příznaky. Je také možné mít některé endometriální léze, které způsobují bolest, zatímco jiné ne.

Jak poznáte, že vaše bolest je endometrióza?

Explorativní operace může diagnostikovat endometriózu. Váš lékař vyšetří vnitřek vaší pánve pomocí laparoskopie nebo otevřené operace. Endometriózní léze jsou identifikovány a rozděleny na základě velikosti a počtu postižených míst.

Co způsobuje menstruační bolest pouze na pravé straně?

Bolest na pravé straně, která se objevuje výslovně během menstruace, může být způsobena endometriózou a dalšími stavy ovlivňujícími reprodukční systém. Mezi další možné příčiny pravostranné menstruační bolesti patří cysty na vaječnících, fibroidy, PID, bolest při ovulaci, adenomyóza nebo rakovina.

Jaká bolest napodobuje endometriózu?

Endometrióza může způsobit různé symptomy bolesti, které mohou napodobovat bolest mnoha dalších stavů, včetně těch, které nesouvisejí s reprodukčním systémem, jako je IBS.

Adenomyóza je stav podobný endometrióze, který se může projevovat překrývajícími se příznaky. Objevuje se, když endometriální tkáň infiltruje hlubší svalové vrstvy dělohy, což způsobuje bolest, menstruační nepravidelnosti a problémy s plodností.

Je možné zažít bolest endometriózy pouze na pravé straně. Bolest může být specifická na jedné straně vašeho těla, pokud jsou léze nebo jizvy také umístěny na této straně těla.

Bolest pouze na pravé straně však neznamená, že endometrióza je pouze na vaší pravé straně a endometrióza není jedinou příčinou pravostranné bolesti. Jiné reprodukční stavy, stejně jako jiné negynekologické stavy, mohou způsobit podobné příznaky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY