Přehled benigních (nerakovinných) krtků

Benigní znaménka jsou nerakovinné kožní výrůstky. Obvykle jsou symetrické se zaobleným tvarem a hladkým okrajem.

Krtek je malá sbírka kožních buněk. Je také známý jako névus (množné číslo je „névi“). Většina lidí má 10–40 molů na jejich těle a tyto krtci jsou typicky benigní (nerakovinné). Krtci, kteří jsou přítomni od narození, se nazývají vrozené névy, zatímco krtci, kteří se objevují během vašeho života, se nazývají získaní krtci.

Krtci přicházejí v různých velikostech, texturách a barvách. Nepravidelně tvarované krtky s více barvami mají větší šanci, že budou rakovinné. Je důležité poradit se s lékařem, pokud se změní vzhled krtka, pokud se stane bolestivým, nebo pokud si nejste jisti, zda je benigní.

Jaké jsou známky toho, že krtek je benigní?

Benigní krtci typicky:

 • jsou kulatého nebo oválného tvaru
 • jsou menší než 5 milimetrů na šířku
 • jsou celé stejné barvy
 • mají výrazné, hladké okraje

Nezhoubné krtky mohou být ploché nebo vyvýšené a mohou z nich vyrůstat chloupky.

Co způsobuje benigní krtky?

Mole jsou způsobeny nepravidelným růstem kůže. Za tmavší zbarvení mateřských znamének jsou zodpovědné speciální buňky, které obsahují melanin.

Asi 1 ze 100 dětí se rodí s krtkem. Ale tito krtci mohou být mnohem větší než ti získaní později v životě. Genetické mutace v děloze jsou věřil, že hraje roli při tvorbě vrozených znamének.

Většině lidí se vyvinou krtci, dokud nejsou asi 40 let. Vystavení se slunci a UV záření je považováno za příčinu mnoha získaných krtků. Genetika může také ovlivnit počet krtků, které se u vás vyvinou.

Přečtěte si více o získaných krtcích.

Představují benigní krtci nějaká rizika?

Existuje šance, že se benigní krtci mohou časem stát rakovinnými. Atypické moly známé jako dysplastické névy se s větší pravděpodobností stanou rakovinnými. O 1 z 10 Američané mají na těle alespoň jeden dysplastický névus.

I když je vzácné, aby se z benigního krtka, včetně dysplastického névu, stal melanom (typ rakoviny kůže), je to možné. Expozice UV záření a rodinná anamnéza melanomu mohou zvýšit vaše šance na rozvoj rakoviny kůže.

Odstranění benigních krtků má také určitá rizika, včetně:

 • jizvení
 • infekce
 • oddělení rány
 • recidiva krtka

Jak mohou lékaři zjistit, že krtek je benigní?

Chcete-li zjistit, zda je váš krtek benigní, lékař jej vizuálně prozkoumá a porovná jej s výskytem jiných benigních krtků. V závislosti na tom, co vidí, mohou provést kožní biopsii. Jedině tak lze definitivně zjistit, zda je krtek rakovinový.

Během kožní biopsie lékař odstraní část kůže, která vypadá atypicky, a pošle ji do laboratoře k testování. Postup obvykle trvá jen několik okamžikůale na výsledky si možná budete muset počkat několik dní nebo týdnů.

Jak se benigní krtci léčí?

Krtci obvykle nemusí být léčeni, pokud nejsou rakovinní. Pokud se váš lékař obává, že krtek je rakovinný, může vám doporučit jeho chirurgické odstranění.

Měly by být odstraněny benigní krtky?

Většinu benigních krtků není třeba odstraňovat. Pravděpodobnost, že se benigní krtek stane rakovinovým, je malý. Pokud je umístění nebo velikost znaménka nežádoucí, můžete si promluvit se svým lékařem o odstranění z kosmetických důvodů, ale pojištění nemusí pokrývat postup.

Kdy kontaktovat lékaře

Měli byste kontaktovat lékaře, pokud:

 • všimněte si, že krtek změnil barvu, tvar nebo velikost
 • máte mateří znaménko, které se stalo svědivým, krustovým nebo zaníceným nebo krvácí
 • vytvořit na kůži neobvyklé znaménko, které po několika týdnech nezmizí
 • si nejste jisti, zda je krtek benigní
 • chcete odstranit krtek

Často kladené otázky o benigních krtcích

Zde jsou odpovědi na některé z nejčastěji kladených otázek o benigních krtcích:

Co je to benigní krtek?

Nezhoubný krtek je malý, barevný, nerakovinný výrůstek na kůži.

Mohou benigní krtci růst?

Ano, benigní krtci mohou růst, zvláště jak dítě stárne. Vrozené znaménka porostou úměrně vašemu tělu. Pokud krtek roste nerovnoměrně, je důležité se o tom zmínit svému lékaři nebo lékaři vašeho dítěte.

Může mít normální krtek dvě barvy?

Ano, benigní krtci mohou mít dvě barvy. Ale krtek s dalšími barvami je pravděpodobnější, že bude rakovinný.

Může krtek vypadat jako melanom, ale být benigní?

Ano, atypické moly zvané dysplastické névy mohou vypadat jako melanom, i když jsou benigní. Jediný způsob, jak s jistotou zjistit, zda je krtek benigní nebo rakovinný, je provést biopsii, která zahrnuje odběr vzorku kožních buněk.

Může se benigní krtek stát maligním?

Nezhoubný krtek se může změnit v melanom, ale je to tak vzácný.

Mohou benigní krtci zmizet?

Ano, je běžné, že mateřská znaménka s přibývajícím věkem mizí nebo mizí.

Odnést

Mole jsou běžné kožní výrůstky a většina z nich je benigních (nerakovinných). Benigní krtci mají tendenci být kulatého nebo oválného tvaru a mají hladké okraje. Benigní mateřská znaménka obvykle nepotřebují léčbu, ale je důležité sledovat, zda se u všech mateřských znamének nevyskytují známky rakoviny.

Měli byste kontaktovat lékaře, pokud máte krtek, který mění tvar nebo barvu nebo je bolestivý. Pokud se váš lékař obává, že krtek může být rakovinný, může provést biopsii a může doporučit chirurgické odstranění.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY