Váš průvodce fyzikální terapií dětské mozkové obrny

Fyzikální terapie je klíčová pro jakýkoli plán léčby dětské mozkové obrny. Promluvte si s lékařem a získejte doporučení k lékaři ve vašem okolí.

Fyzioterapeut pomáhá někomu s dětskou mozkovou obrnou prostřednictvím protahovacích cvičení.
NickyLloyd/Getty Images

Dětská mozková obrna (CP) je zastřešující termín pro skupinu motorických postižení, která ovlivňují váš svalový tonus, pohyb, koordinaci a další. CP je způsobena abnormalitami během vývoje mozku nebo zraněním nebo poškozením mozku při porodu nebo v raném věku.

I když neexistuje žádný lék na CP, léčba může výrazně pomoci zlepšit každodenní fungování a snížit riziko budoucích zdravotních komplikací. Fyzikální terapie je vysoce účinný léčebný přístup ke zlepšení pohybu a fungování a snížení bolesti u lidí s CP.

Dále prozkoumáme roli fyzikální terapie pro CP, včetně toho, jak najít dobrého fyzioterapeuta a která fyzioterapeutická cvičení zvážit vyzkoušení doma.

Co dělá fyzioterapeut pro dětskou mozkovou obrnu?

Fyzikální terapie nebo fyzioterapie je přístup, který využívá fyzická cvičení a další léčby ke zlepšení pohybu a snížení bolesti. Lidé používají fyzikální terapii ke zvládání nebo léčbě příznaků jak akutních zranění, tak chronických zdravotních stavů.

Podle Národní institut zdraví (NIH)Fyzioterapie je jednou z nejdůležitějších možností léčby dětí žijících s CP. Ve skutečnosti většina dětí, které dostanou diagnózu CP, zahájí fyzikální terapii jako jednu ze svých prvních léčeb.

Jako součást pečovatelského týmu fyzioterapeuti úzce spolupracují s lidmi, kteří mají CP, aby snížili riziko zdravotních komplikací a zlepšili jejich:

 • koordinaci a rovnováhu
 • držení těla, chůze a pohyblivost
 • pružnost kloubů a svalů
 • sílu a vytrvalost
 • zvládání chronické bolesti

Některé z různých způsobů, jak to fyzioterapeuti dělají, jsou přístupy, jako je protahování a masáže, posilovací cvičení a trénink rovnováhy, abychom jmenovali alespoň některé.

Jaká je nejlepší léčba dětské mozkové obrny?

Pokud jde o fyzikální terapii, různé přístupy se mohou zaměřit na různé příznaky – jako je koordinace, rovnováha nebo síla. A i když se symptomy a potřeby každého člověka liší, výzkum naznačuje, že některé přístupy jsou zvláště účinné pro zlepšení symptomů CP.

Jedna recenze publikovaná v roce 2019 prozkoumala účinnost různých přístupů fyzikální terapie založených na důkazech pro léčbu CP.

Podle přehledu funkční trénink – typ fyzické terapie, která trénuje vaše tělo pro každodenní aktivity – zlepšil symptomy CP ve všech podtypech. Omezení indukovaná pohybová terapie, silový trénink a trénink chůze byly také účinné pro různé podtypy CP.

Mimo fyzikální terapii několik dalších terapeutické přístupy jsou účinné pro zlepšení vašich příznaků CP. Některé z těchto přístupů zahrnují:

 • Rekreační terapie: Rekreační terapie je přístup, který využívá rekreační aktivity, jako je hudba, umění a vaření, ke zlepšení dovedností a schopností člověka. Rekreační terapie je také prospěšná pro zlepšení symptomů duševního zdraví u lidí s chronickými onemocněními.
 • Pracovní lékařství: Ergoterapie je další přístup, který se specificky zaměřuje na zlepšení každodenních úkolů prostřednictvím terapie a ubytování. Ergoterapie je podobná fyzikální terapii, ale zaměřuje se spíše na zlepšení něčí schopnosti zapojit se do každodenního života.
 • Logopedie: Někteří lidé s CP zažívají svalové změny, které mohou ztěžovat mluvení, žvýkání, polykání a dokonce i dýchání. Řečová a jazyková terapie může pomoci zlepšit tyto příznaky tím, že se zaměří například na vaši hlavu, krk, ústa a krk.

Jak najít fyzioterapeuta

Pokud jste vy nebo váš blízký obdrželi diagnózu CP, prvním krokem k léčbě je vybudování vašeho pečovatelského týmu.

Jedním z nejlepších způsobů, jak najít fyzioterapeuty ve vaší oblasti – a v rámci vašeho pojištění – je zeptat se přímo primárního lékaře. Mohou pro vás připravit doporučení nebo seznam možností, na které se můžete obrátit.

V opačném případě můžete vyhledat fyzioterapeuty ve svém okolí prostřednictvím Americké asociace fyzikální terapie Find a Board-Certified Specialist and Choose PT tools.

Bylo to užitečné?

Domácí cvičení pro dětskou mozkovou obrnu

V rámci pravidelného programu fyzikální terapie mnoho lidí s CP také cvičí cvičení doma. Zde je několik možností, které je třeba zvážit domácí cvičení to může být přínosné pro lidi s CP:

 • Pro svaly: Budování svalů vám pomůže zlepšit sílu a vytrvalost. Některé možnosti cvičení zahrnují volné váhy, odporové gumy, cvičení s vlastní váhou a cvičení v domácím bazénu.
 • Pro kardio: Kardio pomáhá zlepšit zdraví srdce a vytrvalost. Některé možnosti cvičení zahrnují ležící nebo stacionární kolo, domácí cvičení v bazénu a online fitness nebo taneční kurzy.
 • Pro flexibilitu: Cvičení na flexibilitu pomáhají zlepšit zdraví kostí a kloubů. Některé možnosti cvičení zahrnují strečink, online kurzy jógy a odporové gumy.

Výzkum ukázal, že domácí přístupy, pokud jsou prováděny ve spolupráci se zdravotníky, mohou pomoci dále zlepšit vaše příznaky CP. Ujistěte se, že své rutiny domácího cvičení prodiskutujete s fyzioterapeutem, abyste dosáhli nejlepšího účinku a snížili pravděpodobnost zranění.

Fyzikální terapie patří mezi nejdůležitější léčebné přístupy, které pomáhají zlepšit symptomy CP, zejména u malých dětí. Fyzikální terapie může být také spárována s jinými formami terapie, jako je pracovní, rekreační nebo řečová a jazyková terapie.

Pokud máte vy nebo váš blízký žijící s CP zájem dozvědět se více o různých možnostech terapie, které máte k dispozici, zvažte oslovení lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY