Jaké jsou možné komplikace pásového oparu?

Mezi komplikace pásového oparu patří postherpetická neuralgie, problémy se zrakem a sekundární bakteriální infekce. Rychlá léčba pásového oparu může pomoci předejít komplikacím.

Pásový opar vzniká v důsledku reaktivace viru varicella-zoster, což je virus, který způsobuje plané neštovice. Odhaduje to Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). 1 ze 3 lidí se během života vyvinou pásový opar.

Hlavním příznakem pásového oparu je vyrážka, která je často bolestivá, brnění nebo svědění. Zatímco pásový opar může nakonec po léčbě vymizet, může také vést k různým komplikacím. Pokračujte ve čtení a dozvíte se více.

Postherpetická neuralgie

Postherpetická neuralgie (PHN) je bolest nervů, která trvá více než 3 měsíce po vymizení pásového oparu. Zatímco PHN u mnoha lidí zmizí, u jiných může trvat roky nebo být trvalé.

Hlavním příznakem PHN je bolest nervů v místě, kde byl pásový opar. Tato bolest může být konstantní nebo může přicházet a odcházet. Lidé to často popisují jako štípání, pálení nebo střelbu. Mohou být přítomny i další pocity, jako např.

 • pocit špendlíků a jehel
 • extrémní citlivost na dotek nebo bolest
 • svědění

Léky mohou pomoci s bolestí nervů. Patří mezi ně perorální léky, jako je amitriptylin nebo gabapentin, a místní léčba, jako je lidokain nebo kapsaicin.

Pokud tyto léky nepřinesou úlevu, zdravotnický pracovník může doporučit nervový blok ke snížení bolesti.

Problémy se zrakem

Pásový opar může způsobit různé problémy se zrakem, když postihne oko. Když k tomu dojde, nazývá se to herpes zoster ophthalmicus (HZO). Odborníci odhadují vliv HZO 10–20 % lidí s pásovým oparem.

Příznaky HZO obvykle začínají 2–4 týdny poté, co se poprvé objeví pásový opar. Může způsobit různé oční problémy, jako například:

 • zánět spojivek, běžně známý jako růžové oko

 • episkleritida, což je zánět tkáně mezi víčkem a bělmem oka

 • keratitida, což je zánět čiré vnější vrstvy oka zvané rohovka

 • uveitida, což je zánět střední vrstvy oka zvané uvea

 • optická neuritida, což je zánět zrakového nervu, který vysílá signály z očí do mozku

 • glaukom, který může způsobit ztrátu zraku v důsledku vysokého tlaku v oku

 • poškození sítnice, což je část vašeho oka, která přeměňuje světlo na elektrické signály

HZO je stav nouze, protože jeho účinky mohou potenciálně vést ke ztrátě zraku.

Léčba zahrnuje antivirové léky, které můžete užívat perorálně nebo jako oční kapky. Kortikosteroidy mohou také pomoci snížit zánět.

Sekundární bakteriální infekce

Bakteriální infekce se mohou vyvinout také ze škrábání nebo škrábání na pásovém oparu. Je to proto, že je možné, aby se bakterie dostaly do vašeho těla prasknutím kůže.

Mnoho sekundární bakteriální infekce, ke kterým dochází u pásového oparu, jsou způsobeny bakterií Staphylococcus aureus. Příznaky kožní infekce mohou v postižené oblasti zahrnovat následující:

 • zarudnutí nebo změna barvy
 • otok
 • kůže, která je citlivá, bolestivá nebo teplá na dotek
 • odtok hnisu

Zdravotníci obvykle léčí bakteriální infekce antibiotiky. Pokud se v místě infekce vytvořil absces, může lékař v rámci vaší léčby použít jehlu k jeho odvodnění.

Neurologické komplikace pásového oparu

Kromě PHN může pásový opar způsobit také řadu dalších neurologických problémů nebo problémů nervového systému. Ty jsou obvykle vzácnější a mohou zahrnovat:

 • nervové obrny, ke kterým dochází v důsledku poškození nervů a způsobují paralýzu svalů
 • encefalitida, což je zánět mozku

 • meningitida, což je zánět tkání lemujících mozek a míchu

 • myelitida, což je zánět míchy, který může vést ke svalové slabosti nebo paralýze

 • Ramsay Huntův syndrom, který může vést k paralýze obličeje, tinnitu, závrati a ztrátě sluchu

 • zoster sine herpete, což je bolest nervů pásového oparu bez vyrážky

Léčba neurologických problémů z pásového oparu závisí na konkrétním problému. Léčba však může zahrnovat antivirové léky a potenciálně kortikosteroidy ke snížení jakéhokoli zánětu.

Vzácné komplikace pásového oparu

Některé další, vzácnější komplikace pásového oparu zahrnují:

 • pneumonie, což je infekce plic

 • vaskulitida, což je otok krevních cév, který může ovlivnit průtok krve a zvýšit riziko různých zdravotních problémů, jako je mrtvice
 • problémy se zuby, které mohou vést ke ztrátě zubů
 • diseminated zoster, což je rozšířený typ pásového oparu

Komplikace pásového oparu u starších dospělých

Výskyt pásového oparu se zvyšuje s věkem a riziko komplikací se poté prudce zvyšuje věk 50. Komplikace pásového oparu jako PHN, HZO a další se stávají častějšími, čím jste starší, když se u vás objeví pásový opar.

Starší dospělí a lidé s oslabeným imunitním systémem jsou také spíše být hospitalizován se zdravotními problémy spojenými s pásovým oparem. V těchto skupinách navíc dochází k většině úmrtí souvisejících s pásovým oparem.

Bylo to užitečné?

Jak mohu předejít komplikacím pásového oparu?

Nejoptimálnějším způsobem, jak předejít komplikacím pásového oparu, je v první řadě zabránit rozvoji pásového oparu. Vakcína proti pásovému oparu, nazývaná Shingrix, může pomoci předejít pásovému oparu.

The CDC doporučuje dvě dávky Shingrix pro všechny dospělé ve věku 50 let a více a všechny dospělé ve věku 19 let a starší s oslabeným imunitním systémem.

Lidé, kteří by měli ne získat Shingrix zahrnuje:

 • kdokoli, kdo měl v minulosti těžkou alergickou reakci na Shingrix nebo kteroukoli z jeho složek
 • lidé, kteří v současné době mají pásový opar
 • těhotných lidí

Pokud se u vás objeví pásový opar, je důležité co nejdříve si promluvit s lékařem, ideálně do 3 dnů od vzniku vyrážky. Včasná léčba pásového oparu může pomoci snížit riziko komplikací.

Často kladené otázky

Jaká je nejčastější komplikace pásového oparu?

PHN je nejčastější komplikací pásového oparu. CDC to poznamenává 10–18 % lidí s pásovým oparem zažije PHN.

Jak dlouho trvá zotavení z pásového oparu?

Podle Americké akademie dermatologie puchýře z pásového oparu zmizí za 7–10 dní, zatímco vyrážka obvykle odezní za 2–4 ​​týdny.

Nervová bolest může přetrvávat déle než kožní příznaky, obvykle odezní po 1–2 měsících. Nervová bolest, která trvá déle než 3 měsíce, je klasifikována jako PHN.

Existují dlouhodobé účinky pásového oparu?

Komplikace pásového oparu mohou mít několik dlouhodobých účinků. Příklady zahrnují chronickou bolest nervů způsobenou PHN, ztrátu zraku a ztrátu sluchu. Proto je životně důležité vyhledat léčbu, pokud máte podezření, že máte pásový opar.

Pásový opar může způsobit několik komplikací. Nejběžnější je PHN, kdy bolest nervů související s pásovým oparem trvá déle než 3 měsíce. Mezi další komplikace patří problémy se zrakem, bakteriální infekce a další neurologické problémy.

Riziko pásového oparu a jeho komplikací se zvyšuje s věkem. Můžete pomoci předcházet pásovému oparu tím, že dostanete vakcínu Shingrix, když na to máte nárok.

Pokud se u vás objeví pásový opar, zkuste si co nejdříve promluvit s lékařem. Včasné zahájení léčby může pomoci snížit riziko komplikací pásového oparu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY