Co byste měli vědět o léčbě psoriázy kmenovými buňkami

Časný výzkum naznačuje, že kmenové buňky mohou být bezpečnou a účinnou léčbou pro lidi žijící s psoriázou. Ale ještě to není schválená léčba, protože je zapotřebí další výzkum.

Psoriáza je chronické, dlouhodobé onemocnění. Stejně jako ostatní autoimunitní onemocnění v současné době neexistuje žádný lék na lupénku, ale vědci hledají nové léčebné metody, které mohou pomoci.

Terapie kmenovými buňkami je jedním z potenciálních způsobů léčby psoriázy, o kterém vědci uvažují. To by zahrnovalo použití kmenových buněk, které pomáhají předcházet nadměrné aktivitě imunitního systému, která způsobuje zánět kůže a další příznaky psoriázy.

Zatímco léčba kmenovými buňkami zatím není schválena Food and Drug Administration (FDA) jako léčba psoriázy, výzkum naznačuje, že by to mohla být možnost v určitém okamžiku v budoucnu.

Co jsou kmenové buňky?

Kmenové buňky jsou buňky, které slouží jako základ pro všechny části těla, včetně vašich hlavních orgánů. Zatímco kmenové buňky lze nalézt jak u zvířat, tak u rostlin, léčba kmenovými buňkami typicky využívá lidské kmenové buňky z kostní dřeně.

Zdravotníci se zajímají o kmenové buňky pro možnou léčbu stavů, jako je psoriáza, protože pomáhají vytvářet funkční tkáně v těle, jako je kůže a krev. Kmenové buňky se také mohou v případě potřeby samy obnovit.

Jak kmenové buňky pomáhají s psoriázou?

Transplantace kmenových buněk může pomoci nahradit poškozené kmenové buňky zdravými.

Vědci začínají zjišťovat, jak mohou kmenové buňky pomoci léčit psoriázu. Podle a revize 2022 u těžké psoriázy, která nereaguje na jinou léčbu, mohou kmenové buňky pomoci snížit počet cytokinů a zánětů, které přispívají k psoriáze.

Autoři uvádějí tři typy terapie kmenovými buňkami, které mohou pomoci:

 • regulační T buňky, které mohou řídit vaši imunitní odpověď
 • hematopoetické kmenové buňky, které se vyvíjejí v krvinky
 • mezenchymální kmenové buňky, které se vyvíjejí do kostních a tkáňových buněk

Podpora imunitního systému zdravými kmenovými buňkami může teoreticky pomoci snížit pravděpodobnost nadměrné aktivity, která spouští příznaky psoriázy. Mezi výhody patří:

 • snížená závažnost kožních příznaků
 • opožděný výskyt kožních lézí
 • rychlejší zotavení kožních lézí

Jaký je postup terapie kmenovými buňkami u psoriázy?

V současné době provádějí zdravotníci především léčbu kmenovými buňkami prostřednictvím transplantace kostní dřeně.

Nejprve zdravotnický pracovník provede fyzickou prohlídku a krevní testy, aby zjistil, zda jste dostatečně zdraví, abyste mohli podstoupit léčbu kmenovými buňkami. Dále filtrační stroj zpracovává kmenové buňky obsahující krev od dárce (známé jako alogenní kmenové buňky) nebo vaše vlastní kmenové buňky (známé jako autologní kmenové buňky). Poté obdržíte filtrované buňky v procesu podobném krevní transfuzi.

Transplantace trvá až několik hodin a nemusíte kvůli ní podstupovat narkózu. Možná však budete muset zůstat v nemocnici několik týdnů, abyste zjistili, zda je transplantace úspěšná.

Pokud podstoupíte transplantaci kmenových buněk z alogenních kmenových buněk, zdravotnický pracovník vám předepíše imunosupresiva, která pomohou zajistit, že je vaše tělo neodmítne.

Mohou kmenové buňky vyléčit psoriázu?

I když se budoucnost terapie kmenovými buňkami zdá slibná, odborníci nepovažují kmenové buňky za lék na lupénku.

Je také důležité pamatovat na to, že zatímco léčba kmenovými buňkami má potenciál v budoucí léčbě psoriázy, v současné době není schválenou léčbou. FDA dosud schválila kmenové buňky pouze pro několik onemocnění, jako jsou krevní poruchy a související rakoviny.

Existují další významná omezení léčby psoriázy kmenovými buňkami, jako jsou:

 • Úspěšná léčba kmenovými buňkami, bez ohledu na stav, vyžaduje velké množství kmenových buněk.
 • Váš imunitní systém může odmítnout dárcovské kmenové buňky.
 • Kmenové buňky nemusí po své transplantaci dlouhodobě přežívat.

Jaká jsou rizika terapie kmenovými buňkami u psoriázy?

Terapie kmenovými buňkami může být slibná u chronických stavů, jako je lupénka, ale zahrnuje také významná rizika.

Některé z nejčastějších vedlejších účinků léčby psoriázy kmenovými buňkami se týkají snížení počtu krvinek a krevních destiček. Tyto zahrnují:

 • krvácející
 • snadná tvorba modřin
 • anémie z nedostatku železa
 • infekce

Další vážný účinek se může vyvinout, pokud váš imunitní systém odmítne dárcovské buňky a nakonec napadne zdravé buňky. Toto se nazývá reakce štěpu proti hostiteli (GvHD).

Je důležité mluvit se zdravotnickým pracovníkem o známkách a příznacích GvHD, protože se mohou vyvinout několik měsíců po transplantaci kmenových buněk. Mezi možnosti patří:

 • suchá kůže nebo svědivé vyrážky (oddělené od psoriázových plaků)
 • průjem
 • žloutnutí očí nebo kůže (žloutenka)
 • nevolnost nebo zvracení
 • suchá ústa
 • suché oči
 • bolest kloubů
 • dušnost

Náklady na léčbu psoriázy kmenovými buňkami

Vzhledem k tomu, že léčba kmenovými buňkami není léčba psoriázy schválená FDA, zdravotní pojištění ji pravděpodobně nepokryje. V studie 2017Transplantace hematopoetických kmenových buněk by mohla stát během prvních 100 dnů téměř 300 000 USD, v závislosti na technice, kterou lékaři používají.

Jaké jsou další současné a nové způsoby léčby psoriázy?

Zatímco léčba kmenovými buňkami může být budoucí léčbou psoriázy, výzkumníci zkoumají několik dalších možných způsobů léčby. Podle a revize 2023Některé z těchto dalších nově vznikajících způsobů léčby psoriázy mohou zahrnovat:

 • metody, které pomáhají zefektivnit lokální léky u psoriázy, jako jsou mikrojehly
 • kombinované léky, jako jsou biologická léčiva s metotrexátem, které lékaři v současnosti předepisují samostatně
 • další typy biologických látek, které se zaměřují na různé typy imunitních drah
 • inhibitory malých molekul

Kromě toho vědci zkoumají specifické biomarkery, které mohou pomoci zdravotnickým pracovníkům identifikovat psoriázu před nástupem příznaků. To znamená, že léčba může začít co nejdříve.

Je také důležité zeptat se zdravotníka na aktuálně dostupné možnosti léčby pro zvládnutí příznaků psoriázy.

Současná léčba psoriázy primárně zahrnuje kombinaci lokálních a perorálních léků. Ty mohou pomoci snížit zánět nebo snížit nadměrnou aktivitu imunitního systému, která způsobuje zvýšený obrat kožních buněk.

Zdravotníci mohou v závažnějších případech doporučit injekční podávání, jako jsou biologické přípravky. Světelná terapie (fototerapie) může také doplňovat další léčbu psoriázy.

Kmenové buňky mohou pomoci při léčbě psoriázy snížením zánětlivých buněk, které způsobují vzplanutí a kožní plaky.

Výzkum typů kmenových buněk a nejúčinnějších léčebných režimů je stále v raných fázích, ale některé rané výsledky byly slibné. Před schválením těchto léčebných postupů pro psoriázu je však zapotřebí více výzkumu.

Vzhledem k tomu, že klinické testování bude pokračovat, zvažte promluvu se zdravotnickým pracovníkem o vašich současných možnostech léčby psoriázy a o tom, zda by pro vaši situaci mohla být vhodná klinická studie.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY