Podrobnosti o dávkování pro Spinraza

Spinraza (nusinersen) je lék na předpis používaný k léčbě spinální svalové atrofie. Lék přichází jako kapalný roztok vstřikovaný do míšní tekutiny. Obvykle se podává jednou za 4 měsíce po prvních čtyřech dávkách.

Spinraza se používá u dospělých a dětí k léčbě spinální svalové atrofie.

Účinnou látkou přípravku Spinraza je nusinersen. (Účinná látka je to, co způsobuje, že lék funguje.) Spinraza patří do skupiny léků nazývaných antisense oligonukleotidy.

Tento článek popisuje dávkování Spinrazy, stejně jako její sílu a způsob podávání. Chcete-li se dozvědět více o Spinraze, přečtěte si tento podrobný článek.

Jaké je dávkování Spinrazy?

Níže uvedená tabulka zdůrazňuje základy dávkování Spinrazy u spinální svalové atrofie (SMA). Všechny dávky jsou uvedeny v miligramech (mg) a mililitrech (ml).

Stav Počáteční dávka Průběžné dávkování
SMA 12 mg (5 ml) jednou za 2 týdny ve třech dávkách, po 30 dnech následuje čtvrtá dávka 12 mg (5 ml) jednou za 4 měsíce, počínaje 4 měsíci po čtvrté dávce

Pokračujte ve čtení pro další podrobnosti o dávkování Spinrazy.

Jakou formu má Spinraza?

Spinraza přichází jako tekutý roztok bez konzervačních látek. Podává se jako intratekální injekce (injekce do tekutiny kolem míchy) zdravotnickým pracovníkem.

Jakou sílu má Spinraza?

Spinraza se dodává v jedné síle 12 mg léku na 5 ml tekutého roztoku (2,4 mg/ml).

Jaká je obvyklá dávka přípravku Spinraza u dospělých?

Níže uvedené informace popisují dávkování, které se běžně používá nebo doporučuje. Ale váš lékař určí nejlepší dávkování, aby vyhovovalo vašim potřebám.

Dávkování pro SMA

Typická dávka přípravku Spinraza pro dospělé s SMA je jedna injekce 12 mg (5 ml). Pro první tři dávky dostanete jednu injekci přípravku Spinraza každé 2 týdny. Čtvrtou injekci přípravku Spinraza dostanete o 30 dní později. Poté budete obvykle dostávat jednu injekci přípravku Spinraza každé 4 měsíce.

Jaké je dávkování Spinrazy pro děti?

Spinraza se používá k léčbě SMA u dětí jakéhokoli věku, včetně novorozenců. Dávkování pro děti je stejné jako dávkování pro dospělé. Chcete-li se dozvědět více, viz “Jaké je obvyklé dávkování Spinrazy u dospělých?” sekce výše.

Používá se Spinraza dlouhodobě?

Ano, Spinraza se obvykle používá jako dlouhodobá léčba. Pokud vy a váš lékař určíte, že je pro váš stav bezpečný a účinný, budete jej pravděpodobně používat dlouhodobě.

Jak se přípravek Spinraza podává?

Spinraza přichází jako tekutý roztok. Podává se jako intratekální injekce (injekce do tekutiny kolem míchy). Pro tento typ injekce používá zdravotnický pracovník postup zvaný lumbální punkce (běžně známá jako spinální punkce).

Injekce Spinraza dostanete v léčebném centru, které bylo schváleno k podávání léku.

Další informace o tom, jak se Spinraza podává, naleznete v těchto podrobnostech od výrobce léku. Můžete také mluvit se svým lékařem.

Co když vynechám dávku?

Pokud zmeškáte schůzku, abyste dostali dávku Spinrazy, zavolejte co nejdříve do ordinace svého lékaře a přeplánujte si termín. Pokud potřebujete pomoc se zapamatováním schůzek, zkuste si do telefonu stáhnout aplikaci pro připomenutí.

Často kladené otázky

Níže jsou uvedeny odpovědi na některé často kladené otázky týkající se dávkování přípravku Spinraza.

Jak dlouho trvá, než Spinraza začne působit?

Spinraza začne účinkovat po vaší první dávce. Může však trvat několik měsíců, než lék zmírní příznaky vašeho stavu. Váš lékař vás bude během léčby sledovat, aby zkontroloval, zda lék působí na léčbu vašeho onemocnění.

Máte-li další otázky ohledně toho, co očekávat od léčby přípravkem Spinraza, promluvte si se svým lékařem.

Lze přípravek Spinraza použít při svalové dystrofii? Pokud ano, jaké je dávkování?

Ne, přípravek Spinraza není předepisován pro svalovou dystrofii. Je schválen pouze pro léčbu spinální svalové atrofie (SMA). Chcete-li se dozvědět o srovnání svalové dystrofie se SMA, přečtěte si tento článek.

Vzhledem k tomu, že Spinraza se nepoužívá pro svalovou dystrofii, výrobce léku neposkytuje doporučené dávkování pro toto použití.

Na svalovou dystrofii jsou však schváleny i jiné léky. Příklady:

  • Emflaza (deflazacort)

  • Exondys 51 (eteplirsen)

  • Viltepso (viltolarsen)

  • Amondys 45 (casimersen)
  • Vyondys 53 (golodirsen)

Chcete-li se dozvědět více o možnostech léčby pro kterýkoli stav, promluvte si se svým lékařem.

Na co se mám zeptat svého lékaře?

Výše uvedené části popisují obvyklé dávkování poskytované výrobcem. Pokud vám lékař doporučí přípravek Spinraza, předepíše vám dávku, která je pro vás vhodná.

Promluvte si se svým lékařem, pokud máte otázky nebo obavy týkající se vaší aktuální dávky. Zde je několik příkladů otázek, které si možná budete chtít položit:

  • Změní se moje dávkování, pokud Spinraza na můj stav nezabírá?
  • Budu muset pokračovat v užívání přípravku Spinraza, i když se můj stav zlepšil?
  • Mohu sám dojet na schůzku a zpět, abych dostal Spinrazu?

Chcete-li se dozvědět více o Spinraze, přečtěte si tyto články:

  • Vše o Spinraze
  • Spinraza a náklady: Co potřebujete vědět

Chcete-li získat informace o různých stavech a tipy pro zlepšení svého zdraví, přihlaste se k odběru jakéhokoli newsletteru Healthline. Můžete se také podívat na online komunity na Bezzy. Je to místo, kde lidé s určitými podmínkami mohou najít podporu a spojit se s ostatními.

Vyloučení odpovědnosti: Healthline vynaložila veškeré úsilí, aby zajistila, že všechny informace jsou věcně správné, úplné a aktuální. Tento článek by však neměl být používán jako náhrada znalostí a odborných znalostí licencovaného zdravotnického pracovníka. Před užitím jakýchkoli léků byste se měli vždy poradit se svým lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Informace o lécích obsažené v tomto dokumentu podléhají změnám a nejsou určeny k pokrytí všech možných použití, pokynů, opatření, varování, lékových interakcí, alergických reakcí nebo nežádoucích účinků. Absence varování nebo jiných informací pro daný lék neznamená, že lék nebo kombinace léků jsou bezpečné, účinné nebo vhodné pro všechny pacienty nebo pro všechna specifická použití.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY