Jsou ovesné vločky keto-přátelské jídlo?

Pravidelné ovesné vločky nejsou ideální volbou, pokud držíte keto dietu. Mohou platit určité výjimky, ale možná budete chtít hledat alternativu k oblíbenému ovsu.

Ketogenní dieta, známá také jako keto dieta, je dieta s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků, která má uvést vaše tělo do metabolického stavu ketózy.

Při ketóze vaše tělo používá ketony místo sacharidů (sacharidů) jako primární zdroj energie. Ketony jsou látky, které vznikají, když vaše tělo rozkládá tuky.

Můžete mít ovesné vločky na keto dietě?

Běžné rolované, rychle uvařené ovesné vločky se nepovažují za keto-friendly potravinu.

Jeden šálek ovesných vloček obsahuje kolem 47 gramů (g) čistých sacharidů. Když započítáte sacharidy z jiných potravinových zdrojů, i půl šálku ovesných vloček může překročit vaši denní dávku sacharidů v keto dietě.

Je možné dát si menší porci ovesných vloček, pokud si předem naplánujete celý den, abyste se ujistili, že dodržíte svůj sacharidový cíl.

Pokud máte náladu na nějakou dobrotu z ovesných vloček, můžete zvážit použití ovesné vlákniny, produktu vyrobeného z vnějších slupek ovsa, ze kterého se po smíchání s horkou tekutinou dá vyrobit kaše.

Hodnoty sacharidů se liší v závislosti na výrobci, ale ovesná vláknina má nižší obsah sacharidů než ovesné vločky.

Pokud to není úplně to, co hledáte, možná se vám podaří smíchat lžíci ovesných vloček s keto-přátelským jídlem, jako jsou chia semínka, které se často konzumují pomocí stejných přípravků jako tradiční ovesné vločky.

Keto dieta na první pohled

Podle výzkum 2021ketóza vám může pomoci ztratit tělesný tuk a zároveň omezit chuť k jídlu.

Jakákoli dieta určená k vytvoření ketózy je ketogenní dieta. Existuje několik variant, které se liší procentem makroživin (sacharidy, tuky, bílkoviny), které umožňují.

Obecné rozsahy Mezi makroživiny v keto dietě patří:

  • Tlustý: 55–60 %
  • Protein: 30–35 %
  • Sacharidy: 5–10 %

Například, pokud máte standardní plán 2 000 kalorií za den, váš rozsah sacharidů bude mezi 20 a 50 g za den. Potřebujete vizuál? Jeden běžný banán má přibl 26 g sacharidů.

Bylo to užitečné?
Infografika o alternativních potravinách k ovesným vločkám pro keto diety
Infografika od Paula Lawrence

Je ovesné mléko keto-friendly?

Ovesné mléko se vyrábí smícháním ovsa s vodou a oddělením kapaliny od pevných látek. I když obsahuje méně sacharidů než ovesné vločky, ani ovesné mléko není považováno za keto-přátelské.

Jeden šálek ovesného mléka má přibl 17 g čistých sacharidů.

Ovesné mléko, používané střídmě jako smetana do kávy nebo v čaji, může být stále přijatelné na keto dietě, pokud zohledníte zbytek vašeho příjmu sacharidů.

Pojďme se bavit o celkových sacharidech vs. čistých sacharidech

Pokud jde o ketogenní dietu, záleží na typu sacharidů uvedených na etiketách potravin. Mnoho produktů uvádí pod celkovými sacharidy „vlákninu“ a „cukrové alkoholy“.

Někteří lidé na keto dietě odečítají veškerou vlákninu a polovinu cukerných alkoholů z celkových sacharidů, abyste získali číslo „čistých sacharidů“. Toto číslo používají k výpočtu denních součtů.

Vláknina a cukrové alkoholy se odečítají od celkového počtu sacharidů, protože nepřispívají ke skokům cukru v krvi, které narušují ketózu, o kterou usilujete.

Ne každý na dietě však používá čisté sacharidy. Toto není oficiální nutriční termín, i když vás může povzbudit k výběru potravin s vysokým obsahem vlákniny.

Bylo to užitečné?

Jaké jsou nízkosacharidové alternativy k ovesným vločkám?

Ať už je jíte k snídani, obědu nebo večeři, ovesné vločky se v přípravě příliš neliší.

Ovesná kaše jako připravené jídlo je typicky forma kaše, jídlo vyrobené smícháním tekutiny s obilím nebo luštěninami, dokud nezískáte konzistenci podobnou krému.

Pokud se příliš nestaráte o zachování ovesné chuti, existuje spousta dalších alternativ kaše s nízkým obsahem sacharidů:

  • Mouka z lněných semínek: Rozemleté ​​lněné semínko se nazývá lněný šrot. Sto gramů, nebo mezi ½ až ¾ šálku, v závislosti na konzistenci jídla, obsahuje přibližně 11 čistých sacharidů.
  • Kokosová mouka: Kokosová mouka je další možností kaše, vyrobená ze sušeného a mletého kokosového masa. Jeho čisté sacharidy přijdou na asi 24 na 100 g (nebo 8 g čistých sacharidů na 1/2 šálku), v závislosti na konzistenci.
  • Chia semínka: Chia semínka jsou všestrannou potravinou používanou v různých pokrmech a jako náhražka pečení. Po smíchání s tekutinou vytvoří gelovitý povlak, který vytvoří texturu podobnou pudinku. Půl šálku chia semínek obsahuje cca 8 čistých sacharidů.
  • Konopné srdce: Konopné srdce jsou semena z rostliny Cannabis sativa. Jsou považována za potravinu bohatou na živiny které můžete přidat do keto diety. Po přepočtu na vlákninu mají konopná semena téměř žádné čisté sacharidy v jedné porci.
  • Mandlová mouka: Mandlová mouka se obvykle používá jako náhrada běžné mouky na pečení, ale pokud potřebujete alternativu ovesných vloček, lze z ní připravit i kaši. Mandlová mouka má přibl 6 čistých sacharidů na 1/4 šálku.

Pokud jíte ovesné vločky suché, s granolou nebo jako přísadu do smoothies a proteinových tyčinek, verze výše uvedených potravin v celé formě stále fungují jako náhražky přátelské ke keto.

Jsou ovesné vločky keto-friendly? Ne, pokud vás nezajímá pouze jedna lžíce denně. Ovesné vločky mají vysoký obsah čistých sacharidů, což se nehodí ke strategii s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuku, která je potřebná k dosažení ketózy.

Chia semínka, lněné semínko, konopná srdíčka a mandle jsou všechny možné náhražky ovesných vloček, ať už je připravujete na kaši nebo je rádi mícháte s jinými potravinami.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY