Jak kouření ovlivňuje Crohnovu chorobu?

Kouření zvyšuje riziko komplikací Crohnovy choroby. Výzkum ukazuje, že pokud kouříte, odvykání může zlepšit příznaky a vaše celkové zdraví.

Kouření cigaret je nejsilnější environmentální rizikový faktor pro rozvoj a progresi Crohnovy choroby. Je tam více než 7 000 chemické složky v tabákovém kouři a nejméně 250 z nich je zdraví škodlivých.

Pokud máte Crohnovu chorobu, kouření ji pravděpodobně zhoršuje. Také vás vystavuje riziku vzniku rakoviny, srdečních chorob a dalších chronických stavů. A s více chronickými stavy může být léčba Crohnovy choroby náročnější.

Jak kouření zhoršuje Crohnovu chorobu?

Je těžké přesně říci, jak všechny ty chemikálie v cigaretách ovlivňují Crohnovu chorobu, ale existují určité teorie.

Může se stát, že kouření cigaret změní střevní mikrobiom, který ovlivňuje tlusté střevo. A některé látky v cigaretovém kouři mohou ovlivnit průtok krve do střev. Cigaretový kouř může změnit imunitní systém a mít zánětlivý účinek.

Výzkum odkaz na kouření:

 • horší a častější recidivy zánětu
 • vyšší pravděpodobnost recidivy po operaci
 • horší reakce na terapii

Podle Crohn’s & Colitis UK je kouření s Crohnovou chorobou také spojeno s:

 • potřebují více steroidů, imunosupresiv a léků proti TNF
 • zúžení střeva (striktury), které může vést k ucpání
 • perianální onemocnění (Crohnova choroba kolem řitního otvoru)
 • slabost kostí a problémy s klouby
 • vyšší riziko vzniku rakoviny tlustého střeva

Jak e-cigarety ovlivňují Crohnovu chorobu?

E-cigarety, také nazývané vapes, jsou zařízení na baterie, která lidé používají k vdechování aerosolu obsahujícího nikotin, příchutě a další chemikálie.

Nebylo mnoho výzkumů, které by se týkaly e-cigaret a Crohnovy choroby. Není tedy přesně jasné, jak e-cigarety ovlivňují lidi s tímto stavem.

Většina tekutin z e-cigaret obsahuje nikotin, který ovlivňuje imunitní systém a může podporovat zánět. Výzkum z roku 2020 naznačuje, že některé bezdýmné tabákové výrobky zvyšují hladinu nikotinu v krvi ještě více než kouření cigaret.

Když vapujete, nevdechujete kouř. Ale vy vdechujete aerosol do plic. Tento aerosol má obecně méně chemikálií než cigaretový kouř, ale stále obsahuje spoustu chemikálií, včetně těžkých kovů, které jsou docela škodlivé pro vaše celkové zdraví.

Jak konopí ovlivňuje Crohnovu chorobu?

Kouř z konopí, nazývaný také plevel, může obsahovat některé ze stejných škodlivých chemikálií jako tabákový kouř.

Konopí může nabídnout určitou úlevu od Crohnových příznaků, jako je bolest a průjem. Ale může to jen maskovat zánět. Studie z roku 2014 zjistila, že lidé s Crohnovou chorobou, kteří kouřili konopí déle než 6 měsíců v kuse, měli větší pravděpodobnost, že budou potřebovat operaci.

Systematický Posouzení z roku 2018 zjistila některá pro a proti užívání konopí s Crohnovou chorobou. Autoři studie nevyvodili žádné pevné závěry, pokud jde o jeho bezpečnost a účinnost, ale uvedli, že neexistuje žádný důkaz, že pomáhá udržovat remisi.

Pomůže ukončení?

Pokud kouříte, odvykání vám může pomoci zvládnout Crohnovu chorobu.

Lidé s Crohnovou chorobou, kteří kouří, mají tendenci mít agresivnější onemocnění, více komplikací a vyšší míru operací než nekuřáci. Dlouhodobý studie dospěli k závěru, že přestat kouřit snižuje riziko komplikací a potřebu chirurgického zákroku u lidí s Crohnovou chorobou.

Starší Posouzení z roku 2005 zjistili, že lidé s Crohnovou chorobou, kteří kouřili více než 15 cigaret denně, měli výrazně více recidiv než lehčí kuřáci.

Jiná studie naznačuje, že kouření je nejvíce ovlivnitelným rizikovým faktorem progrese Crohnovy choroby. Vědci zjistili, že u méně lidí, kteří přestali kouřit při diagnóze, se objevily komplikace ve srovnání s těmi, kteří kouřili dál.

Studie také poznamenala, že kouření pouhých tří cigaret denně podstatně zvyšuje riziko komplikovaného onemocnění. Vědci došli k závěru, že všichni lidé s Crohnovou chorobou, kteří kouří, mohou mít prospěch z toho, že přestanou kouřit, bez ohledu na to, kdy jim byla diagnostikována nebo kolik operací podstoupili.

Tipy, jak přestat

Nikotin je vysoce návykový, a proto může být odvykání kouření velmi náročné. Žádná metoda nefunguje pro každého a je běžné sklouznout zpět ke starým zvykům. Klíčem je nechat tyto neúspěchy jít a začít znovu. Zde je několik tipů, které vám pomohou.

 • Zavolejte na číslo 800-QUIT-NOW (800-784-8669) a promluvte si s vyškoleným koučem pro odvykání, který vám může pomoci vytvořit osobní plán. Mohou vás také informovat o službách ve vaší oblasti. Je to zdarma a důvěrné.
 • Podívejte se na zdroje jako např CDC.gov/quitSmokefree.gov a American Lung Association.
 • Stáhněte si aplikaci pro odvykání kouření, abyste mohli sledovat svůj pokrok a získat podporu.
 • Identifikujte své spouštěče kouření, abyste se jim mohli vyhnout nebo najít alternativy.
 • Jakmile budete mít plán, vyberte si den, kdy skončíte.
 • Zvažte substituční léčbu nikotinem. Žvýkačky, náplasti a pastilky si můžete koupit bez lékařského předpisu a nosní spreje a inhalátory na předpis. Tyto produkty vám pomohou postupně snižovat množství nikotinu, které dostáváte, dokud nebudete připraveni přestat úplně.
 • Zeptejte se svého lékaře na bupropion (Aplenzin, Forfivo, Wellbutrin) a vareniklin (Chantix). Tyto léky na předpis mohou pomoci utlumit vaši chuť na kouření.
 • Vyzkoušejte cvičení, abyste se vypořádali se stresem a snížili chutě.
 • Když vás přepadne nutkání kouřit, vyzkoušejte sladkosti, žvýkačky bez cukru nebo cvičení hlubokého dýchání, dokud nepřejde.
 • Opírejte se o podporu přátel a rodiny.

Odnést

Existuje spousta důkazů, že kouření může zhoršit příznaky Crohnovy choroby. Je také jasné, že lidé s Crohnovou chorobou, kteří kouří, mají větší pravděpodobnost komplikací. To může znamenat, že budete také potřebovat více léků a více operací. A kouření zvyšuje riziko vzniku dalších chronických onemocnění.

Vaping a kouření konopí může také poškodit vaše zdraví, ale je zapotřebí více výzkumu, abychom zjistili, jak konkrétně ovlivňují Crohnovu chorobu.

Pokud kouříte, odvykání může pomoci zlepšit příznaky Crohnovy choroby a snížit riziko rozvoje komplikací. Spolupráce s lékařem a poradcem pro odvykání kouření vám může pomoci formulovat akční plán, kterého se můžete držet.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY