Potřebuje se váš jídelníček změnit s diagnózou diabetu 2. typu? Vaše často kladené dotazy

Dietní změny jsou užitečné při zvládání diabetu 2. typu, ale nemusíte měnit vše najednou.

Nedávná diagnóza diabetu 2. typu ve vás může zanechat pocit, že se budete cítit ohromeni. Je tam spousta informací. Navíc můžete získat náhodné rady od přátel a sousedů. Může být těžké to všechno seřadit.

Výběr potravin a stravovací návyky mohou hrát velkou roli při zvládání diabetu 2. typu. Neexistuje žádný dokonalý způsob, jak jíst. Existují obecné stravovací návyky, které mohou pomoci udržet hladinu cukru v krvi stabilnější.

Pamatujte, že změny stravy nejsou jediným přístupem k léčbě diabetu 2. Diabetes je komplexní chronický stav. Někdy změny stravy nestačí. To neznamená, že jste se dostatečně nesnažili.

Pro mnoho lidí jsou dietní změny dobrým místem, kde začít. Zde je několik rad ohledně dietních změn, které mohou pomoci při cukrovce 2. typu.

Musíte při cukrovce 2. typu změnit jídelníček?

Mnoho lidí zjišťuje, že změny v tom, co a jak jedí, pomáhají řídit hladinu cukru v krvi.

Důležité jsou stravovací návyky. Snažte se jíst pravidelně a snažte se nevynechávat jídla. Jezte různé potraviny. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny a bílkovin mohou pomoci udržet hladinu cukru v krvi po jídle stabilnější.

Pokuste se omezit potraviny a nápoje, které obsahují pouze cukr a nic moc jiného, ​​jako je džus, soda a bonbóny. Ty mohou rychle zvýšit hladinu cukru v krvi.

Není to jen o jídle. Cvičení, zvládání stresu, spánek a léky jsou také součástí zvládání diabetu 2. typu. Není nutné měnit vše najednou. Zamyslete se nad svými současnými návyky a zvažte, na čem byste mohli zapracovat.

Potřebujete přestat jíst určité potraviny, abyste zvládli diabetes 2. typu?

Léčba diabetu 2. typu se týká celkových stravovacích návyků, ale může pomoci vyhnout se nebo omezit určité potraviny, pokud je to možné.

Pokud jste někdy drželi dietu, kde jste se museli vyhýbat určitým potravinám nebo dokonce úplným skupinám potravin, budete vědět, jak těžké to je. Když se cítíte ochuzeni nebo omezeni, může to učinit tyto potraviny ještě přitažlivějšími.

Je také důležité si uvědomit, že jídlo je velkou součástí naší kultury a oslav. Zamyslete se nad potravinami, které právě jíte a které vám přinášejí radost. Ty je důležité dodržovat ve vaší stravě.

Zvažte pořízení glukometru ke kontrole hladiny cukru v krvi doma. Zkuste test těsně před jídlem a jednu až dvě hodiny po jídle. To vám může pomoci prozkoumat, jak různé potraviny a jídla ovlivňují hladinu cukru v krvi.

Můžete kontrolovat diabetes 2. typu pouze dietou?

Někdy lze diabetes 2. typu zvládnout pouze změnami ve stravě. Jindy budete jako součást svého léčebného plánu potřebovat víc než jen dietu.

Diabetes typu 2 je kombinací inzulínové rezistence a produkce inzulínu. Někdy máte inzulín, ale vaše tělo ho nedokáže správně využít. K regulaci množství cukru v krvi potřebujete inzulín. Když inzulín není správně regulován, hladina cukru v krvi stoupá.

Potraviny, které obsahují sacharidy, se při trávení rozkládají na cukr. Tento cukr jde do vašeho krevního oběhu. To neznamená, že se musíte vyhýbat sacharidům. Poskytují důležité živiny a jsou nejlepším zdrojem paliva pro váš mozek.

Mezi zdroje sacharidů patří:

 • škrobové potraviny, jako je chléb, rýže, těstoviny, cereálie a další obiloviny
 • ovoce
 • škrobová zelenina, jako jsou brambory, tykev, kukuřice a sladké brambory
 • mléko, jogurt a zmrzlina
 • potraviny s přidaným cukrem, jako je pečivo, bonbóny, čokoláda a soda

Někteří lidé používají počítání sacharidů k ​​léčbě cukrovky. To je, když si spočítáte, kolik sacharidů jíte, a pokusíte se udržet v cílovém množství.

Pokud jste nově diagnostikováni, pravděpodobně nebudete muset počítat sacharidy. Místo toho volte sacharidy s vyšším obsahem vlákniny. Přidejte do jídla bílkoviny a zdravé tuky, abyste zpomalili, jak rychle po jídle stoupá hladina cukru v krvi.

Diabetes je chronický stav a způsob, jakým ho zvládáte, se časem změní. I když začínáte s dietou a cvičením, možná budete v určitém okamžiku potřebovat léky nebo inzulín. To je normální součást zvládání dlouhodobého stavu.

Mohou lidé s diabetem jíst různé potraviny s mírou?

Moderování je pojem, který se často používá, ale je těžké ho definovat. Neexistují žádné potraviny, které jsou zakázány, když máte cukrovku 2. typu. Existují způsoby, jak zařadit potraviny, které máte rádi, a přesto si řídit hladinu cukru v krvi.

To znamená, že existuje důkaz že konzumace určitých potravin by měla být podporována, zatímco jiná by měla být omezena. Například nezpracované a zpracované červené maso, nápoje slazené cukrem a rafinované obiloviny by se měly vyhýbat, zatímco zelenina, luštěniny a celozrnné výrobky by měly být podporovány.

Stravovací vzorec pro zvládnutí diabetu musí stále poskytovat dostatek jídla, rozmanitost a uspokojení. Pokud jíte způsobem, který kontroluje hladinu cukru v krvi, ale nepřijímáte dostatek jídla, pak to není udržitelné.

Jaké jsou nejdůležitější změny stravy pro každého, kdo má nový diabetes 2. typu?

Stravovací režim pro diabetes 2. typu pomůže udržet hladinu cukru v krvi stabilnější a podpoří zdraví srdce.

Pomoci vám může dieta s vysokým obsahem vlákniny zvládat cholesterol a může zpomalit, jak rychle po jídle stoupá hladina cukru v krvi.

Mezi zdroje vlákniny patří:

 • celá zrna, jako je oves, hnědá rýže, celozrnný chléb a ječmen
 • ořechy a semínka, jako jsou mandle, pekanové ořechy, dýňová semínka, mletá lněná semínka a chia
 • fazole a čočka, jako je cizrna, fazole, černé fazole a červená, hnědá a zelená čočka
 • zelenina, včetně zelených fazolí, hrášku, brokolice, sladkých brambor a řepy
 • ovoce, včetně jablek, hrušek, bobulovin, avokáda a kiwi

Když si dáte k jídlu nebo svačině bílkoviny, pomůže vám to udržet si pocit sytosti déle. Protein také zpomaluje, jak rychle vám po jídle stoupá hladina cukru v krvi.

Mezi zdroje bílkovin patří:

 • maso, kuře, krůta, ryby a mořské plody
 • vejce
 • mléčné výrobky, jako je mléko, jogurt a sýr
 • ořechy, semínka a ořechová másla
 • fazole a čočka
 • sójové produkty, jako je tofu, tempeh a sójový nápoj

Zde je několik dalších obecných tipů pro léčbu diabetu 2.

 • jíst jídla v pravidelnou dobu
 • přidejte svačinu, pokud bude mezi jídlem více než 6 hodin
 • snažte se nevynechávat jídla
 • jezte pomalu a užívejte si jídlo
 • zařaďte do jídla a svačiny zdroj bílkovin
 • přidejte do svého jídelníčku více zdrojů vlákniny
 • přidejte zdravé tuky, jako je olivový olej, ořechy, semínka, avokádo a ryby
 • zvážit kontrolu hladiny cukru v krvi doma, abyste mohli sledovat hladiny
 • zůstaňte v kontaktu se svým zdravotníkem

Diabetes 2. typu se může zdát komplikovaný, zvláště pokud jste nově diagnostikováni. Je tam spousta rad, užitečných i méně užitečných.

Není nutné měnit vše najednou. Přemýšlejte o svých současných návycích a zvažte jednu nebo dvě malé změny, které byste mohli udělat, abyste pomohli řídit hladinu cukru v krvi.

Pokud potřebujete další podporu, zvažte spolupráci s registrovaným dietologem. Zůstaňte v kontaktu se svým zdravotníkem. Postupem času se způsob, jakým zvládáte diabetes 2. typu, pravděpodobně změní. To je součást zvládání chronického stavu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY