Je bezpečné pít energetický nápoj na prázdný žaludek?

Energetické nápoje s sebou nesou některá potenciálně vážná zdravotní rizika. Není však jasné, zda jejich pití na lačný žaludek zvyšuje účinky nebo jejich závažnost.

Ať už se učíte na závěrečnou zkoušku nebo pracujete na ranní směně, energetické nápoje vám pomohou zůstat bdělí a soustředění. Mohou obsahovat vysoké dávky kofeinu (stimulant) spolu s cukrem a dalšími přísadami.

Zde prozkoumáme potenciální nebezpečí konzumace energetických nápojů nalačno.

Potenciální rizika konzumace energetického nápoje nalačno

Výzkum naznačuje, že energetické nápoje mohou představovat významná krátkodobá zdravotní rizika. Pokud je vypijete nalačno, jejich obsah se velmi rychle vstřebá do vašeho krevního oběhu, což by mohlo zvýšit rizika.

Podle a Přehled výzkumu z roku 2023Energetické nápoje byly spojovány s naléhavými zdravotními problémy, jako jsou:

 • ventrikulární fibrilace (atypický srdeční tep)

 • akutní mánie
 • záchvaty
 • mrtvice

Předávkování kofeinem

The Food and Drug Administration (FDA) doporučuje, aby zdraví dospělí omezili příjem kofeinu na 400 miligramů (mg) denně, což odpovídá 4–5 šálkům kávy.

Energetické nápoje mohou obsahovat 40–250 mg kofeinu na šálek. Pokud vypijete jeden nebo více těchto nápojů bez jídla v žaludku, abyste zpomalili vstřebávání kofeinu, mohli byste se předávkovat.

Kardiovaskulární problémy

Kofein je stimulant, který může urychlit funkce autonomního nervového systému, jako je srdeční frekvence a krevní tlak. A pravděpodobně pocítíte kardiovaskulární účinky kofeinu, pokud jej budete konzumovat na lačný žaludek.

Autoři a recenze 2017 zjistili, že nepravidelné srdeční rytmy (arytmie) byly nejčastější srdeční komplikací při konzumaci energetických nápojů.

Další hlášené kardiovaskulární problémy zahrnovaly:

 • aortální disekce
 • kardiomyopatie
 • koronární trombóza
 • koronární vazospasmus
 • infarkt

Dehydratace

Kofein je diuretikum, což znamená, že produkuje více moči než obvykle.

Dehydratace je skutečně běžně uváděným vedlejším účinkem konzumace energetických nápojů, podle autorů a revize 2021 která analyzovala negativní účinky energetických nápojů, jak je uvedeno ve 32 studiích.

Zejména energetické injekce obvykle obsahují vysokou dávku kofeinu v relativně malém množství tekutiny. Mohou s větší pravděpodobností způsobit dehydrataci, zvláště když jsou konzumovány na lačný žaludek.

Bolesti hlavy

Někteří lidé zjistili, že konzumace příliš velkého množství kofeinu jim způsobuje bolesti hlavy, což je symptom, který je často důsledkem dehydratace.

V revize 2021 Jak bylo uvedeno výše, bolesti hlavy patřily mezi nejčastěji uváděné vedlejší účinky konzumace energetických nápojů, které postihly přibližně 18 % účastníků ve 32 studiích, které autoři zkoumali.

Není ale jasné, zda je větší pravděpodobnost, že vás bude bolet hlava, pokud si dáte energetický nápoj na lačný žaludek.

Podrážděný žaludek a další zažívací potíže

Složky v energetických nápojích mohou dráždit váš gastrointestinální (GI) trakt. Autoři téhož revize 2021 zjistili, že asi 22 % účastníků uvedených studií zažilo žaludeční nevolnost.

Podle recenzí výzkumů z roku 2017 a 2023Mezi další zažívací problémy, které byly spojeny s vysokým příjmem kofeinu, patří:

 • bolest břicha
 • zánět žaludku
 • GI naštvaný
 • nevolnost
 • zvracení

Problémy s ledvinami nebo játry

Autoři revize 2023 všimněte si souvislosti mezi energetickými nápoji a problémy s ledvinami, včetně selhání ledvin. Navíc zmiňují spojení mezi dvěma dalšími stavy, které někdy souvisejí s ledvinovými problémy: hyponatremií a rhabdomyolýzou.

Autoři navrhují, že tento vedlejší účinek může být způsoben velkými dávkami přísad, které mohou poškodit játra, jako je kofein a vitamín B3.

Stres, neklid a nespavost

Kofein a cukr mohou dočasně zvýšit energii, ale mnoho lidí uvádí doprovodný pocit úzkosti nebo neklidu, který může bránit spánku.

V revize 2021tyto příznaky patřily mezi nejčastěji uváděné u dětí a dospělých, kteří konzumovali energetické nápoje:

 • potíže se spánkem (nespavost) u 35 % účastníků studie
 • stres u 35 % účastníků studie
 • nervozita, neklid nebo třes rukou u 25 % účastníků studie
 • pocit „otřesu a nárazu“ u 23 % účastníků studie

Není jasné, zda by tyto příznaky byly výraznější, kdybyste konzumovali energetické nápoje na lačný žaludek.

Jsou energetické nápoje bezpečné pro děti nebo dospívající?

Americká akademie pediatrů doporučuje, aby se děti a dospívající zcela vyhýbali energetickým nápojům kvůli jejich vysokému obsahu kofeinu a cukru.

Přestože tyto nápoje zůstávají oblíbené u mladých dospělých, autoři a recenze 2017 zjistili, že byly spojeny s řadou negativních zdravotních událostí u lidí různého věku, včetně:

 • rychlý srdeční tep
 • zvracení
 • záchvaty
 • smrt

Je zapotřebí více výzkumu o dlouhodobých účincích energetických nápojů na vývoj dětí.

Ostatním nápojům se vyhnout na lačný žaludek

I když se čas od času přistihnete, že je pijete na lačný žaludek, tyto nápoje nejsou nejlepší možností, když jste nejedli:

 • Džus: Mnoho druhů šťáv je kyselých a může dráždit žaludeční sliznici, pokud je pijete nalačno. Kromě toho obsah cukru ve šťávě způsobuje prudký nárůst hladiny cukru v krvi.
 • Soda: Soda obsahuje stejně jako džus hodně cukru. To může způsobit, že se hladina cukru v krvi rychle zvýší a zhroutí, takže se budete cítit unavení.
 • Alkohol: Pití alkoholu na lačný žaludek může zvýšit riziko intoxikace.

Často kladené otázky o energetických nápojích

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o bezpečnosti energetických nápojů.

Jsou nějaké energetické nápoje bezpečné pro děti?

Mnoho energetických nápojů obsahuje velké množství kofeinu a cukru, a proto nejsou pro děti bezpečné. Americká akademie pediatrů doporučuje, aby se děti a dospívající zcela vyhýbali energetickým nápojům.

Mohou energetické nápoje poškodit váš žaludek?

Jejich příliš časté pití může poškodit váš žaludek. I když tento vedlejší účinek nebyl široce studován, autoři a případová studie z roku 2020 popsal člověk, u kterého se vyvinul zánět žaludku po delší konzumaci energetického nápoje.

Proč je mi po vypití energetického nápoje na lačný žaludek špatně?

Přísady v energetických nápojích mohou způsobit, že váš žaludek začne produkovat přebytečnou kyselinu, což by vás mohlo pálit žáha nebo vám způsobit pocit nafouknutí nebo nevolnosti.

Měli byste pít kofein na prázdný žaludek?

Účinky kofeinu mohou být výraznější, pokud jej konzumujete na lačný žaludek. Pravděpodobně je ale v pořádku konzumovat malé množství kofeinu na lačný žaludek, pokud zůstanete hydratovaní a budete pravidelně jíst.

Odnést

Energetické nápoje mohou obsahovat velké množství kofeinu spolu s cukrem a dalšími přísadami. I když vám mohou poskytnout rychlou dávku energie, přicházejí s rizikem vedlejších účinků.

Možné vedlejší účinky mohou být závažnější, pokud budete konzumovat energetické nápoje na lačný žaludek. Některé z nejčastěji hlášených nežádoucích účinků jsou nepravidelný srdeční rytmus, GI rozrušení a úzkost. Tyto účinky ale nemusí nutně souviset s pitím energetických nápojů nalačno.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY