Co byste měli vědět o diabetické neuropatii na nohou

Diabetická neuropatie může způsobit bolest nebo brnění v nohou, pažích, rukou a nohou. Lokální a perorální léky mohou poskytnout určitou úlevu.

osoba s diabetickou neuropatií aplikující místní léky na nohy-1
Getty Images/Johner Images

Diabetická neuropatie ve vašich nohou je komplikací diabetu, která se vyvíjí, když vysoké hladiny krevního cukru (glukózy) poškozují nervy v končetinách a konkrétně poškozují drobné krevní cévy v nervech. Postupem času to může vést k bolesti nervů, brnění nebo necitlivosti.

Diabetická neuropatie, která postihuje vaše nohy, může významně ovlivnit kvalitu vašeho života. Existují léky, které mohou pomoci zmírnit příznaky. Řízení hladiny cukru v krvi může také pomoci předejít tomuto stavu nebo snížit vaše nepohodlí.

Přečtěte si více o diabetické neuropatii.

Jak diabetická neuropatie ovlivňuje vaše nohy?

Existují různé typy diabetické neuropatie. Dvě z nich – periferní neuropatie a proximální neuropatie – s největší pravděpodobností postihují vaše nohy.

Periferní neuropatie se obvykle rozvíjí nejprve na chodidlech a poté na nohou. Postiženy mohou být i ruce a paže. Příznaky nohou mohou zahrnovat:

  • křeče
  • potíže se vnímáním bolesti nebo změn teploty

  • svalová slabost
  • necitlivost nebo mravenčení
  • ostré bolesti

Proximální diabetická neuropatie je a vzácná komplikace, podle Národního institutu pro diabetes a onemocnění trávicího traktu a ledvin. Obvykle postihuje pouze jednu stranu vašeho těla, i když v některých případech mohou být postiženy obě. Tento stav způsobuje značnou bolest v kyčli, hýždích a stehnech.

Jak se léčí diabetická neuropatie na nohou?

Účinná léčba diabetické neuropatie v nohách obvykle vyžaduje kombinaci léků a domácích prostředků, stejně jako úpravu životního stylu, která zahrnuje přísnou kontrolu hladiny cukru v krvi.

Léky

Některé léky určené k prevenci záchvatů, včetně gabapentinu a pregabalinu, mohou také pomoci zmírnit bolest nervů.

Lokální krémy, masti, náplasti a spreje obsahující lidokain, kapsaicin nebo jiná znecitlivující činidla mohou poskytnout úlevu. Lékař může také předepsat antidepresivum, které může někdy zmírnit bolest nervů.

Domácí prostředky

Udržování zdravého životního stylu je vždy dobrou radou, bez ohledu na stav vašeho diabetu. Ale když se snažíte zvládnout diabetickou neuropatii, vyhýbání se kouření a nadměrné konzumaci alkoholu může pomoci podpořit zdravý oběh.

Kromě toho sledujte jakékoli vředy nebo změny na nohou, jako je změna barvy kůže na chodidlech nebo nohou, což by mohlo znamenat další komplikace.

Pokud je problémem svalová slabost nebo je chůze obzvláště bolestivá, mohou ortézy nebo ortézy poskytnout určitou stabilitu. Pomoci může také fyzická terapie a výuková cvičení pro lepší udržení síly a flexibility nohou.

Jaké jsou rizikové faktory pro rozvoj diabetické neuropatie v nohách?

Buď diabetes 1. typu (dříve známý jako juvenilní diabetes, protože je typicky diagnostikován u dětí a mladých dospělých), nebo diabetes 2. typu (diabetes mellitus nebo diabetes, který má tendenci se časem vyvíjet) je primárním rizikovým faktorem pro rozvoj diabetické neuropatie ve vašich nohou.

Ale několik dalších faktorů může zvýšit vaše riziko. Podle a zpráva za rok 2019Mezi hlavní rizikové faktory patří:

  • břišní obezita
  • vysoký krevní tlak
  • vysoké hladiny triglyceridů
  • nízké hladiny HDL cholesterolu

Můžete předejít diabetické neuropatii v nohách?

Pokud máte cukrovku, hlavní strategií prevence diabetické neuropatie v nohách je agresivní a důsledné řízení krevního cukru.

Výzkum naznačuje, že pokud jedinci, kteří dostali včasnou diagnózu diabetu 1. typu, dokážou přísně regulovat hladinu cukru v krvi, mohou snížit riziko diabetické neuropatie asi o 78 %, zatímco lidé, kteří dostanou pozdní diagnózu diabetu 2. typu, mohou riziko snížit. o 5–10 % při přísném řízení hladiny glukózy v krvi.

Jaký je výhled pro lidi, kteří mají diabetickou neuropatii v nohách?

Bez přísného řízení hladiny cukru v krvi jsou vyhlídky pro někoho s diabetickou neuropatií v nohách špatné. Vážné poškození může někdy vést k amputaci chodidla nebo bérce.

Ale pro lidi, kteří dokážou zvládnout cukrovku kombinací léků, diety a zdravého chování, jsou vyhlídky mnohem lepší. Možná budete muset upravit své aktivity, jako jsou kratší, ale častější záchvaty cvičení a používání speciální obuvi nebo hole, které vám pomohou udržet rovnováhu, pokud svalová slabost nebo potíže s chodidly přetrvávají.

Připojení k podpůrné skupině pro lidi s diabetickou neuropatií vám také může poskytnout inspiraci a strategie ke zlepšení vašeho výhledu.

Často kladené otázky

Jak zastavíte progresi diabetické neuropatie?

Můžete být schopni zastavit progresi diabetické neuropatie, pokud budete schopni udržet hladinu cukru v krvi v bezpečném a zdravém rozmezí. Je také důležité udělat totéž se svým krevním tlakem a snažit se udržovat mírnou váhu a aktivní životní styl, pokud je to možné.

Je chůze dobrá pro diabetickou neuropatii?

Ačkoli může být chůze někdy bolestivá nebo nepříjemná pro lidi s diabetickou neuropatií nohou, a studie 2017 naznačuje, že chůze a další druhy fyzické aktivity mohou být užitečné při podpoře lepšího oběhu a rozšíření dalších zdravotních výhod.

Klíčem je začít cvičením pod dohledem a postupovat pomalu, přičemž je třeba věnovat velkou pozornost případným vředům na nohou nebo jiným potížím, které se mohou vyvinout.

Můžete zvrátit diabetickou neuropatii v nohách a chodidlech?

Nervy poškozené diabetickou neuropatií se nemohou uzdravit, což znamená, že diabetickou neuropatii nelze zvrátit. Ale zlepšení v léčbě a konzistentní řízení hladiny cukru v krvi může pomoci zmírnit některé příznaky.

Diabetické neuropatii nelze vždy předejít a není vždy jasné, proč se u některých lidí s cukrovkou vyvinou nervové poruchy a u jiných ne.

Pokud máte cukrovku, můžete být schopni snížit riziko rozvoje diabetické neuropatie nebo alespoň zabránit jejímu progresi, pokud dokážete udržet hladinu glukózy v krvi ve zdravém rozmezí a osvojíte si celkově zdravý životní styl.

Úzká spolupráce s lékařem může pomoci zvládnout vaše příznaky. Možná budete muset vyzkoušet různé léčby, abyste našli ten nejlepší přístup pro vás.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY