Svědivá vyrážka po viru žaludku: Je to Norovirus?

Norovirus obvykle nezpůsobuje vyrážku, i když u některých lidí se objeví kopřivka. Vyrážka, která doprovází žaludeční příznaky, může naznačovat jiný žaludeční virus nebo zánětlivé onemocnění střev.

Norovirus je běžný virus, který obvykle postihuje váš gastrointestinální (GI) systém a způsobuje zvracení a průjem. Rychle prochází vaším systémem během hodin nebo dnů a obvykle nezpůsobuje vyrážku.

Několik studií naznačuje, že norovirus může způsobit kopřivku, ale to je vzácný příznak. Ale jiná trávicí onemocnění mohou způsobit vyrážku. Pokračujte ve čtení a dozvíte se více.

Je vyrážka příznakem noroviru?

Vyrážka není typickým příznakem noroviru.

Několik studií spojilo kopřivku s norovirem, ale poznamenávají, že tento stav je neobvyklý a je zapotřebí další výzkum.

A studie z roku 2008 uvádí dva případy kopřivky spojené s norovirem u dospělých.

Novější studie sdílela případovou studii 2letého dítěte, u kterého se vyvinula kopřivka, když mělo norovirus. Kopřivka byla po celém těle dítěte a byla zarudlá a svědila. Spolu s kopřivkou mělo dítě také průjem a zvracení. Léčba antihistaminiky způsobila, že kopřivka po několika hodinách zmizela.

Kopřivka obvykle odezní sama nebo po užití antihistaminika. Často trvají jen několik hodin. Úly, které přetrvávají déle než jeden den, mohou být způsobeny virem. Kontaktujte lékaře, pokud vaše kopřivka sama neustoupí.

Průjem a vyrážka

Můžete zaznamenat vyrážku z průjmu, což je běžný příznak noroviru. Příznaky můžete zmírnit udržováním oblasti čisté, nanesením ochranného krému, jako je vazelína nebo hydrokortizonový krém na vyrážku, a vyhnete se příliš dlouhému sezení.

Vyrážka z průjmu může být častější u dětí, které nosí plenky. Pokud má vaše dítě průjem z noroviru, můžete si všimnout zanícené a citlivé kůže v oblasti plen.

Léčba plenkové vyrážky:

 • Pokud má dítě průjem, často mu přebalujte.

 • Jemně očistěte oblast plenky.
 • Naneste krém s oxidem zinečnatým.

Kontaktujte lékaře, pokud má vaše dítě dlouhodobý nebo nadměrný průjem, horečku, krev ve stolici nebo vředy v oblasti plen.

Příznaky noroviru

Norovirus je vysoce nakažlivý GI virus. Může se přenášet z člověka na člověka i prostřednictvím potravy. Malé děti se často setkávají s norovirem a je to častější v zimě.

Příznaky noroviru může zahrnovat:

 • nevolnost
 • zvracení
 • průjem
 • horečka
 • zimnice
 • bolest hlavy

Závažným vedlejším účinkem noroviru je dehydratace. To může být vážný stav u dětí a starších dospělých, stejně jako u chronicky nemocných nebo s oslabeným imunitním systémem.

Kontaktujte lékaře, pokud máte podezření, že vy nebo někdo, o koho pečujete, trpí dehydratací, abyste zajistili včasnou lékařskou péči.

Bylo to užitečné?

Mohou jiné žaludeční problémy způsobit vyrážku?

Jiné stavy mohou způsobit GI potíže spolu s vyrážkou. Zánětlivé onemocnění střev je zastřešující termín pro ulcerózní kolitidu a Crohnovu chorobu. Oba stavy mohou způsobit vyrážku a problémy s vaším trávicím traktem.

Některé další stavy, které mohou způsobit problémy s GI spolu s vyrážkou, zahrnují:

 • cirhóza
 • pátá nemoc
 • Henochova-Schönleinova purpura
 • Mastocytóza

Jak mohu léčit vyrážku související s norovirem?

Kopřivku z noroviru můžete léčit užíváním volně prodejného (OTC) antihistaminika, které zmírní příznaky způsobené nadměrně aktivním imunitním systémem. Kopřivka by měla vymizet po několika hodinách nebo dnech.

Pokud máte kopřivku, snažte se postiženou kůži neškrábat. Během kopřivky si dejte studené a vlažné (ne horké) koupele a sprchy.

Pokud máte dlouhotrvající vyrážku nebo kopřivku, kontaktujte lékaře.

Často kladené otázky

Zde je několik odpovědí na často kladené otázky týkající se noroviru.

Jaká je inkubační doba noroviru?

Příznaky noroviru mohou začít uvnitř 12–48 hodin expozice. Příznaky můžete pociťovat po dobu 1–3 dnů.

I když nemáte příznaky z expozice noroviru, stále můžete být schopni přenést je na ostatní.

Může mi žaludeční virus způsobit vyrážku na obličeji?

Vyrážka na obličeji se žaludečním virem může být pátou nemocí. To se běžně vyskytuje u dětí ve školním věku, ale může postihnout kohokoli. Nejčastěji se vyskytuje od konce zimy do začátku léta.

Příznaky páté nemoci zahrnují:

 • vyrážka na obličeji, ale i jinde na těle
 • horečka
 • bolesti hlavy a těla
 • příznaky nachlazení
 • nevolnost
 • průjem
 • bolesti kloubů u dospělých

Příznaky u dětí a dospělých jsou obecně mírné. Měli byste se zotavit za týden nebo dva. Ale pokud jste těhotná nebo máte oslabený imunitní systém, je důležité okamžitě kontaktovat lékaře.

Může gastroenteritida způsobit vyrážku?

Norovirus je jednou z příčin gastroenteritidy, ale existují i ​​​​jiné. Většina nezpůsobuje vyrážku.

Mezi běžné příznaky gastroenteritidy patří průjem, zvracení a mírná horečka. Můžete mít také bolesti těla a hlavy. Dehydratace může také nastat, pokud nemůžete zadržovat tekutiny po delší dobu.

Je neobvyklé, že norovirus způsobuje vyrážku. Ve vzácných případech se u lidí může objevit kopřivka související s norovirem. Tento příznak by měl časem vymizet nebo s antihistaminiky.

Můžete také zaznamenat vyrážku z průjmu, což je běžný příznak noroviru.

Vyrážka spolu s příznaky GI může znamenat, že máte jiný stav než norovirus. Kontaktujte lékaře, pokud máte obavy z kožní vyrážky doprovázené příznaky noroviru.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY