Výhody ovesných vloček pro pokožku

Mnoho lidí používá ovesné vločky jako domácí lék na uklidnění suché, svědivé nebo podrážděné pokožky. Mleté ovesné vločky mohou fungovat jako odlupovací prostředek, který odstraňuje nečistoty, olej a odumřelé kožní buňky. Lidé mohou ovesné vločky používat také k čištění pokožky, zvlhčování pokožky a snižování její zánětu.

Lékaři obvykle doporučují, aby lidé na pokožku používali koloidní ovesné vločky. Tento typ ovesných vloček je jemně mletý prášek.

V tomto článku popíšeme výhody ovesných vloček pro pokožku, způsob, jakým ji mohou lidé používat, a některé recepty pro použití ovesných vloček v domácí léčbě.

Výhody ovesných vloček dobré pro pokožku

Výhody ovesných vloček pro pokožku

Koloidní ovesné vločky obsahují několik složek, které by mohly být pro pokožku prospěšné. Mezi tyto komponenty patří:

 • beta glukan, což je látka, která může absorbovat vodu
 • fenoly, které jsou druhem antioxidantu
 • saponiny, které mají vlastnosti podobné mýdlu a mohou působit jako čisticí prostředek
 • oleje

Studie z roku 2015 naznačuje, že koloidní ovesné vločky mají antioxidační a protizánětlivé účinky, které by mohly pomoci zlepšit suchost pokožky, její škálování a drsnost. Koloidní ovesné vločky mohou také snížit svědění kůže.

Studie zkoumala koloidní extrakty z ovesných vloček v laboratorním prostředí a také účinky pleťové vody z ovesných vloček na 29 účastnic s suchými, svědícími nohami.

Bezpečnost koloidních ovesných vloček

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil použití koloidních ovesných vloček jako volně prodejného produktu pro péči o pleť.

Výzkum z roku 2012 zkoumal použití produktů osobní péče o pleť obsahujících koloidní ovesné vločky u 2291 účastníků. Vědci nezaznamenali žádné zprávy o alergiích během tříletého období používání produktu.

Používá se pro ovesné vločky

Lidé si mohou na pokožku aplikovat ovesné vločky, aby pomohli s řadou různých problémů. Stojí za zmínku, že mnoho níže uvedených studií zahrnuje malý počet účastníků, takže jejich výsledky nemusí být tak spolehlivé jako větší studie.

Koloidní ovesné vločky mohou být užitečné při následujících kožních problémech:

Suchost kůže a svědění kůže

Papír z roku 2018 naznačuje, že používání krému obsahujícího koloidní ovesné vločky může zmírnit suchost, svědění a tvorbu vodního kamene, které jsou příznačné pro kožní onemocnění, jako je suchá kůže a atopická dermatitida u dětí.

Autoři dospěli k závěru, že koloidní ovesné vločky mohou pomoci obnovit a udržovat kožní bariéru.

Studie z roku 2015 zaměřená na 29 žen se silně suchou pokožkou a svěděním zaznamenala zlepšení příznaků po 2 týdnech používání pleťové vody obsahující koloidní ovesné vločky.

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) také naznačují, že koloidní ovesné koupelové koupele by mohly pomoci zmírnit svědění v případě pásového oparu.

Ekzém

Ekzém způsobuje svědění, šupinatou pokožku nebo nerovnou pokožku.

Studie z roku 2020 zkoumala účinky koloidních ovesných vloček na chronický ekzém rukou u pacientů na dermatologické klinice v Íránu.

Z 26 pacientů, kteří byli léčeni 1% koloidním krémem z ovesných vloček, vědci pozorovali delší úlevu od příznaků, než u kontrolní skupiny.

Další studie zkoumala účinky koloidního krému z ovesných vloček na pokožku lidí s mírným až středně závažným ekzémem ve srovnání se standardním zvlhčovačem pokožky.

Mezi 30 lidmi, kteří dostali krém na koloidní ovesné vločky, vědci pozorovali méně škodlivých bakterií v oblastech poškozené pokožky ve srovnání s 31 účastníky, kteří dostali standardní zvlhčovač pokožky.

Vědci také poznamenali, že poškozené oblasti pokožky se lépe hojily pomocí koloidního krému z ovesných vloček než pomocí standardního zvlhčovače pokožky.

Psoriáza

Psoriáza je kožní onemocnění, při kterém imunitní systém spouští nadprodukci kožních buněk. Psoriáza může vést k rozvoji šupinatých skvrn na pokožce, vysušení pokožky a svědění kůže.

Nedávná studie zkoumala účinky 1% koloidního lotionu z ovesných vloček na příznaky 60 žen s psoriázou a citlivou pokožkou.

Po 4 týdnech aplikace lotionu účastníci uvedli, že zaznamenali výrazné zlepšení jejich příznaků. Příznaky, které se nejvíce zlepšily, byly svědění kůže a olupování pokožky.

Navíc 96% účastníků si myslelo, že léčba zlepšila závažnost jejich psoriázy a snížila množství poškozených kožních náplastí.

Ovesné vločky mohou také pomoci zmírnit svědění a podráždění pokožky, ke kterému dochází v důsledku psoriázy.

Mohou ovesné vločky bělit pokožku?

Některé online zdroje tvrdí, že potravinové produkty, jako jsou ovesné vločky, kurkuma nebo citron, mohou bělit pokožku. Většina z těchto tvrzení však není založena na vědě.

Přestože nebyly provedeny žádné studie zaměřené na možné účinky bělení ovesných vloček, mohou ovesné vločky pomoci zmírnit její zarudnutí a skvrnitost zmírněním podráždění pokožky.

Jak používat oves k péči o pokožku

Většina výzkumů týkajících se používání ovesných vloček na pokožce zkoumá účinky koloidních ovesných vloček. Koloidní ovesné vločky jsou celá ovesná zrna, která výrobci jemně mleli a zpracovali, aby je bylo možné použít jako prostředek k ochraně pokožky.

Použití domácího mixéru k mletí celého surového ovsa nemusí vést k optimální velikosti zrna, ale je stále účinné.

Chcete-li vyzkoušet, zda je oves mletý dostatečně jemně, smíchejte asi 1 lžíci mletého ovsa do sklenice teplé vody. Mléčně bílá barva naznačuje, že oves je jemně mletý.

Toto jsou způsoby, jak používat oves doma:

Ovesné vločky

Ovesné masky na obličej

Exfoliační maska ​​na obličej

Maska z mletých ovesných vloček by mohla pomoci odstranit odumřelé kožní buňky a uvolnit póry.

Složení

 • 2 čajové lžičky koloidní ovesné vločky
 • voda

Pleťová maska ​​pro mastnou pleť

Někteří lidé tvrdí, že vaječné bílky mohou pomoci napnout a tonizovat pokožku. Výzkum ukazuje, že lidé mohou pomocí medu uklidnit poškozenou pokožku.

Tato pleťová maska ​​kombinuje výhody ovesných vloček s výhodami vaječných bílků a medu.

Složení

 • ½ šálku koloidních ovesných vloček
 • 1 vaječný bílek
 • 1 čajová lžička medu

Pleťová maska ​​pro suchou pokožku

Výzkum naznačuje, že rostlinné oleje mají protizánětlivé a antioxidační účinky na pokožku. Rostlinné oleje podporují hojení a opravují kožní bariéru.

Složení

 • ½ šálku koloidních ovesných vloček
 • 1 vejce
 • 1 čajová lžička mandlového oleje
 • napůl roztlačený banán
 • 1 čajová lžička medu

Kdy kontaktovat lékaře

Lidé trpící příznaky chronických onemocnění, jako je ekzém a psoriáza, by měli kontaktovat lékaře a prodiskutovat plán léčby.

Zatímco koloidní ovesné vločky mohou pomoci významně kontrolovat a zlepšovat příznaky, zdravotnický pracovník by měl potvrdit, že je lze použít ve spojení s léky dané osoby.

Studie z roku 2016 s více než 2 000 lidmi zjistila, že žádný z nich neměl žádnou alergickou reakci na koloidní ovesné vločky. Pokud se však u člověka při používání ovesných vloček vyskytnou příznaky alergické reakce, měla by ji přestat používat a vyhledat lékařskou pomoc.

souhrn

Koloidní ovesné vločky mohou pomoci zmírnit příznaky kožních onemocnění, jako je suchost kůže a svědění.

Lidé si mohou koupit koloidní ovesné vločky online nebo ve zdravotnických obchodech. Lidé si také mohou zkusit vyrobit koloidní ovesné vločky sami doma pomocí mixéru na mletí surového ovsa.

.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY