Péče o černou pleť: nejlepších 5 tipů

Kůže každého člověka je jiná a může těžit z rutiny péče na míru. Černá pokožka obsahuje více melaninu než světlejší. Buňky produkující melanin mohou být náchylnější k účinkům zánětu a poranění, které mohou být patrnější u tmavé pleti než u světlé.

Podle Americké akademie dermatologie (AAD) mají různé postupy péče o pleť prospěch z různých barev pleti. Důvodem jsou odchylky ve struktuře a funkci pokožky.

Některé kožní problémy, které mohou lidé s černou kůží zaznamenat, zahrnují:

 • akné, které zahrnuje pupínky, bílé tečky a černé tečky
 • změny pigmentace kůže, které způsobují oblasti zabarvení pokožky
 • dermatitida, ke které dochází při kontaktu s dráždivou látkou nebo alergenem
 • ekzém, kožní onemocnění, které způsobuje svědění, suchost a popraskání kůže
 • seboroická dermatitida, která se jeví jako šupinaté skvrny na pokožce hlavy a tváři

V tomto článku vám dáme nejlepších 5 tipů na péči o černou pleť.

1. Denně čistěte a zvlhčujte pokožku

Péče o černou pleť: nejlepších 5 tipů
Použití nekomedogenního čisticího prostředku může pomoci předcházet problémům s pokožkou.

Aby byla pokožka jasná a vláčná, je nejlepší ji každý den čistit a zvlhčovat, nejlépe hned po sprchování.

Použijte jemný čisticí prostředek, který nezanáší póry. Měli byste hledat čistič pleti, který tvrdí, že je „nekomedogenní“.

Vmasírujte čisticí prostředek do pokožky čistými konečky prstů, poté jej opláchněte teplou (ne horkou) vodou a pokožku osušte čistým ručníkem.

Některé výzkumy naznačují, že černá pokožka ztrácí vlhkost rychleji než některé světlejší tóny pleti.

Abyste se tomuto problému vyhnuli a zabránili tomu, aby pokožka vypadala popelavě, naneste na pokožku denní hydratační krém, který obsahuje zvlhčovadla, jako je glycerin nebo kyselina hyaluronová. Zvlhčovadla udržují vlhkost v pokožce.

Vysoce účinným zvlhčovačem je vazelína. Lidé by však měli být opatrní při aplikaci takových silných produktů na obličej, protože tyto produkty mohou způsobit akné. Před aplikací na pokožku se ujistěte, že jsou tyto produkty nekomedogenní.

Vyvarujte se zvlhčovačů pokožky s vůněmi, protože tyto produkty mohou dráždit pokožku některých lidí. Hydratační krémy na pokožku, které zahrnují krémy nebo masti, jsou výhodnější než krémy.

Nepoužívejte na pokožku lufu nebo jiný podobný peeling. Vyvarujte se také abrazivních křovin.

2. Vždy noste opalovací krém

Jedním z největších mýtů o černé pokožce je, že nehoří a že černí lidé nemusí nosit krém na opalování. To není pravda a každý by měl používat odpovídající ochranu před sluncem.

Přestože u lidí s černou kůží je méně pravděpodobné, že dostanou rakovinu kůže vystavením slunci, je pravděpodobnější, že na rakovinu kůže zemřou, pokud se objeví. Důvodem je, že je obtížnější si toho všimnout a diagnostikovat.

Expozice na slunci může také způsobit vznik tmavých skvrn, jako jsou ty, které jsou typické pro melasma, na černé kůži. Expozice slunce může také stávající skvrny ztmavit.

AAD doporučuje používat vodotěsný opalovací krém s ochranným faktorem (SPF) minimálně 30, který chrání jak před ultrafialovým (UV) A, tak UVB paprskem. Tato ochrana se nazývá širokospektrální ochrana.

Lidé by měli po celý rok nanášet krém na všechny oblasti exponované pokožky, a to i v zamračených dnech, ve stínu a v zimě.

Mnoho běžných zvlhčovačů obsahuje SPF, včetně zvlhčovačů obličeje. Ochrana před sluncem je obzvláště důležitá na obličeji, protože je často jedinou částí pokožky, která je vystavena slunečnímu záření po celý rok.

Pleťové krémy s SPF se prodávají v lékárnách a online.

Lidé mohou také nosit speciální oblečení pro větší ochranu před sluncem. Na mnoha místech se prodává řada oděvů s ochranným faktorem UV.

3. Zvažte léčbu hyperpigmentace

Hyperpigmentace nebo oblasti zabarvení pokožky mohou ovlivnit lidi s jakýmkoli tónem pleti.

Ačkoli opalovací krém může zabránit vzniku nových skvrn hyperpigmentace, nezbavuje se existujících tmavých skvrn. Opalovací krém může zabránit tmavnutí stávajících tmavých skvrn.

Aby se snížil výskyt existujících tmavých skvrn, mohou lidé používat speciální produkt. Mezi tyto produkty obvykle patří přísady, jako jsou:

 • Retinoidy: Mohou být užitečné topické přípravky na předpis, které jsou dostupné na předpis a na předpis, jako je tretinoin.
 • Hydrochinon: Výrobky obsahující hydrochinon zastavují produkci přebytečného melaninu, který způsobuje tmavé skvrny.
 • Kojová kyselina: Toto je další zesvětlovač pleti, který může snížit tmavé skvrny, ale může být méně účinný.
 • Vitamín C: Některé výzkumy naznačují, že vitamin C, antioxidant, může snižovat hyperpigmentaci, chránit před poškozením sluncem a zvyšovat hladinu kolagenu. Vitamin C má však špatnou schopnost pronikat kůží, takže je pro tyto účely zapotřebí více zkoumat jeho účinnost.

Lidé by měli tyto přípravky – zejména hydrochinon a kyselinu kojovou – používat opatrně, protože nadměrné používání by mohlo dráždit pokožku.

Hydrochinon nesmíte používat delší dobu. Po 3 měsících nepřetržitého používání si dejte pauzu.

Po dlouhodobém používání může hydrochinon způsobit ztmavnutí pokožky. Toto je součást stavu zvaného exogenní ochronóza.

Dermatologové mohou doporučit kombinovaný přípravek, který kombinuje více produktů do jednoho, který mohou lidé používat na pokožku.

4. Léčte akné včas

Osoba s akné by se měla snažit vyhnout vonným pracím prostředkům.
Osoba s akné by se měla snažit vyhnout vonným pracím prostředkům.
Včasná léčba akné by mohla zabránit zhoršení stavu. Léčba akné může také zabránit tvorbě tmavých skvrn na pokožce, která je součástí stavu zvaného pozánětlivá hyperpigmentace. Tyto tmavé skvrny nejsou jizvy.

Stanovení jemné každodenní péče o pleť může pomoci zastavit akné. Použití nekomedogenních produktů bez oleje může také zabránit akné.

Lidé by se měli také snažit vyhnout se dráždivým látkám, jako jsou vonné prací prostředky a výrobky na pokožku s těžkými parfémy. Je důležité, aby osoba navštívila dermatologa, aby se dozvěděla o produktech, které mohou být vhodné pro jejich konkrétní typ akné.

5. Jezte vyváženou stravu

Dobrá péče o pleť začíná na vnitřní straně. Chcete-li dodávat pokožce živiny, které potřebuje, aby se mohla formovat a sama se opravovat, musíte jíst zdravou stravu, která má spoustu:

 • ovoce a zelenina
 • celá zrna
 • chudé zdroje bílkovin, jako jsou ryby, vejce, luštěniny a tofu
 • zdravé tuky, včetně ořechů, avokáda a olivového oleje

Vyvarování se zpracovaných potravin a potravin plných cukru a omezení příjmu alkoholu může také pomoci zlepšit zdraví pokožky. Alkohol může některá kožní onemocnění, jako je psoriáza, ještě zhoršit.

Lidé s kožními problémy, jako je akné nebo ekzém, by měli mluvit s dermatologem, aby zjistili, zda existují nějaké potraviny, které mohou příznaky zhoršit.

Stanovení správné rutiny péče o pleť může pomoci udržovat černou pleť jasnou a pružnou.

Kromě jemné každodenní rutiny a zdravého stravování by se lidé s černou pokožkou měli vyvarovat používání produktů, které obsahují agresivní chemikálie a vůně.

Specifické kožní problémy, jako je akné a tmavé skvrny, těží z rychlé léčby a preventivních technik.

Aby se zabránilo tvorbě a zhoršování tmavých skvrn a vážnějším zdravotním problémům, jako je rakovina kůže, odborníci doporučují, aby každý používal sluneční krém s SPF 30 nebo vyšším každý den.

.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY