Jak získat zářící pokožku

Zářící kůže je něco, co se mnoho lidí snaží mít. Pro některé lidi je zářivá pokožka vnějším znakem zdraví, zatímco jiní si přejí dosáhnout tohoto vzhledu z kosmetických důvodů.

Existuje mnoho způsobů, jak zlepšit jas pokožky. Lidé mohou zlepšit zdraví své pokožky změnami stravy a životního stylu. Na trhu je také mnoho produktů pro péči o pleť a make-up, které mohou vypadat jako zářící pokožka.

V tomto článku vysvětlíme, co je to zářící pokožka, faktory, které ji ovlivňují, a jak získat zářící pleť.

Co je zářící kůže?

Jak získat zářící pokožku

„Zářící kůže“ má pro lidi jiný význam. Mnoho lidí používá tento termín k označení pokožky, která vypadá zdravě, spíše než suchá, matná nebo nerovnoměrně strukturovaná. U některých lidí má zdravá pokožka přirozený lesk.

Zdravá kůže je něco, co se většina lidí snaží mít. Zdravá kůže se obvykle objeví:

 • hladký, s několika poškozeními kůže nebo skvrnami
 • přiměřeně hydratovaný, není ani příliš suchý, ani příliš mastný
 • docela rovnoměrně v barvě, spíše než červené nebo zapálené

Je důležité si uvědomit, že zdravá pokožka neznamená dokonalou pleť. Dokonalá pleť není dosažitelná. Kůže může být zdravá a zářící a zároveň má normální vlastnosti, například:

 • viditelné póry
 • vrásky
 • mateřská znaménka
 • občasné skvrny na pokožce

Faktory, které ovlivňují zdraví pokožky

Kůže každého člověka je jiná. Někteří lidé mohou být přirozeně schopnější dosáhnout zářícího vzhledu než jiní díky řadě faktorů.

Mezi faktory, které ovlivňují zdraví pokožky, patří:

 • Genetika: Osoba může mít větší pravděpodobnost, že bude mít kvůli svým genům suchou nebo matnou pokožku. Některé stavy suché kůže, jako je atopická dermatitida, souvisí s genetikou.
 • Hormony: Kolísání hladin hormonů může vyvolat akné a změnit, jak mastná nebo suchá je pokožka člověka. To platí pro lidi všech pohlaví, zejména během puberty, těhotenství a menopauzy.
 • Zdravotní podmínky a léky: Pokud má osoba jiné souběžné zdravotní stavy nebo užívá léky, mohlo by to mít dopad na zdraví její pokožky. Například hormonální antikoncepce může mít pozitivní nebo negativní vliv.
 • Životní prostředí: Vystavení slunečnímu záření, extrémním teplotám, suchému vzduchu, tabákovému kouři a znečištění může mít negativní dopad na pokožku.
 • Chování: Příjem vody, strava, spánek, stres a cvičení mohou ovlivnit pokožku. Výrobky, které člověk používá na pokožku, mohou také pomoci nebo bránit zdraví pokožky.

Není možné ovládat všechny tyto faktory, ale existuje mnoho faktorů, které může člověk změnit, aby podpořil zdravou pokožku. Na některé z těchto faktorů se podíváme v následujících částech.

Mnoho lidí začíná pracovat na zdravě vypadající pokožce s produkty péče o pleť. Můžete se cítit komplikovaně, protože existuje mnoho společností, které tvrdí, že jejich produkty vám pomohou dosáhnout zářící pokožky.

Akademie americké dermatologie (AAD) však uvádí, že péče o pleť nemusí být složitá ani nákladná. Mnoho lidí má prospěch z jednoduché rutiny, která spočívá v čištění, zvlhčení a ochraně před sluncem.

Čisticí produkty

Čisticí produkty pomáhají odstraňovat nečistoty, make-up a přebytečný olej z pokožky. Při výběru čističe pleti je důležité hledat ten, který je jemný, vyvážený pH a neobsahuje drsné chemikálie ani mýdlo.

Očistěte pokožku po probuzení, před spaním a po pocení. Použijte spíše teplou vodu než studenou nebo horkou a pokožku osušte čistým ručníkem.

Hydratační produkty

Zvlhčovače dodávají pokožce vodu. Pro dosažení nejlepších výsledků doporučuje AAD bezprostředně po čištění aplikovat zvlhčovač, aby se v pokožce zachytila ​​vlhkost.

Lidé s mastnou pokožkou mohou preferovat bezolejový zvlhčovač, zatímco lidé se suchou pokožkou mohou preferovat něco těžšího, co obsahuje oleje nebo másla.

sluneční ochrana

Sluneční světlo obsahuje UV světlo, které může způsobit spálení pokožky, poškození sluncem a viditelné známky stárnutí. Aplikování produktu SPF před odchodem ven je snadný způsob, jak toto riziko snížit. Při výběru produktu SPF vyhledejte produkt, který je:

 • Široké spektrum
 • SPF 30 nebo vyšší
 • vhodný pro typ pleti člověka

Aplikujte opalovací krém na všechny oblasti exponované kůže, včetně kolem očí a krku. Když je slunce nejsilnější, zůstaňte ve stínu nebo noste lehké oblečení a klobouk zakrývající pokožku hlavy.

Ostatní produkty

Existují další produkty, které mohou pomoci při získávání zdravé pokožky v závislosti na konkrétních obavách člověka. Například chemické exfolianty jsou oblíbené produkty, které rozpouštějí horní vrstvu kožních buněk a vytvářejí cestu pro nové buňky pod nimi. Lidé je mohou použít ke zlepšení struktury a vzhledu pokožky.

Aplikujte chemické exfolianty po čištění, ale před zvlhčením.

Chemické exfolianty nejsou vždy vhodné pro osoby s tmavší pokožkou. Chemické exfolianty mohou také zvýšit citlivost pokožky na sluneční světlo. Pokud používáte chemický exfoliant, vždy noste SPF.

Holení vlasů

Odstranění chloupků může snadno způsobit podráždění, zarůstání chloupků nebo vyrážku na holení. Abyste se těmto problémům vyhnuli, měli byste:

 • namočte pokožku a vlasy
 • použijte holicí balzám nebo krém na promazání pokožky
 • holte se ve směru, ve kterém vlasy rostou, pomocí čisté a ostré žiletky
 • po každém průchodu holicí strojek opláchněte
 • po použití nechte holicí strojek úplně vyschnout

Potraviny, které vám pomohou získat zářící pokožku

Zdravá strava prospívá celému tělu včetně pokožky. I když má člověk dobrou rutinu péče o pleť, nemusí se stát, že jeho pokožka vypadá zdravě, pokud se o sebe vnitřně nestará.

Vyvarujte se potravin s vysokým obsahem cukru, nasycených tuků a solí. Místo toho byste se měli zaměřit na:

 • čerstvé ovoce a zelenina
 • celá zrna
 • libové proteiny
 • zdravé tuky, jako je olivový olej, avokádo a ořechy

Určité živiny jsou zvláště důležité pro zdraví pokožky. Mezi tyto živiny patří:

Živina Výhody Potravinové zdroje
Vitamin A Nezbytné pro růst a údržbu zdravých kožních buněk; může chránit před rakovinou kůže. hovězí játra, sladké brambory, špenát, mrkev, meloun
Vitamin B2 (riboflavin) Pomáhá udržovat hladinu kolagenu v pokožce. hovězí játra, obohacené snídaňové cereálie, mléčné výrobky, houby, mandle
Vitamin B6 (pyridoxin) Nedostatek vitaminu B6 může způsobit kožní vyrážky a praskliny na kůži kolem úst. cizrna, hovězí játra, drůbež, losos, obohacené snídaňové cereálie, brambory, banány
Vitamín C Antioxidant, který pomáhá vytvářet kožní bariéru a kolagen, chrání před poškozením sluncem a snižuje riziko některých kožních onemocnění. citrusové plody, paprika, kiwi, brokolice, jahody
Vitamín D Může hrát roli při hojení ran, ochraně před poškozením sluncem a při snižování zánětu. olej z tresčích jater, mořské plody, houby vystavené UV záření, obohacené mléčné mléko a rostlinná mléka, obohacené snídaňové cereálie
Vitamin E. Antioxidant, který pomáhá chránit před poškozením sluncem. olej z pšeničných klíčků, slunečnicová semínka, mandle, slunečnicový olej, arašídové máslo
Omega-3 mastné kyseliny Může pomoci některým podmínkám pokožky a chránit před poškozením sluncem. lněný olej, chia semínka, vlašské ořechy, losos, sleď, makrela, řepkový olej
Zinek Pomáhá integritě pokožky a hojení ran. ústřice, hovězí maso, krab, vepřové maso, pečené fazole, obohacené snídaňové cereálie, dýňová semínka, cizrna

Provedení několika jednoduchých změn v životním stylu může mít dopad na zdraví a vzhled pokožky. Mezi tyto změny patří:

Přestat kouřit tabák

Kouření tabáku může přispět k několika kožním problémům, včetně:

 • předčasné stárnutí, včetně vzniku vrásek na pokožce
 • pomalé hojení ran
 • kožní infekce
 • některé kožní poruchy, včetně psoriázy

Tabák ke kouření také zvyšuje riziko rakoviny kůže z dlaždicových buněk, zejména na rtech.

Zmírnění stresu

Stres může mít na pokožku vliv mnoha způsoby. Vědci se domnívají, že stres může zvýšit hladinu zánětu, snížit průtok krve do pokožky a zpomalit hojení pokožky.

Snižování stresu a uvolňování času je obecně prospěšné pro tělo i mysl. Lidé mohou snížit stres tím, že:

 • snižování stresových aktivit, které nemusí dělat
 • dělat si čas na aktivity, které mají rádi, nebo na stres
 • relaxaci před spánkem každou noc
 • cvičení jógy, dechová cvičení nebo všímavost

Dostatek spánku

Spánek může pomoci podpořit duševní zdraví a umožnit tělu uzdravit se z poškození, což může prospět pokožce.

Studie z roku 2015 zjistila, že nedostatek spánku byl spojen se stárnutím pokožky, sníženou bariérovou funkcí a nespokojeností se vzhledem pokožky u 60 bílých žen. Jelikož však tato studie nezahrnovala lidi jiných pohlaví, etnických skupin nebo ras, nemusí tato zjištění odrážet širokou škálu názorů.

Měli byste se snažit každou noc spát 7–9 hodin.

Pití vody a snižování konzumace alkoholu

Tělo vyžaduje dostatečný příjem vody, aby zůstalo zdravé. I když existují omezené důkazy o tom, že pití většího množství vody přímo zlepšuje vzhled pokožky, studie z roku 2015 zjistila, že dostatečné pití pomáhá funkci pokožky.

Naproti tomu alkohol může způsobit:

 • zarudnutí obličeje
 • proplachování kůže
 • růžovka
 • psoriáza
 • dermatitida
 • kožní infekce

Cvičit

Studie z roku 2015 zaměřená na sedavé starší dospělé zjistila, že pravidelné aerobní cvičení po dobu 3 měsíců významně zlepšilo strukturu pokožky. Vědci naznačují, že pravidelné cvičení proto může zlepšit zhoršení pleti související s věkem.

Fyzická aktivita zlepšuje celkové zdraví, proto se každý týden zaměřte na 150 minut aerobní aktivity se střední intenzitou, jako je rychlá chůze. Alternativně se zaměřte na 75 minut intenzivní aerobní aktivity každý týden.

Kdy potřebujete vyhledat pomoc od lékaře?

Tyto výše uvedené tipy mohou některým lidem pomoci mít zdravější pokožku. Lidé se základními kožními chorobami, jako je přetrvávající akné, změna barvy, suchost, ekzém nebo jiné vyrážky, však možná budou potřebovat léčbu dermatologem.

Lidé by měli okamžitě promluvit s lékařem, pokud si všimnou:

 • změny na molu na kůži
 • náhlé nebo přetrvávající vyrážky nebo jiné formy podráždění kůže
 • příznaky kožní infekce, jako je bolest, otok nebo mokvající vředy
 • těžké nebo pomalu se hojící rány

souhrn

Přirozeně zářící pokožkou je obvykle pokožka, která je zdravá a hydratovaná. Lidé mohou mít zářící pokožku postupným zaváděním rutiny péče o pleť a v případě potřeby provedením změn ve stravě nebo životním stylu.

Kouření tabáku, pití alkoholu a UV světlo mohou poškodit zdraví pokožky, takže je třeba se těmto faktorům pokud možno vyhnout.

.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY