8 způsobů, jak stimulovat produkci kolagenu v kůži

Toto jsou způsoby, jak získat zdravější pokožku zvýšením hladiny kolagenu.

Kolagen je důležitý protein, který tělo potřebuje k tomu, aby pokožka vypadala mladá a zdravá.

Existuje několik skvělých přírodních a neinvazivních způsobů, jak zvýšit kolagen, ale existuje také několik mýtů, které kolem kolagenu kolují. Lidé mohou chtít zjistit o mnoha možnostech posílení jejich kolagenu před přidáním jakéhokoli druhu léčby kolagenem do jejich osobních rutin.

Způsoby, jak získat zdravější pokožku zvýšením hladiny kolagenu
Tělo produkuje méně kolagenu, jak lidé stárnou, což způsobuje vrásky a ztuhlé klouby.

Kolagen je nejběžnější a nejhojnější formou bílkovin v těle.

Kolagen se nachází v mnoha tkáních svalů, kostí, šlach, cév a trávicího systému.

Když však lidé hovoří o důležitosti kolagenu, obvykle mluví o jeho přínosech pro kůži.

Co dělá kolagen pro pokožku?

Jak člověk stárne, jeho tělo produkuje méně kolagenu. Tento nedostatek kolagenu má za následek běžné známky stárnutí. Vrásky, povislá kůže, která ztratila pružnost, a ztuhlé klouby – to vše je známkou toho, že tělo produkuje méně kolagenu.

Když je hladina kolagenu vysoká, pokožka je jemná, hladká a pevná. Kolagen pomáhá kožním buňkám obnovit se a opravit se. Kolagen také pomáhá udržovat pokožku vlhkou. Proto je kolagen v průběhu let považován za velmi důležitou složku péče o pleť.

Způsoby posílení kolagenu

Existuje mnoho způsobů, jak zvýšit hladinu kolagenu. Člověk může jednoduše přidat do svého jídelníčku jiné jídlo, doplnit jej nebo přidat do svého denního režimu novou praxi.

1) Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová je důležitou sloučeninou pro kolagen v kůži. Kyselina hyaluronová se nachází v potravinách bohatých na aminokyseliny, jako jsou fazole, kořenová zelenina a sója. Přidání kyseliny hyaluronové do stravy prostřednictvím jídla může snadno pomoci zvýšit hladinu kolagenu. Kyselina hyaluronová je k dispozici také jako doplněk stravy.

2) Vitamín C

Vitamín C je jedním z nejznámějších vitamínů. Lidské tělo si neumí vyrobit vitamín C, proto jej musíte přijímat ze stravy.

vitamín C
Vitamín C je důležitou součástí zdravé výživy a lze jej nalézt v potravinách, jako jsou citrusové plody a listová zelená zelenina.

Výzkum z Indian Dermatology Online Journal naznačuje, že vitamín C také hraje důležitou roli při ochraně pokožky a tvorbě více kolagenu v těle.

Mnoho společností zabývajících se péčí o pleť přidává do ochranných krémů vitamín C z dobrého důvodu.

Vitamín C lze užívat jako doplněk stravy nebo přidat do pokožky a nachází se v mnoha potravinách. Citrusové plody, zelená listová zelenina, papája, jahody a brokolice jsou bohaté na vitamín C.

3) Gel z aloe vera

gel z aloe vera

Lidé často používají gel z aloe vera k ošetření pokožky po spálení sluncem nebo ke zmírnění vyrážky. Ale a nový výzkum naznačuje, že aloe vera může mít více výhod. Místo toho, aby vědci čekali, až se objeví poškození kůže, a ošetřili ho lokální aloe vera, dali lidem výtažek z aloe zvaný Aloe steroly k perorálnímu podání.

Výsledky ukázaly, že produkce kyseliny hyaluronové a kolagenu se u účastníků téměř zdvojnásobila. Došlo také k výraznému snížení vrásek na obličeji. Aloe skutečně stimuluje růst správných buněk.

Lidé mohou považovat za velmi prospěšné používat přípravky pro péči o pokožku, které obsahují aloe. Aloe lze použít jako topický krém nebo jako orální doplněk.

4) Ženšen

Ženšen se v tradiční medicíně používá po staletí. Studie zveřejněno v časopise Journal of Ginseng Research v roce 2012 zjistilo, že ženšen zvyšuje množství kolagenu v krevním oběhu.

Ženšen má také protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Výzkumníci také poznamenali, že ženšen může mít potenciál zastavit stárnutí kožních buněk. Ženšen se často vyskytuje ve formě čaje, tinktur a doplňků.

5) Antioxidanty

Antioxidanty jsou látky, které pomáhají chránit tělo před volnými radikály. Volné radikály jsou molekuly, které mohou poškodit tělo. Ne všechny antioxidanty zvýší produkci kolagenu, ale pomohou kolagenu, který je přítomen, dělat nejlepší práci, kterou může.

zelený čaj
Zelený čaj obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci obnovit kolagen a omladit pokožku.

Existuje mnoho různých typů antioxidantů, které mohou chránit a omlazovat pokožku různými způsoby. Antioxidanty lze hojně nalézt v přírodě a v potravinách. Podle výzkum zveřejněno na Komplementární a alternativní medicína založená na důkazechMezi potraviny a nápoje, které obsahují antioxidanty, patří:

  • borůvky
  • zelený čaj (nebo EGCG, jeho aktivní složka)
  • yerba kámo
  • výtažek z lékořice
  • extrakt z moruše
  • extrakt z granátového jablka
  • kávový extrakt
  • astragalus
  • skořice
  • esenciální oleje z bazalky, oregana a tymiánu

6) Retinol

Retinol je další typ antioxidantu, který se běžně používá ke zvýšení hladiny kolagenu v kůži. Retinol pomáhá prodloužit životnost kolagenu a blokuje některé enzymy, které ničí kolagen, což z něj činí perfektní doplněk mnoha sad péče o pleť.

7) Terapie červeným světlem

Některá ošetření kůže, jako je mikrodermabraze, chemický peeling a laserový resurfacing, mohou vést ke komplikacím. Po těchto ošetřeních pokožka potřebuje spoustu času na zotavení.

Podle studie v seminářích v kožní medicíně a chirurgii je terapie červeným světlem rychlým a bezpečným způsobem, jak zvýšit kolagen v kůži.

Bylo prokázáno, že terapie červeným světlem nebo nízkoúrovňová laserová světelná terapie (LLLT) zvyšuje růst kolagenu a zlepšuje vrásky a pružnost pokožky. Terapie červeným světlem je neinvazivní metoda posílení kolagenu, která nemá žádné vedlejší účinky. Soupravy pro terapii červeným světlem jsou k dispozici na přepážce a lidé mohou léčbu provádět doma.

8) Chraňte pokožku před okolním prostředím

Nosit opalovací krém
Nosit opalovací krém pomůže chránit pokožku před škodlivým slunečním zářením a UV paprsky.
Kožní buňky jsou vždy v cyklu vytváření a ničení. Existují však některé faktory, například prostředí, které situaci ještě zhoršují. Drsné počasí, znečištění, sluneční záření a dokonce i prachové částice mohou poškodit pokožku.

Poškozené buňky je nutné vyměnit, což ještě více snižuje hladinu kolagenu. Snadným řešením je jednoduše udržovat pokožku čistou. Denní mytí a odlupování může pomoci chránit kolagen již v kůži.

Ve slunečných dnech by lidé měli vždy používat dobrý opalovací krém. Pokud je to možné, měli byste si také chránit obličej kloboukem. Ve velmi jasných dnech mohou sluneční brýle chránit jemný kolagen i kolem očí.

Jednou z největších mylných představ o zvýšení hladiny kolagenu je, že můžete aplikovat kolagen přímo na kůži. Po mnoho let tělové krémy, pleťové vody, léčivé masti a zvlhčovače obsahující kolagen tvrdí, že zvyšují hladinu kolagenu.

Ve skutečnosti jsou však molekuly kolagenu příliš velké na to, aby se dostaly do spodních vrstev kůže, a nemají skutečné využití. To znamená, že nákup některých krémů na trhu, které obsahují kolagen, může být vyhození peněz.

Další mylná představa o kolagenu je praxe přidávání kolagenu do šálku kávy a jeho pití jako doplněk. Výzkum zjistil, že kofein má ve skutečnosti negativní vliv na proces stárnutí pokožky. To znamená, že kolagen přidaný do šálku kávy může jednoduše minimalizovat škody způsobené kofeinem.

Pokud je kolagen a zdraví pokožky velkým problémem, může být pro lidi nejlepší vyhnout se také kofeinu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY