Diabetes 2. typu a sexuální zdraví

Přehled

Při chronických stavech se sex může dostat na vedlejší kolej. Zdravá sexualita a sexuální projevy jsou však na vrcholu seznamu, pokud jde o udržení kvality života, bez ohledu na to, s jakými dalšími problémy se člověk může setkat.

Lidé s diabetem 2. typu se neliší. Je důležité rozpoznat a řešit problémy se sexualitou, které postihují lidi s diabetem. Diabetes typu 2 může způsobit sexuální komplikace u obou pohlaví.

Problémy sexuálního zdraví postihující muže i ženy

Častým problémem sexuálního zdraví u lidí s diabetem 2. typu je snížení libida nebo ztráta sexuální touhy. To může být frustrující, pokud měl někdo prosperující libido a uspokojující sexuální život před diagnózou diabetu 2. typu.

Příčiny nízkého libida spojené s diabetem 2. typu zahrnují:

 • vedlejší účinky léků na vysoký krevní tlak nebo deprese
 • nedostatek energie
 • Deprese
 • hormonální změny
 • stres, úzkost a vztahové problémy

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie, druh nervového poškození spojeného s diabetem, může způsobit sexuální problémy. V genitáliích se může objevit také necitlivost, bolest nebo nedostatek citu. To může vést k erektilní dysfunkci (ED).

Neuropatie může také bránit orgasmu nebo ztěžovat pocit sexuální stimulace. Tyto vedlejší účinky mohou způsobit, že sex bude bolestivý nebo neužitečný.

Obavy ze vztahu

Komunikace mezi partnery o jakýchkoli sexuálních problémech je důležitá. Nedostatek komunikace může poškodit sexuální a intimní stránku vztahu.

Zdravotní stav může párům usnadnit sexuální odhlášení ze vztahu. Někdy se může zdát snazší vyhnout se mluvit o problému, než hledat řešení.

Pokud se jeden partner stane primární pečovatelkou druhého, může to také změnit jejich vzájemný pohled. Je snadné dostat se do role „pacienta“ a „pečovatele“ a nechat romantiku utéct.

Problémy sexuálního zdraví specifické pro muže

Nejčastěji hlášeným problémem sexuálního zdraví, kterému čelí muži s diabetem, je ED. Některé případy diabetu jsou poprvé diagnostikovány, když muž hledá léčbu ED.

Neschopnost dosáhnout nebo udržet erekci, dokud nebude ejakulace způsobena poškozením nervů, svalů nebo cévních struktur. Podle Clevelandské kliniky se u ED v určitém okamžiku objeví přibližně polovina mužů s diabetem.

Vedlejší účinky některých léků mohou změnit hladinu testosteronu, což také způsobuje ED. Jiné stavy, které doprovázejí diabetes, mohou také přispět k ED. Obsahují:

 • obezita
 • vysoký krevní tlak
 • deprese, nízké sebevědomí a úzkost

 • být neaktivní nebo málo cvičit

Retrográdní ejakulace

Retrográdní ejakulace je dalším problémem sexuálního zdraví, se kterým se muži mohou setkat jako komplikace diabetu 2. typu. K tomu dochází, když je sperma ejakulováno do močového měchýře místo ven z penisu.

Je to způsobeno tím, že vaše vnitřní svěrače nefungují správně. Tyto svaly jsou zodpovědné za otevírání a zavírání průchodů v těle. Abnormálně vysoké hladiny glukózy mohou mít za následek poškození nervů svalů svěrače a způsobit retrográdní ejakulaci.

Problémy sexuálního zdraví specifické pro ženy

U žen je nejčastějším problémem sexuálního zdraví, který přichází s diabetem 2. typu, vaginální suchost. To může být důsledkem hormonálních změn nebo sníženého průtoku krve do genitálií.

Ženy s diabetem mají zvýšený výskyt vaginálních infekcí a zánětů. Oba mohou způsobit, že sex bude bolestivý. Nervové poškození močového měchýře může také způsobit inkontinenci během sexu.

Ženy s diabetem mají také vyšší pravděpodobnost častějších infekcí močových cest (UTI). To může také způsobit, že sex bude bolestivý a nepříjemný.

Zabraňte tomu, aby cukrovka 2. typu unesla váš sexuální život

Sexuální problémy, které se vyskytují u diabetu 2. typu, mohou být frustrující a způsobovat úzkost. Můžete mít pocit, že vzdát se sexuálního projevu je snazší než hledat způsoby, jak se vyrovnat nebo se přizpůsobit.

Můžete se však pokusit udržet aktivní sexuální život navzdory cukrovce 2. typu. Změny životního stylu, léky a otevření komunikačních linek s partnerem jsou jen některé z věcí, které vám mohou pomoci.

Zkuste jinou denní dobu

Pokud je problémem nízká energie a únava, zkuste mít sex v jinou denní dobu, kdy je vaše energie na vrcholu. Noc nemusí být vždy ta správná doba. Po dlouhém dni as přidanou únavou, která přichází s cukrovkou, je poslední věcí, na kterou můžete mít energii, sex.

Zkuste sex ráno nebo odpoledne. Experimentujte, abyste zjistili, co vám nejlépe vyhovuje.

K překonání sucha použijte lubrikanty

Liberálně používejte lubrikant k řešení vaginální suchosti. Nejlepší jsou lubrikanty na vodní bázi a k ​​dispozici je nepřeberné množství značek. Nebojte se přestat během sexu přidávat více lubrikantu.

Nakupujte mazivo.

Zlepšete libido pomocí léků

Hormonální substituční terapie (HRT) může pomoci mužům i ženám s problémy, jako je snížené libido, vaginální suchost a ED.

Zeptejte se svého lékaře, zda je to pro vás možné. HRT může mít formu:

 • pilulky
 • nášivky
 • krémy
 • injekční léky

Zůstaňte dostatečně zdraví na sex

Udržujte si dobré celkové zdraví pro zdravý sexuální život. U lidí s diabetem to zahrnuje udržování správné hladiny cukru v krvi. Sex je cvičení v tom smyslu, že využívá energii, proto si uvědomte své hladiny glukózy.

Pokud používáte léky, které zvyšují množství inzulínu ve vašem těle, může se během sexu objevit také hypoglykemie (nízká hladina cukru v krvi). Před sexuální aktivitou zvažte kontrolu hladiny cukru v krvi.

Mějte také na paměti, že co je dobré pro vaše srdce, je dobré i pro vaše genitálie. Sexuální vzrušení, vaginální lubrikace a erekce mají mnoho společného s průtokem krve. Věnujte se životnímu stylu, který podporuje dobré zdraví srdce a správný krevní oběh.

To zahrnuje účast na pravidelném cvičení. Cvičení může mít také další výhody, pokud jde o zlepšení vaší energetické hladiny, nálady a image těla.

Nenechte inkontinenci být překážkou

Mnoho lidí s diabetem 2. typu má inkontinenci. Pokud pocítíte nepříjemné úniky moči, promluvte si o tom se svým partnerem. Polstrování postele může pomoci dlouhou cestou.

Položte pár ručníků nebo si zakupte podložky pro inkontinenci, které situaci usnadní.

Nakupujte vložky pro inkontinenci.

Promluvte si o tom se svým lékařem

Diskutujte o problémech sexuálního zdraví se svým lékařem. Sexuální dysfunkce může být známkou progrese onemocnění nebo toho, že léčba nefunguje.

Nebojte se diskutovat o sexuálních vedlejších účincích léků. Zeptejte se, zda existují různé léky, které nemají stejné vedlejší účinky.

Také se můžete zeptat na léky ED. Pokud nejste dobrým kandidátem na léky ED, pak mohou být také penilní pumpy.

Soustřeďte se na svůj vztah

Věnujte svému vztahu velkou pozornost. Najděte jiné způsoby, jak vyjádřit intimitu, když touha není na vrcholu. Intimitu, která nezahrnuje styk, můžete vyjádřit pomocí:

 • masáže
 • koupele
 • mazlení

Udělejte si navzájem čas jako pár, který se nezaměřuje na péči. Udělejte si večer, kde je téma diabetu zakázáno. Komunikujte se svým partnerem o svých pocitech a možných sexuálních problémech, které mohou nastat.

Zvažte také podpůrné skupiny nebo poradenství, které vám pomohou s emocionálními problémy spojenými s chronickými stavy nebo sexem.

Výhled

Zdravý a aktivní sexuální život je důležitý pro kvalitu vašeho života. Diabetes typu 2 může způsobit, že sexuální aktivita bude náročnější, ale to neznamená, že se musíte zcela vzdát sexuálního projevu.

Když je léčba diabetu úspěšná, sexuální problémy se často vyřeší samy. Pokud zůstanete zdraví a budete o svých problémech komunikovat se svým partnerem a poskytovatelem zdravotní péče, můžete si udržet zdravý sexuální život.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY