Hubnutí a další tělesné změny po potratu

Hormonální změny, ke kterým dochází během těhotenství, mohou ovlivnit vaši váhu, a to i po potratu.

FG Trade/Getty Images

Pokud plánujete potrat nebo jste ho nedávno podstoupili, možná budete chtít porozumět více o potenciálních vedlejších účincích.

Ačkoli je někteří lidé nezažívají, dočasné změny na vašem těle jsou po potratu přirozené. Ale protože každý člověk je jiný, je těžké říci, jaké fyzické vedlejší účinky se vám mohou stát.

Faktory, jako je váš metabolismus a hladiny hormonů, mohou například ovlivnit, zda máte konkrétní vedlejší účinek a jak intenzivní je.

Od změn hmotnosti po bolesti a bolesti, čtěte dále, abyste zjistili, co je typické po potratu a kdy budete možná muset vyhledat lékařskou pomoc.

Pokud potřebujete pomoc při hledání potratové kliniky, mohou vám pomoci zdroje, jako je databáze Planned Parenthood a vyhledávač klinik Národní federace potratů.

Pro radu a podporu s fyzickými příznaky se obraťte na zdravotníka. Exhale a All-Options jsou tu, pokud potřebujete emoční podporu během procesu i po něm.

Hormonální výkyvy mohou ovlivnit vaši váhu

Hormonálním změnám, ke kterým dochází během těhotenství, může trvat několik týdnů, než se po potratu vrátí na obvyklé úrovně.

Tyto výkyvy mohou mít vliv na vaši váhu. Ale stejně tak mohou nastat i další věci, které se mohou stát při potratu.

Ztráta váhy

Po potratu může dojít ke snížení hmotnosti.

“Je zvykem přibrat během těhotenství, takže po ukončení těhotenství může být ztráta hmotnosti normálním nebo očekávaným výsledkem,” vysvětluje Alan Lindemann, MD, OB-GYN.

Samozřejmě to závisí na tom, kolik týdnů jste byla těhotná, když jste podstoupila potrat.

Je také možné, říká, že nevolnost spojená s pokračující přítomností těhotenských hormonů by mohla vést ke ztrátě hmotnosti.

“Změna z těhotné na netěhotnou umožňuje tělu ukládat méně vody,” dodává Greg Marchand, MD, OB-GYN. “Můžete proto očekávat, že po potratu se více močí a sníží se hmotnost vody v těle.”

Jakýkoli stres, který zažíváte, může také ovlivnit vaši váhu.

Pokud máte obavy z toho, že zhubnete příliš mnoho, poraďte se s lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem.

Přibývání na váze

Podle Marchanda by k nárůstu hmotnosti po potratu nemělo dojít kvůli fyziologické reakci vašeho těla.

To ale neznamená, že je to nemožný výsledek.

Například emocionální účinky potratu mohou ovlivnit váš výběr stravy, což vede k určitému nárůstu hmotnosti. A hormonální výkyvy, které přicházejí s těhotenstvím, mohou způsobit, že se budete cítit hladověji – tento pocit nemusí zmizet ihned po potratu.

“Jak těhotenství postupuje, nevolnost je nahrazena hladem,” vysvětluje Lindemann. “Takže pokud [abortion] později, s největší pravděpodobností dojde k přibírání na váze spojené s těhotenstvím, které může pokračovat ještě 10 až 14 dní po vymizení těhotenských hormonů a než se chuť k jídlu vrátí k normálu.“

Jako vždy se obraťte na lékaře nebo jiného zdravotnického pracovníka, pokud zaznamenáte jakékoli významné změny své hmotnosti.

Nadýmání

Nadýmání po potratu je také přirozené.

“V závislosti na typu potratu, který máte, je běžné, že malé množství krve nebo děložního obsahu je vyloučeno vejcovody,” vysvětluje Marchand.

Tato krev může dráždit střeva a způsobit, že se cítíte nafouklí. Tento pocit je obecně dočasný, často do týdne odezní.

“Chůze a zůstat aktivní mohou pomoci,” říká Marchand.

Pokud se cítíte nafouklí a máte další příznaky, jako je horečka, silné křeče nebo nadměrné krvácení, poraďte se co nejdříve s lékařem nebo jiným zdravotníkem. Tyto příznaky mohou naznačovat infekci nebo jiné komplikace.

Možné jsou i bolesti břicha

Křeče se mohou objevit první den po dokončení potratu, poznamenává Lindemann. Křeče mohou trvat několik dní.

A studie 2012 zjistili, že téměř 80 % účastníků, kteří podstoupili lékařský potrat, zažilo středně těžké nebo těžké křeče, což ukazuje, jak častý může být tento vedlejší účinek.

Křeče ve skutečnosti pomáhají děloze vrátit se do její obvyklé velikosti. Může být zmírněna léky proti bolesti, jako je acetaminofen (Tylenol) nebo ibuprofen (Motrin), odpočinkem a použitím láhve s horkou vodou nebo nahřívací podložky.

Léky proti bolesti obvykle nejsou potřeba po prvním nebo druhém dni, říká Lindemann.

Pokud pociťujete výrazné bolesti břicha nebo křeče, které se nezlepšují, co nejdříve se obraťte na lékaře nebo jiného zdravotnického pracovníka.

Může se objevit otok a citlivost prsou nebo hrudníku

Po potratu si můžete všimnout citlivosti nebo otoku prsou nebo hrudníku.

Podle Planned Parenthood to může trvat až 2 týdny po potratu.

Prsa mohou být také pevná a může z nich unikat tekutina, zvláště pokud jste v těhotenství dosáhli bodu, kdy se tvořilo mléko.

Užívání léků proti bolesti může pomoci s těmito vedlejšími účinky. Můžete také zkusit aplikovat ledový obklad na postižená místa a nosit podpůrnou podprsenku nebo kompresní top.

Další časté nežádoucí účinky

Krvácení se očekává po potratu a může se vyskytovat po dobu jednoho měsíce a může se změnit ve žlutý nebo hnědý výtok.

Při medikamentózních potratech dochází k většině krvácení po užití misoprostolu. U chirurgických potratů může být krvácení pozorováno až za 3 až 5 dní.

„V závislosti na tom, jak daleko jste, může dojít k většímu nebo menšímu krvácení,“ vysvětluje Lindemann. Ale dodává, neměli byste předávat „kousky“ čehokoli. Mohou se však objevit krevní sraženiny.

Můžete se také několik dní po zákroku cítit nevolně a unaveně. Můžete dokonce zvracet.

Je důležité odpočívat a pít hodně tekutin, aby se vaše tělo zotavilo. Podle potřeby užívejte léky proti bolesti podle pokynů svého lékaře nebo podle štítku.

Kdy navštívit lékaře nebo jiného zdravotnického pracovníka

Marchand doporučuje dávat pozor na horečku nebo zhoršení citlivosti v oblasti dělohy.

“Oba tyto příznaky by měl vidět lékař, pokud se objeví, protože mohou být příznaky komplikací souvisejících s vaším potratem,” vysvětluje Marchand.

Podle Lindemanna byste se také měli poradit s lékařem nebo jít na pohotovost, pokud máte:

  • nadýmání, které se každým dnem zhoršuje a je stále přítomné po 7 až 10 dnech
  • prošly sraženiny větší velikosti než citron
  • krvácení, které trvá déle než 10 dní
  • zácpa, která neřeší
  • příznaky infekce močových cest, jako je pocit pálení nebo naléhavá potřeba močit

Silné krvácení – namáčení dvou nebo více maxi hygienických vložek za hodinu po dobu 2 hodin v kuse – a hnisavý výtok se silným zápachem jsou známkami, že byste měli také kontaktovat zdravotníka.

A konečně, pokud se 2 týdny po potratu stále cítíte těhotná nebo jste nezaznamenali krvácení po lékařském potratu, obraťte se na svého lékaře nebo jiného zdravotnického pracovníka.

Sečteno a podtrženo

Je přirozené zažít určitou úroveň krvácení, křečí a nadýmání po potratu. Ty by ale měly být pouze dočasné. Pokud se nevyřeší nebo se zdá, že se zhoršují, kontaktujte lékaře nebo jiného zdravotnického pracovníka.

Co se týče hubnutí a přibírání, ty jsou často spojeny se samotným těhotenstvím a hormonálními změnami, ke kterým dochází během a po potratu.

Obraťte se na lékaře, pokud máte obavy z jakýchkoli významných změn hmotnosti.


Lauren Sharkey je britská novinářka a autorka specializující se na ženská témata. Když se nesnaží objevit způsob, jak zahnat migrény, může být nalezena při odkrývání odpovědí na vaše číhající zdravotní otázky. Napsala také knihu profilující mladé ženské aktivistky po celém světě a v současnosti buduje komunitu takových odpůrců. Chyť ji Cvrlikání.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY