Míšní anestezie během porodu

Celková anestezie

Celková anestezie způsobuje celkovou ztrátu pocitu a vědomí. Celková anestezie zahrnuje použití jak intravenózních (IV), tak inhalačních léků, kterým se také říká anestetika.

Během celkové anestezie nemůžete cítit bolest a vaše tělo nereaguje na reflexy. Lékař zvaný anesteziolog bude sledovat vaše vitální funkce, když jste pod anestezií, a také vás z toho vrátí.

Celková anestezie má v úmyslu během operace vyvolat asi pět odlišných stavů:

 • analgezie, nebo úleva od bolesti
 • amnézie, nebo ztráta paměti postupu
 • A ztráta vědomí
 • ochrnutínebo neschopnost pohybu
 • A oslabení autonomních reakcí

Porod vyžaduje vaši účast, takže při vaginálním porodu se jen zřídka dostanete do celkové anestezie, protože jste v bezvědomí.

Jaký je účel celkové anestezie během porodu?

Ideální anestetikum podávané během porodu poskytuje úlevu od bolesti, takže se můžete stále aktivně účastnit porodu a tlačit, když to potřebujete. Také nezastavuje kontrakce ani nezpomaluje životní funkce vašeho dítěte. Nouzová situace však někdy vyžaduje celkovou anestezii.

Lékaři používají v případě nouze celkovou anestezii a někdy i císařský řez. Velmi zřídka můžete během porodu mít celkovou anestezii, pokud regionální anestetikum nefunguje nebo pokud existuje nouzová situace, kdy výhody celkové anestezie převažují nad jejími riziky.

Pokud máte celkovou anestezii, je důležité co nejvíce omezit expozici vašeho dítěte anestetikům.

Jaká jsou rizika celkové anestezie při porodu?

Celková anestezie způsobuje ztrátu vědomí a uvolňuje svaly v dýchacích cestách a trávicím traktu. Váš anesteziolog obvykle vloží endotracheální trubici dolů do vaší průdušnice, aby zajistil dostatek kyslíku a chránil plíce před žaludečními kyselinami a jinými tekutinami.

To zvyšuje riziko, že byste mohli dýchat žaludeční tekutiny nebo jiné tekutiny do plic, což se nazývá aspirace. To může způsobit zápal plic nebo jiné poškození vašeho těla.

Mezi další rizika spojená s celkovou anestezií patří:

 • neschopnost umístit endotracheální trubici po průdušnici
 • toxicita s anestetickými léky
 • respirační deprese u novorozence
 • letargie plodu

Váš anesteziolog může pro snížení rizik provést následující:

 • před anestezií poskytnout kyslík
 • podávejte antacida ke snížení kyselosti obsahu žaludku
 • podávejte rychle působící léky k uvolnění svalů pro rychlé a snadné umístění dýchací trubice
 • vyvíjejte tlak na hrdlo, abyste zablokovali jícen a snížili riziko aspirace, dokud není zavedena endotracheální trubice

K povědomí o anestezii dochází, když se probudíte nebo zůstanete částečně vzhůru v celkové anestezii. K tomu může dojít, protože nejprve dostanete svalová relaxancia, což může způsobit, že se nebudete moci hýbat nebo řeknete svému lékaři, že jste vzhůru.

Říká se tomu také „nezamýšlené intraoperační povědomí“. Je to vzácné a zažívat bolest během toho je ještě vzácnější. U některých to může způsobit psychické problémy podobné posttraumatické stresové poruše.

Jaký je postup při celkové anestezii?

Dostanete nějaké léky pomocí IV kapání. Poté obdržíte halotan, oxid dusný, isofluran, sevofluran a desfluran spolu s kyslíkem přes masku dýchacích cest. Váš anesteziolog umístí endotracheální trubici dolů do vaší dýchací trubice, aby pomohl při dýchání a zabránil aspiraci.

Po porodu léky odezní a váš anesteziolog vás přivede zpět k vědomí. Zpočátku se pravděpodobně budete cítit podrážděně a zmateně. Můžete zaznamenat běžné nežádoucí účinky, jako jsou:

 • nevolnost
 • zvracení
 • sucho v ústech
 • bolavý krk
 • třes se
 • ospalost

Jaké jsou výhody anestezie během porodu?

Upřednostňují se regionální bloky, jako je spinální anestetikum nebo epidurál. Celková anestezie však může být aplikována rychle v případě nouze nebo pokud potřebujete rychle císařský řez.

Pokud je část vašeho dítěte již v porodních cestách, když potřebujete celkovou anestezii, můžete ji získat, aniž byste museli sedět nebo měnit polohy.

Jakmile jste v celkové anestezii, není úleva od bolesti problém, protože v podstatě spíte. Jiná anestetika, jako například epidurální, někdy poskytují pouze částečnou úlevu od bolesti.

Pro některé ženy, které vyžadují císařský řez a prodělaly operaci zad nebo mají deformity zad, může být přijatelná alternativa k regionální nebo spinální anestezii celková anestezie. Jejich administrace může být obtížná kvůli předchozím zdravotním problémům.

Pokud máte poruchu krvácení, nádor na mozku nebo zvýšený nitrolební tlak, možná nebudete moci dostat epidurální nebo spinální anestetikum a možná budete potřebovat celkovou anestezii.

Jaký je výhled?

Váš lékař se pokusí vyhnout se používání celkové anestezie během porodu, protože proces porodu vyžaduje, abyste byla vědomá a aktivní. Pokud však máte určité zdravotní problémy, můžete potřebovat celkovou anestezii.

Lékaři používají celkovou anestezii k porodu, když je to císařský porod. Používání celkové anestezie během porodu má sice vyšší rizika, ale je relativně bezpečné.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY