Ozempic, Wegovy vykazují schopnost zmírňovat záněty a hubnout

Ozempic, Wegovy vykazují schopnost zmírňovat záněty a hubnout
Vědci tvrdí, že semaglutidové léky mohou také pomoci se zdravím srdce a ledvin snížením zánětu.
  • Výzkum naznačuje, že populární léky na hubnutí jako Ozempic a Wegovy, které obsahují semaglutid, mohou mít další výhody.
  • Tyto léky se používají k léčbě diabetu 2. typu a k podpoře hubnutí, ale výzkumníci uvádějí, že jsou také vysoce účinné při snižování zánětu.
  • Odborníci říkají, že je to dobrá zpráva pro lidi, kteří žijí s diabetem 2. typu a obezitou, protože tyto léky mohou snížit komplikace a také podpořit hubnutí.

Australští vědci tvrdí, že objevili další výhody u diabetu 2. typu a léků na hubnutí, jako jsou Ozempic a Wegovy, které obsahují účinnou látku semaglutid.

Studie zveřejněná dnes v časopise Kidney International uvádí, že kromě toho, že jsou účinné při hubnutí a kontrole glukózy v krvi, jsou semaglutidové léky také vysoce účinné při snižování zánětu.

„Zjistili jsme, že tyto léky nejen zlepšují cukrovku a hubnou, ale zdá se, že mají prospěšný účinek na srdce a ledviny. A to bylo překvapení, protože způsob, jakým tyto léky historicky fungovaly, neexistovalo jasné vysvětlení, proč by byly prospěšné pro ledviny a srdce,“ řekl Mark Cooper, PhD, spoluautor studie a vedoucí sdělila nám katedra diabetu Monash University v Austrálii.

“Studie ukázaly, že tyto léky mají kromě snížení glukózy a tělesné hmotnosti další účinky, protože jsou velmi účinné při snižování zánětu,” dodal. “A to je velmi důležité, protože lidé s nadváhou a lidé s cukrovkou, kteří užívají tyto léky, mají velmi vysoké riziko vzniku onemocnění ledvin a srdce.” Takže je to další výhoda této třídy léků a působí prostřednictvím tohoto působení na zánět.“

Co je lék Ozempic a jak funguje?

Ozempic je injekční lék, který spolu s dietou a cvičením může pomoci kontrolovat hladinu cukru v krvi u lidí žijících s diabetem 2. Tento lék je také předepisován pro hubnutí u některých lidí.

Tento lék působí v mozku ke snížení pocitů hladu a přispívá k dalším změnám v těle.

“Ozempic může zvýšit sekreci inzulínu ze slinivky břišní, snížit glukagon (který pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi), může zpomalit vyprazdňování žaludku a vede k plnosti,” řekl Dr. Sun Kim, endokrinolog ze Stanfordské univerzity v Kalifornii, který se studie nezúčastnil. řekl nám.

“Tyto léky jsou preferovány u pacientů s diabetem 2. typu s nadváhou/obezitou… a zejména u pacientů s aterosklerotickým kardiovaskulárním onemocněním.” Mezi výhody patří zlepšení krevního cukru, nižší krevní tlak, nižší hmotnost a kardiovaskulární přínosy,“ dodal Dr. Kim.

Buňky vykazují menší zánět díky Ozempicu

Dr. Cooper řekl, že existuje podezření, že léky jako Ozempic dělaly mnohem víc než jen regulaci glukózy v krvi a snížení tělesné hmotnosti.

„Zdá se, že u lidí, zejména u diabetiků, máme méně komplikací, které se zdály být nezávislé na vlivu glukózy a tělesné hmotnosti. Proto jsme provedli tyto studie. Nyní máme nové, pokročilejší molekulární přístupy, kde se můžeme skutečně podrobněji podívat na to, jak lék funguje,“ řekl.

Vědci použili novou techniku ​​známou jako jednobuněčné sekvenování, aby prozkoumali, jak Ozempic funguje v ledvinách. Ledviny se skládají z nejméně 16 různých typů buněčných populací a dříve bylo náročné určit, jak může lék zlepšit věci v ledvinách.

Vědci byli schopni použít sekvenování jednotlivých buněk k oddělení buněk a prozkoumat geny v každé z buněčných populací.

“Zjistili jsme, že některé buňky mají nejen menší zánět, ale účinek se skutečně neprojevuje pouze v ledvinách, ale ve skutečnosti se vyskytuje v krevním řečišti prostřednictvím kostní dřeně.” Jde tedy o velmi zajímavý, rozšířenější efekt, než jsme očekávali,“ řekl Cooper.

Jak zánět ovlivňuje tělo?

Zánět může mít vážný dopad na tělo.

V průběhu příštích 30 let se u nás očekává nárůst prevalence onemocnění, která jsou spojena s chronickým zánětem.

Diabetes typu 2 je stav spojený se zánětem.

„Zánět je… je uvnitř buněk a může poškodit ledviny a může poškodit vaše klouby a může poškodit vaše krevní cévy a může dělat nejrůznější věci, které pro vás nejsou dobré. A může způsobit rakovinu,“ řekla Dr. Anne Petersová, ředitelka klinických diabetologických programů USC v Kalifornii, která se studie nezúčastnila.

Dr. Peters řekl, že fakt, že léky jako Ozempic lze použít ke snížení zánětu, je skvělá zpráva.

“Skutečnost, že tyto léky jsou opravdu dobré pro ledviny a dobré pro srdce, je činí ještě užitečnějšími pro nás jako klinické lékaře, pokud jde o snížení zánětu,” řekla.

„Moji pacienti, kteří tyto léky užívají delší dobu, prokázali to, co považuji za stabilizaci funkce jejich ledvin. Takže místo toho, aby se to jen zhoršovalo, zdá se, že zůstává docela stabilní,“ poznamenala. „Nemohl jsem být více nadšený z potenciálu těchto látek pomáhat mým pacientům, protože mají tolik problémů. Od vysoké hladiny cukru v krvi přes kardiovaskulární onemocnění až po poškození ledvin až po poškození nervů, existuje tolik komplikací.“

Ozempic není řešením pro rychlé hubnutí

Ozempic si v poslední době získal popularitu pro svůj významný vliv na hubnutí.

Peters tvrdí, že i když je tento lék užitečný pro léčbu diabetu a pro osoby s významnými problémy s hmotností, tento lék by neměl být považován za rychlé řešení pro snížení hmotnosti pro běžnou populaci.

“Je spousta lidí, kteří berou tuto drogu, protože chtějí zhubnout pět nebo deset kilo.” Tvrdím, že je mi jedno, jaké léky bereš, musíš dobře jíst a cvičit. Není to tak, že by to byl lék, což znamená, že si to můžete vzít a jíst, co chcete. Teoreticky byste mohli, ale není to pro vás dobré,“ zdůraznila.

„Zdraví pochází z životního stylu. A to je doplněk životního stylu, bez ohledu na to, kdo jste. A myslím, že pokud musíte zhubnout jen 10 nebo pět kilo, pravděpodobně je lepší jen cvičit a jíst lépe, než začít s léky, které vysadíte a pak přiberete zpět,“ řekl Peters.

Dr. Cooper tvrdí, že výzkum ukazuje, že Ozempic nabízí mnohem více než jen hubnutí, zejména pro ty, kteří žijí s cukrovkou a obezitou.

„Příběh Ozempice je víc než jen hubnutí. Má to nějaké výhody navíc. A myslím, že to bude z dlouhodobého hlediska velmi důležité, až to skutečně vyřešíme,“ řekl.

„Podávat tyto léky bude víc než jen snížení tělesné hmotnosti. Ale ve skutečnosti snížíte komplikace, které se vyskytují v důsledku cukrovky a obezity. Takže užívání těchto léků dává extra hodnotu,“ dodal Cooper.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY