Chlorfeniramin a hydrokodon
Generický název: chlorfeniramin a hydrokodon [ KLOR-fen-IR-a-meen-and-HYE-droe-KOE-done ]
Názvy značek: TussiCaps, Tussionex PennKinetic, ST Forte 2, HyTan, Novasus, Vituz
Dávkové formy: perorální kapsle, prodloužené uvolňování (4 mg-5 mg; 8 mg-10 mg); perorální suspenze, prodloužené uvolňování (8 mg-10 mg/5 ml)
Třída léků: Kombinace horních cest dýchacích
Co je chlorfeniramin a hydrokodon?
Chlorfeniramin je antihistaminikum, které snižuje účinky přirozeného chemického histaminu v těle. Histamin může vyvolat příznaky kýchání, svědění, slzení očí a rýmy.
Hydrokodon je narkotický prostředek na potlačení kašle. Ovlivňuje signály v mozku, které spouštějí reflex kašle.
Chlorfeniramin a hydrokodon je kombinovaný lék používaný k léčbě rýmy, kýchání, svědění, slzení očí a kašle způsobené alergiemi, běžným nachlazením nebo chřipkou.
Chlorfeniramin a hydrokodon mohou být také použity pro účely, které nejsou uvedeny v tomto průvodci léky.
Varování
ZNEUŽITÍ chlorfeniraminu a hydrokodonu MŮŽE VYVOLAT ZÁVISLOST, PŘEDÁVKOVÁNÍ NEBO SMRT. Uchovávejte lék na místě, kde se k němu ostatní nemohou dostat.
Nepodávejte tento lék dětem mladším 6 let.
Smrtelné nežádoucí účinky se mohou objevit, pokud užíváte tento lék s alkoholem nebo s jinými léky, které způsobují ospalost nebo zpomalují dýchání.
Před užitím tohoto léku
Tento lék byste neměli používat, pokud jste alergický na chlorfeniramin nebo hydrokodon.
Nepoužívejte chlorfeniramin a hydrokodon, pokud jste v posledních 14 dnech užívali inhibitor MAO. Mohlo by dojít k nebezpečné lékové interakci. Inhibitory MAO zahrnují isokarboxazid, linezolid, injekci methylenové modři, fenelzin, rasagilin, selegilin, tranylcypromin a další.
Nepodávejte tento lék dětem mladším 6 let. Chlorfeniramin a hydrokodon nejsou schváleny pro použití osobami mladšími 18 let.
Informujte svého lékaře, pokud jste někdy měli:
-
astma nebo jiné dýchací potíže;
-
záchvaty nebo poranění hlavy nebo mozkový nádor;
-
ucpání trávicího traktu (žaludek nebo střeva);
-
zvětšená prostata, problémy s močením;
-
nízký krevní tlak;
-
onemocnění jater nebo ledvin;
-
Addisonova choroba (porucha nadledvin);
-
problémy se štítnou žlázou, žlučníkem nebo slinivkou; nebo
-
alkoholismus nebo drogová závislost.
Pokud používáte hydrokodon, když jste těhotná, vaše dítě by se mohlo stát závislým na léku. To může způsobit život ohrožující abstinenční příznaky u dítěte po jeho narození. Děti narozené v závislosti na návykové medicíně mohou potřebovat lékařskou péči po dobu několika týdnů. Informujte svého lékaře, pokud jste těhotná nebo plánujete otěhotnět.
Během užívání chlorfeniraminu a hydrokodonu byste neměla kojit.
Příbuzné/podobné léky
benzonatát, difenhydramin, Benadryl, guaifenesin, kodein, dextromethorfan, chlorfeniramin
Jak mám užívat chlorfeniramin a hydrokodon?
Dodržujte všechny pokyny na štítku na předpis a přečtěte si všechny návody k léčbě. Nikdy nepoužívejte chlorfeniramin a hydrokodon ve větším množství nebo déle, než je předepsáno.
Nikdy nesdílejte tento lék s jinou osobou, zejména s někým, kdo v minulosti užíval drogy nebo byl závislý. NESPRÁVNÉ POUŽITÍ MŮŽE ZPŮSOBIT ZÁVISLOST, PŘEDÁVKOVÁNÍ NEBO SMRT. Uchovávejte lék na místě, kde se k němu ostatní nemohou dostat. Prodej nebo rozdávání chlorfeniraminu a hydrokodonu je v rozporu se zákonem.
Před odměřením dávky protřepejte perorální suspenzi (tekutinu). Použijte přiloženou dávkovací stříkačku nebo použijte zařízení na odměřování dávky léku (ne kuchyňskou lžičku).
Nemíchejte perorální suspenzi s jinými tekutinami nebo léky.
Tobolku s prodlouženým uvolňováním nedrťte, nežvýkejte, nelámejte ani neotvírejte. Spolkněte to celé.
Zavolejte svého lékaře, pokud se vaše příznaky nezlepší po 5 dnech léčby nebo pokud máte horečku s bolestí hlavy nebo kožní vyrážku.
Pokud potřebujete operaci, řekněte chirurgovi předem, že používáte chlorfeniramin a hydrokodon.
Skladujte při pokojové teplotě mimo vlhkost a teplo. Chraňte před mrazem.
Sledujte svůj lék. Chlorfeniramin a hydrokodon jsou návykovou látkou a měli byste si být vědomi, pokud někdo užívá váš lék nesprávně nebo bez lékařského předpisu.
Nepřestávejte náhle užívat tento lék po dlouhodobém užívání, jinak byste mohli mít nepříjemné abstinenční příznaky. Zeptejte se svého lékaře, jak bezpečně přestat užívat lék.
Co se stane, když vynechám dávku?
Užijte lék co nejdříve, ale vynechejte vynechanou dávku, pokud je téměř čas na další dávku. Neužívejte dvě dávky najednou.
Co se stane, když se předávkuji?
Vyhledejte pohotovostní lékařskou pomoc nebo zavolejte na linku Poison Help na čísle 1-800-222-1222. Předávkování hydrokodonem může být smrtelné, zejména u dítěte nebo jiné osoby užívající lék bez lékařského předpisu. Příznaky předávkování mohou zahrnovat pomalé dýchání a srdeční frekvenci, těžkou ospalost, svalovou slabost, chladnou a vlhkou kůži, přesné zorničky a mdloby.
Co bych se měl vyhnout při užívání chlorfeniraminu a hydrokodonu?
Nepijte alkohol. Mohlo by dojít k nebezpečným vedlejším účinkům nebo smrti.
Vyhněte se řízení nebo obsluze strojů, dokud nebudete vědět, jak vás chlorfeniramin a hydrokodon ovlivní. Závratě nebo silná ospalost mohou způsobit pády nebo jiné nehody.
Před použitím jiných léků proti kašli nebo nachlazení, které mohou obsahovat podobné složky, se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.
Chlorfeniramin a hydrokodon vedlejší účinky
Získejte pohotovostní lékařskou pomoc, pokud máte příznaky alergické reakce: kopřivka; obtížné dýchání; otok obličeje, rtů, jazyka nebo hrdla.
Stejně jako jiné narkotické léky může hydrokodon zpomalit dýchání. Smrt může nastat, pokud je dýchání příliš slabé.
Osoba, která o vás pečuje, by měla vyhledat pohotovostní lékařskou pomoc, pokud máte pomalé dýchání s dlouhými pauzami, modře zbarvené rty nebo pokud se vám těžko probouzí.
Tento lék může způsobit závažné nežádoucí účinky. Přestaňte používat tento lék a okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud máte:
-
těžká ospalost;
-
hlučné dýchání, vzdychání, mělké dýchání;
-
těžká zácpa;
-
pocit točení hlavy, jako byste mohli omdlít;
-
pomalý srdeční tep nebo slabý puls;
-
zmatek; nebo
-
problémy s nadledvinkami – nevolnost, zvracení, ztráta chuti k jídlu, závratě, pocit slabosti nebo únavy.
Nežádoucí účinky, jako je sucho v ústech, zácpa a zmatenost, mohou být pravděpodobnější u starších dospělých.
Časté nežádoucí účinky chlorfeniraminu a hydrokodonu mohou zahrnovat:
-
potíže s dýcháním;
-
ospalost;
-
zmatek;
-
nevolnost, zvracení; nebo
-
malé nebo žádné močení.
Toto není úplný seznam vedlejších účinků a mohou se objevit i další. Zavolejte svého lékaře o radu ohledně nežádoucích účinků. Nežádoucí účinky můžete hlásit úřadu FDA na čísle 1-800-FDA-1088.
Informace o dávkování chlorfeniraminu a hydrokodonu
Obvyklá dávka pro dospělé pro příznaky nachlazení:
Okamžité uvolňování (IR): 5 ml perorálně každé 4 až 6 hodin podle potřeby
Maximální dávka: 20 ml za 24 hodin
– Každých 5 ml IR perorálního roztoku obsahuje hydrokodon bitartrát 5 mg s chlorfeniramin maleátem 4 mg
Prodloužené uvolňování (ER): Jedna dávka perorálně každých 12 hodin
Maximální dávka: 2 dávky za 24 hodin
-Dávka se rovná 1 kapsli ER nebo 5 ml suspenze ER; každá dávka poskytuje hydrokodon polistirex ekvivalent 10 mg hydrokodon bitartrátu a chlorfeniramin polistirex ekvivalent 8 mg chlorfeniramin maleátu
komentáře:
– Orální roztok a suspenze musí být měřeny přesným mililitrovým měřicím zařízením; nepoužívejte domácí lžičku.
Použití: K symptomatické úlevě od kašle a symptomů horních cest dýchacích spojených s alergií nebo nachlazením.
Obvyklá dávka pro dospělé na kašel:
Okamžité uvolňování (IR): 5 ml perorálně každé 4 až 6 hodin podle potřeby
Maximální dávka: 20 ml za 24 hodin
– Každých 5 ml IR perorálního roztoku obsahuje hydrokodon bitartrát 5 mg s chlorfeniramin maleátem 4 mg
Prodloužené uvolňování (ER): Jedna dávka perorálně každých 12 hodin
Maximální dávka: 2 dávky za 24 hodin
-Dávka se rovná 1 kapsli ER nebo 5 ml suspenze ER; každá dávka poskytuje hydrokodon polistirex ekvivalent 10 mg hydrokodon bitartrátu a chlorfeniramin polistirex ekvivalent 8 mg chlorfeniramin maleátu
komentáře:
– Orální roztok a suspenze musí být měřeny přesným mililitrovým měřicím zařízením; nepoužívejte domácí lžičku.
Použití: K symptomatické úlevě od kašle a symptomů horních cest dýchacích spojených s alergií nebo nachlazením.
Jaké další léky ovlivní chlorfeniramin a hydrokodon?
Někdy není bezpečné užívat současně určité léky. Některé léky mohou ovlivnit hladinu jiných léků, které užíváte, v krvi, což může zvýšit nežádoucí účinky nebo snížit účinnost léků.
Užívání chlorfeniraminu a hydrokodonu s jinými léky, které zpomalují dýchání, může způsobit nebezpečné vedlejší účinky nebo smrt. Zeptejte se svého lékaře, než začnete užívat opioidní léky, prášek na spaní, prostředek na uvolnění svalů nebo léky na úzkost nebo záchvaty.
Informujte svého lékaře o všech svých dalších lécích, zejména:
-
antibiotikum nebo antimykotikum;
-
antivirotika k léčbě hepatitidy nebo HIV;
-
léky na astma;
-
léky na močový měchýř nebo močové cesty;
-
léky na krevní tlak;
-
diuretikum nebo „pilulka na vodu“;
-
lék k léčbě žaludečních vředů, kinetózy nebo syndromu dráždivého tračníku;
-
lék k léčbě Parkinsonovy choroby; nebo
-
lék na záchvaty.
Tento seznam není úplný a mnoho dalších léků může ovlivnit chlorfeniramin a hydrokodon. To zahrnuje léky na předpis a volně prodejné léky, vitamíny a rostlinné produkty. Nejsou zde uvedeny všechny možné lékové interakce.
Další informace
Pamatujte, že tento a všechny ostatní léky uchovávejte mimo dosah dětí, nikdy své léky nesdílejte s ostatními a používejte tento lék pouze pro předepsanou indikaci.
Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.