Doxylamin a pseudoefedrin
Generický název: doxylamin a pseudoefedrin [ dox-IL-a-meen, SOO-doe-ee-FED-rin ]
Značka: Lortuss LQ
Třída léků: Kombinace horních cest dýchacích
Co je doxylamin a pseudoefedrin?
Doxylamin je antihistaminikum, které snižuje účinky přirozeného chemického histaminu v těle. Histamin může vyvolat příznaky kýchání, svědění, slzení očí a rýmy.
Pseudoefedrin je dekongestant, který zmenšuje krevní cévy v nosních průchodech. Rozšířené krevní cévy mohou způsobit ucpaný nos (ucpaný nos).
Doxylamin a pseudoefedrin je kombinovaný lék používaný k léčbě rýmy nebo ucpaného nosu, kýchání, svědění, slzení očí a ucpaných dutin způsobených alergiemi, nachlazením nebo chřipkou.
Doxylamin a pseudoefedrin mohou být také použity pro účely, které nejsou uvedeny v tomto průvodci léky.
Důležitá informace
Nepoužívejte doxylamin a pseudoefedrin, pokud jste v posledních 14 dnech užívali inhibitor MAO, jako je isokarboxazid, linezolid, injekce methylenové modři, fenelzin, rasagilin, selegilin nebo tranylcypromin.
Neměli byste používat antihistaminika, aby dítě usnulo.
Příbuzné/podobné léky
Bromfed DM, bromfeniramin / dextromethorfan / pseudoefedrin, Promethazin VC s kodeinem, Mucinex D, Vicks NyQuil těžké nachlazení a chřipka, Vicks Dayquil nachlazení a chřipka
Před užitím tohoto léku
Tento lék byste neměli používat, pokud jste alergický na doxylamin nebo pseudoefedrin.
Nepoužívejte doxylamin a pseudoefedrin, pokud jste v posledních 14 dnech užívali inhibitor MAO. Mohlo by dojít k nebezpečné lékové interakci. Inhibitory MAO zahrnují isokarboxazid, linezolid, injekci methylenové modři, fenelzin, rasagilin, selegilin, tranylcypromin a další.
Zeptejte se lékaře nebo lékárníka, zda je pro vás bezpečné užívat tento lék, pokud máte:
-
astma nebo jiné poruchy dýchání, jako je emfyzém nebo chronická bronchitida (zejména u dětí);
-
vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění;
-
glaukom;
-
diabetes;
-
nemoc ledvin; nebo
-
porucha štítné žlázy.
Není známo, zda doxylamin a pseudoefedrin poškodí nenarozené dítě. Pokud jste těhotná, před použitím tohoto léku se poraďte se svým lékařem.
Doxylamin a pseudoefedrin mohou přecházet do mateřského mléka a mohou poškodit kojící dítě. Antihistaminika mohou také zpomalit produkci mateřského mléka. Pokud kojíte, před použitím tohoto léku se poraďte se svým lékařem.
Uměle slazený lék na nachlazení může obsahovat fenylalanin. Pokud máte fenylketonurii (PKU), zkontrolujte štítek léku, abyste zjistili, zda přípravek obsahuje fenylalanin.
Jak mám užívat doxylamin a pseudoefedrin?
Používejte přesně podle pokynů na etiketě nebo podle pokynů svého lékaře. Nepoužívejte ve větším nebo menším množství nebo déle, než je doporučeno. doxylamin a pseudoefedrin se obvykle užívají pouze krátkou dobu, dokud vaše příznaky nezmizí.
Tekutý lék odměřte přiloženou dávkovací stříkačkou nebo speciální lžičkou odměřující dávku nebo kalíšky na léky. Pokud nemáte zařízení na odměřování dávky, požádejte o něj svého lékárníka.
Nepodávejte tento lék dětem mladším 4 let. Před podáním léku na kašel nebo nachlazení dítěti se vždy zeptejte lékaře. Smrt může nastat v důsledku nesprávného užívání léků proti kašli a nachlazení u velmi malých dětí.
Neměli byste používat antihistaminika, aby dítě usnulo.
Zavolejte svého lékaře, pokud se vaše příznaky nezlepší po 7 dnech léčby nebo pokud máte horečku s bolestí hlavy, kašlem nebo kožní vyrážkou.
Pokud potřebujete chirurgický zákrok nebo lékařské testy, sdělte to předem chirurgovi nebo lékaři, pokud jste tento lék užívali v posledních několika dnech.
Skladujte při pokojové teplotě mimo vlhkost a teplo. Nenechte tekutou formu tohoto léku zmrznout.
Co se stane, když vynechám dávku?
Vzhledem k tomu, že se tento lék užívá, když je to potřeba, možná nebudete mít dávkovací schéma. Pokud užíváte léky pravidelně, vezměte si vynechanou dávku, jakmile si vzpomenete. Vynechejte vynechanou dávku, pokud je téměř čas na další plánovanou dávku. Neužívejte další léky, abyste nahradili vynechanou dávku.
Co se stane, když se předávkuji?
Vyhledejte pohotovostní lékařskou pomoc nebo zavolejte na linku Poison Help na čísle 1-800-222-1222.
Čemu se mám vyhnout při užívání doxylaminu a pseudoefedrinu?
doxylamin a pseudoefedrin mohou způsobit rozmazané vidění nebo narušit vaše myšlení nebo reakce. Buďte opatrní, pokud řídíte nebo děláte cokoliv, co vyžaduje, abyste byli ostražití a jasně viděli.
Pití alkoholu může zvýšit některé vedlejší účinky doxylaminu.
Před použitím jakéhokoli jiného léku na nachlazení, kašel, alergii nebo spaní se zeptejte svého lékaře nebo lékárníka. Mnoho kombinovaných léků obsahuje doxylamin nebo pseudoefedrin. Společné užívání určitých produktů může způsobit, že budete dostávat příliš mnoho tohoto léku. Zkontrolujte štítek, abyste zjistili, zda lék obsahuje antihistaminikum nebo dekongestant.
Nežádoucí účinky doxylaminu a pseudoefedrinu
Získejte pohotovostní lékařskou pomoc, pokud máte příznaky alergické reakce: kopřivka; obtížné dýchání; otok obličeje, rtů, jazyka nebo hrdla.
Přestaňte používat tento lék a okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud máte:
-
těžké závratě;
-
nervozita, potíže se spánkem;
-
malé nebo žádné močení; nebo
-
vysoký krevní tlak (silná bolest hlavy, rozmazané vidění, bušení v krku nebo uších).
Časté nežádoucí účinky mohou zahrnovat:
-
závratě, ospalost;
-
sucho v ústech, nosu nebo krku;
-
zácpa;
-
rozmazané vidění; nebo
-
pocit neklidu nebo vzrušení (zejména u dětí).
Toto není úplný seznam vedlejších účinků a mohou se objevit i další. Zavolejte svého lékaře o radu ohledně nežádoucích účinků. Nežádoucí účinky můžete hlásit úřadu FDA na čísle 1-800-FDA-1088.
Informace o dávkování doxylaminu a pseudoefedrinu
Obvyklá dávka pro dospělé při kašli a ucpaném nosu:
Doxylamin-pseudoefedrin 6,25 mg-30 mg/5 ml perorální tekutina:
10 ml každých 6 hodin, ne více než 4 dávky denně.
Obvyklá pediatrická dávka pro kašel a ucpaný nos:
Doxylamin-pseudoefedrin 6,25 mg-30 mg/5 ml perorální tekutina:
6 až 11 let: 5 ml každých 6 hodin, ne více než 4 dávky denně.
12 let nebo starší: 10 ml každých 6 hodin, ne více než 4 dávky denně.
Jaké další léky ovlivní doxylamin a pseudoefedrin?
Před použitím doxylaminu a pseudoefedrinu se zeptejte svého lékaře nebo lékárníka, pokud užíváte i jiné léky, včetně léků na předpis a volně prodejných léků, vitamínů a rostlinných produktů. Některé léky mohou při společném užívání způsobit nežádoucí nebo nebezpečné účinky. V tomto průvodci léky nejsou uvedeny všechny možné interakce.
Užívání tohoto léku s jinými léky, které způsobují ospalost nebo zpomalují dýchání, může tyto účinky zhoršit. Zeptejte se svého lékaře dříve, než začnete užívat doxylamin a pseudoefedrin s pilulkou na spaní, lékem proti bolesti narkotik, uvolňovačem svalů nebo lékem na úzkost, depresi nebo záchvaty.
Další informace
Pamatujte, že tento a všechny ostatní léky uchovávejte mimo dosah dětí, nikdy je nesdílejte s ostatními a používejte tento lék pouze pro předepsanou indikaci.
Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.