Test barevného vidění

Co je test barevného vidění?

Test barevného vidění, známý také jako barevný test Ishihara, měří vaši schopnost rozpoznat rozdíl mezi barvami. Pokud tímto testem neprojdete, můžete mít špatné barevné vidění nebo vám lékař může říci, že jste barvoslepý. Být skutečně barvoslepý je však velmi vzácný stav, kdy jste schopni vidět pouze odstíny šedé.

Co způsobuje špatné barevné vidění?

Nejběžnějším typem špatného barevného vidění je neschopnost rozlišit odstíny zelené od červené. Špatné barevné vidění může být způsobeno:

 • genetika
 • stárnutí
 • některé léky a nemoci
 • vystavení chemikáliím

Podle Color Blind Awareness asi 1 z 12 mužů a 1 z 200 žen trpí barevnou slepotou. Většina lidí s barevnou slepotou tento stav zdědila.

Někdy jsou problémy s barevným viděním způsobeny onemocněním postihujícím váš zrakový nerv, jako je například glaukom. Špatné barevné vidění může být také výsledkem zděděného problému s čípky (fotoreceptory citlivé na barvu) ve vaší sítnici. Sítnice je vrstva citlivá na světlo v zadní části oka.

Některé nemoci mohou způsobit zhoršení barevného vidění, včetně:

 • cukrovka
 • alkoholismus
 • makulární degenerace
 • leukémie
 • Alzheimerova choroba
 • Parkinsonova choroba
 • srpkovitá anémie

Vaše barevné vidění se může zlepšit, pokud podstoupíte léčbu základního onemocnění.

Pokud si myslíte, že vaše barevné vidění je nedostatečné, můžete si nechat udělat test barevného vidění. Pokud vaše dítě absolvuje standardní oční vyšetření, je dobré nechat ho otestovat jak na barevné vidění, tak na zrakovou ostrost. To může pomoci včas řešit případné problémy.

Jak se připravím na test barevného vidění?

Pokud nosíte brýle nebo kontaktní čočky, měli byste je nosit i během vyšetření. Váš lékař se vás zeptá, zda užíváte nějaké léky nebo doplňky stravy, zda máte nějaké zdravotní potíže a zda se ve vaší rodině vyskytlo špatné barevné vidění.

Tento test nemá žádná související rizika a není nutná žádná speciální příprava.

Co se stane během testu barevného vidění?

Váš oční lékař provede test. Budete sedět v normálně osvětlené místnosti. Zakryjete jedno oko a poté pomocí nekrytého oka se podíváte na sérii testovacích karet. Každá karta obsahuje vícebarevný vzor teček.

V každém barevném vzoru je číslo nebo symbol. Pokud můžete identifikovat číslo nebo symbol, řeknete to lékaři. Čísla, tvary a symboly by měly být snadno rozeznatelné od okolních bodů, pokud máte normální barevné vidění. Pokud máte poruchu barevného vidění, symboly možná nebudete moci vidět. Nebo můžete mít potíže s rozlišováním vzorů mezi tečkami.

Po kontrole jednoho oka si zakryjete druhé oko a znovu se podíváte na testovací karty. Lékař vás může požádat, abyste popsali intenzitu konkrétní barvy, jak ji vnímá jedno oko oproti druhému. Je možné mít normální výsledek testu barevného vidění, ale stále dochází ke ztrátě intenzity barev v jednom nebo druhém oku.

Co znamenají výsledky?

Tento test může pomoci určit několik problémů s barevným viděním, včetně:

 • protanopie: potíže s rozlišením modré od zelené a červené od zelené
 • tritanopie: potíže s rozlišením žluté od zelené a modré od zelené
 • deuteranopia: potíže s rozlišením červené od fialové a zelené od fialové
 • achromatopsie: úplná barvoslepost (vzácný stav, kdy jsou viditelné pouze odstíny šedé)

Co se stane po testu barevného vidění?

Neexistuje léčba, která by přímo řešila problémy s barevným viděním. Pokud je však váš nedostatek barevného vidění důsledkem nemoci, jako je cukrovka nebo glaukom, řešení této nemoci může zlepšit vaše barevné vidění.

Použití barevných filtrů na brýlích nebo barevných kontaktních čočkách může usnadnit pozorování barevných kontrastů. Ani filtr, ani barevné kontakty však nezlepší vaši vrozenou schopnost rozlišovat barvy.

Co je s sebou?

Barvoslepost není bolestivý stav a neměl by mít vliv na kvalitu vašeho života. Někteří lidé s barevnou slepotou však pociťují nepříjemné účinky, například si nevšimnou, zda se spálili na slunci, nebo nejsou schopni rozpoznat, zda je banán dostatečně zralý k jídlu. Pokud si myslíte, že vy nebo vaše dítě můžete být barvoslepí, okamžitě si nechte test barvocitu. Pokud máte základní onemocnění způsobující barevnou slepotu, můžete být schopni léčit svůj stav a snížit účinky na váš zrak.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY