Vaginální výtok mění barvu v těhotenství

Těhotenství způsobuje změny ve vaginálním výtoku, které se mohou lišit barvou a objemem. Zvýšení vaginálního výtoku je často jedním z prvních příznaků těhotenství. Některé změny barvy jsou také normální, zatímco jiné mohou naznačovat infekci nebo jiný problém.

Barva je jednou z nejnápadnějších změn, které mohou nastat. Vaginální výtok může být:

 • čirý nebo mléčně bílý
 • bílé a hrudkovité
 • zelená nebo žlutá
 • šedá
 • hnědý
 • růžový
 • Červené

Tento článek pojednává o vaginálním výtoku během těhotenství, o tom, co znamenají různé barvy vaginálního výtoku, a o tom, kdy musíte navštívit lékaře.

Co je normální vaginální výtok?

Vaginální výtok mění barvu v těhotenství
Některé barevné změny ve vaginálním výtoku jsou normální a některé změny mohou naznačovat infekci nebo jiný problém.

Je normální mít vaginální výtok v různých fázích menstruačního cyklu a během těhotenství.

Zdravý vaginální výtok, nazývaný také leukorea, je tenký a čirý nebo bílý a má pouze mírný zápach.

Objem vaginálního výtoku se zvyšuje během těhotenství, aby se snížilo riziko vaginálních a děložních infekcí.

Vaginální výtok je největší v posledních týdnech těhotenství, kdy může obsahovat růžový hlen.

Hlen je obvykle lepkavý a konzistence podobný želé a naznačuje, že se tělo připravuje na porodní porod.

Barvy vaginálního výtoku a jejich význam

Různé barvy vaginálního výtoku mohou naznačovat různé zdravotní problémy. Mezi tyto barvy patří:

Čirý nebo mléčně bílý vaginální výtok

Tato barva naznačuje leukorrheu, což je obvykle normální a zdravý vaginální výtok, zvláště pokud mírně voní.

Jakékoli změny v množství nebo konzistenci však mohou naznačovat problém. Žena, která je těhotná, ale ještě není v plném termínu, by měla navštívit lékaře, pokud u ní dojde ke zvýšení jasného vaginálního výtoku, který neustále uniká nebo se stává silným a rosolovitým.

Tyto změny mohou naznačovat předčasný porod.

Bílý a hrudkovitý vaginální výtok

Vaginální výtok, který je hrudkovitý a bílý nebo špinavě bílý, připomínající tvaroh, může naznačovat kvasinkovou infekci.

Kvasinkové infekce jsou běžné a tělo je na ně během těhotenství obzvláště náchylné. Mezi další příznaky patří svědění, pocit pálení a bolestivé močení nebo bolest při pohlavním styku.

Zelený nebo žlutý vaginální výtok

Zelený nebo žlutý vaginální výtok není zdravý a naznačuje pohlavně přenosnou infekci, jako jsou chlamydie nebo trichomoniáza. Mezi další možné příznaky patří zarudnutí nebo podráždění genitálií. Sexuálně přenosná infekce někdy nezpůsobuje žádné příznaky.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) může pohlavně přenosná infekce způsobit během těhotenství komplikace, které mohou mít vliv na ženu i dítě. Tyto komplikace se někdy projeví až po letech po narození, ale mohou ovlivnit nervový systém a vývoj dítěte a způsobit neplodnost ženy.

Lidé si občas mohou myslet, že mají žlutý vaginální výtok, když unikají jen malé množství moči.

Šedý vaginální výtok

Šedý vaginální výtok může naznačovat vaginální infekci zvanou bakteriální vaginóza, zvláště pokud má také rybí zápach, který se po pohlavním styku zesílí.

Bakteriální vaginóza je výsledkem bakteriální nerovnováhy v pochvě. Vaginální výplach a více sexuálních partnerů jsou rizikovými faktory pro bakteriální vaginózu, která je nejčastější vaginální infekcí během plodných let.

Hnědý vaginální výtok

Vaginální výtok je obvykle hnědý kvůli staré krvi opouštějící tělo, což může být časný příznak těhotenství. Hnědý výtok během těhotenství obecně není důvodem k obavám.

Těhotné ženy, které mají tmavohnědý vaginální výtok, by se však měly obrátit na svého lékaře.

Růžový vaginální výtok

Růžový vaginální výtok během těhotenství může nebo nemusí být normální. Vaginální výtok s růžovým odstínem se často objevuje během časného těhotenství nebo v posledních týdnech, když se tělo připravuje na porod. Tento problém může nastat také před potratem nebo během mimoděložního těhotenství.

Studie se 4 510 účastníky zjistila, že špinění a lehké epizody krvácení během prvního trimestru, zejména ty, které přetrvávají jen 1 až 2 dny, neodpovídají vyššímu riziku potratu.

Mezi další příčiny světelných skvrn během těhotenství patří pohlavní styk a vaginální infekce.

Červený vaginální výtok

Červený vaginální výtok během těhotenství vyžaduje okamžitou pozornost lékaře, zvláště pokud je krvácení silné, obsahuje sraženiny nebo se objevuje vedle křečí a bolesti břicha.

Tyto příznaky naznačují potrat nebo mimoděložní těhotenství. Přibližně 10% až 15% těhotenství končí potratem, který lidé mohou označovat také jako ztrátu těhotenství.

Jiné příčiny červeného vaginálního výtoku mohou být méně závažné, zejména během prvního trimestru, kdy mohou být důsledkem implantace nebo infekce. Studie naznačují, že 7% až 24% žen krvácí během raného těhotenství.

Krvácení později v těhotenství může naznačovat potenciálně vážné problémy nebo předčasný porod, který bude vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc.

Řešení vaginálního výtoku během těhotenství

Těhotná žena si může udržovat vaginální zdraví zdravou stravou.
Těhotná žena si může udržovat vaginální zdraví zdravou stravou.

Zvýšení objemu mírně zapáchajícího vaginálního výtoku během těhotenství je normální, ale neobvyklé barvy a pachy často naznačují infekci.

Lékař může předepsat antibiotika nebo jiné léky k léčbě infekcí v této oblasti těla.

Ženy si během těhotenství obvykle mohou udržet vaginální zdraví následujícím způsobem:

 • Nepoužívejte tampony.
 • Vyhněte se vaginálnímu sprchování.
 • Výběr neparfémovaných výrobků osobní péče a ženských hygienických potřeb, včetně neparfémovaného toaletního papíru a mýdel.
 • Noste kalhotkové vložky, které absorbují přebytečný vaginální výtok.
 • Otírání genitální oblasti zepředu dozadu po močení nebo stolici.
 • Po sprchování nebo plavání důkladně osušte pohlavní orgány.
 • Nosit spodní prádlo vyrobené z prodyšné látky.
 • Nepoužívejte těsné džíny a nylonové punčocháče, které zvyšují riziko infekce.
 • Jíst zdravě a vyhýbat se příliš velkému množství cukru, což může podporovat kvasinkové infekce.
 • Vyzkoušejte probiotické potraviny a doplňky, které lze během těhotenství bezpečně konzumovat, což může zabránit bakteriální nerovnováze ve vagině.

Kdy potřebujete navštívit lékaře?

Jakékoli neobvyklé vaginální výtoky musíte projednat s lékařem, protože tento příznak může naznačovat infekci vyžadující léčbu nebo problém s těhotenstvím. Bez léčby mohou infekce vést ke komplikacím.

souhrn

Zvýšení vaginálního výtoku během těhotenství je normální, ale neobvyklý výtok spolu se silným zápachem nebo nepohodlí v pochvě nebo břiše často svědčí o zdravotním problému. Zelený, žlutý nebo šedý vaginální výtok naznačuje problém.

Ženy musí vyhledat okamžitou lékařskou péči, pokud se u nich objeví špinění nebo krvácení, které jsou silné, přetrvávají déle než jeden den nebo se vyskytují společně s bolestmi nebo křečemi.

.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY