Vysoký krevní tlak zvyšuje riziko děložních myomů

Vysoký krevní tlak zvyšuje riziko děložních myomů
Odborníci tvrdí, že děložní myomy jsou běžné u žen mladších 50 let.
  • Výzkumníci uvádějí, že ženy užívající léky na vysoký krevní tlak mají nižší riziko vzniku děložních fibroidů.
  • Děložní myomy jsou běžné u žen mladších 50 let.
  • Odborníci tvrdí, že je zapotřebí více výzkumu, aby se zjistilo, jak mohou léky na krevní tlak ovlivnit fibroidy.

Léky, které pomáhají kontrolovat vysoký krevní tlak, mohou nabídnout novou strategii prevence děložních fibroidů.

Výzkum publikovaný v časopise JAMA Network Open uvádí, že ženy ve středním věku s neléčenou nebo nově vzniklou hypertenzí mají zvýšené riziko fibroidů, zatímco ty, které jsou na antihypertenzní léčbě krevního tlaku, mají riziko nižší.

„Je zaručeno prozkoumání mechanismů a zdravotních důsledků; pokud jsou souvislosti kauzální, může použití antihypertenzních léků tam, kde je to indikováno, představovat příležitost k prevenci klinicky zjevného rozvoje fibroidů v této vysoce rizikové životní fázi,“ napsali autoři studie.

Vysoký krevní tlak může způsobit zdravotní problémy pro srdce, stejně jako pro oči, ledviny a mozek.

Děložní myomy a vysoký krevní tlak

Výzkum také naznačuje souvislost mezi vysokým krevním tlakem a děložními fibroidy, typem svalového nádoru, který roste ve stěnách dělohy.

„Několik prospektivních studií nyní ukázalo, že zvýšený krevní tlak souvisí s přítomností děložních myomů. I když to neprokazuje kauzalitu jako takovou a reziduální zmatení je vždy možné, jedná se o silnou souvislost mezi mnoha kohortami pacientů zahrnujícími ženy různých věkových skupin. Jedním z nejzajímavějších nových poznatků v této studii je, že léčba antihypertenzivy snížila riziko samohlásné diagnózy děložních myomů,“ řekl doktor Vivek Bhalla, docent medicíny specializující se na hypertenzi na Stanfordské univerzitě v Kalifornii. nezapojený do studie.

“Na základě zjištění jak klinického, tak základního výzkumu se objevil návrh, že příčiny zvýšeného krevního tlaku (aktivace systému renin-angiotenzin) mohou přispívat k poškození buněk hladkého svalstva dělohy, a tudíž k rozvoji fibroidů,” řekl Bhalla. nás. „Samotný zvýšený krevní tlak, buď prostřednictvím aterosklerózy, smykového stresu nebo obojího, může také přispět. Na druhou stranu přítomnost děložních myomů může také zvýšit krevní tlak. Proto může být vztah obousměrný, ale prospektivní studie naznačují, že hypertenze může přinejmenším způsobit myomy.

U 20 % až 80 % žen se ve věku 50 let vyvinou děložní myomy. Děložní myomy jsou nejčastější u žen ve věku 40 a 50 let.

Výzkum naznačuje, že mezi fibroidy a hypertenzí existují určité podobnosti. Oba jsou běžné, oba jsou spojeny s morbiditou a oba zahrnují změny buněk hladkého svalstva.

Myomy ne vždy způsobují příznaky, ale pokud se příznaky objeví, mohou být náročné a zahrnují bolest, silné menstruační krvácení, časté močení a tlak v konečníku.

Léky na vysoký krevní tlak snižují riziko myomů

Výzkum naznačuje, že hypertenze je trvale identifikovaným rizikovým faktorem pro fibroidy.

„Fibromy jsou jedním z aspektů seznamu různých důvodů, proč je kriticky důležité být si vědom stavu svého krevního tlaku a také jej léčit. Začínáme chápat, že krevní tlak v různých orgánových systémech je stejně důležitý jako vaše srdce,“ řekla nám doktorka Nicole Weinbergová, kardioložka z Providence Saint John's Health Center v Kalifornii, která se studie nezúčastnila.

Nový výzkum naznačuje, že některé léky na krevní tlak mohou mít vliv na prevenci vzniku fibroidů.

„Antihypertenzní léky mohou snížit krevní tlak a možná i riziko aterosklerózy a/nebo poranění hladkého svalstva tepen, které zajišťují průtok krve do dělohy. Existují také skupiny antihypertenziv, tj. inhibitorů renin-angiotenzinového systému, které mohou mít přímý účinek. V této studii byly tyto inhibitory spojeny s největším snížením rizika,“ řekl Bhalla.

Nový výzkum však neurčuje, jak přesně mohou léky na krevní tlak fungovat, aby se zabránilo vzniku fibroidů.

Někteří odborníci tvrdí, že je zapotřebí více výzkumu, než budou mít tato zjištění klinický význam.

„Studie ve skutečnosti nepopisuje ani nestanovuje, jak by antihypertenzní léky mohly zabránit rozvoji děložních fibroidů. Mechanismus účinku všech těchto antihypertenziv je odlišný. Výzkumníci pouze poznamenali, že existuje korelace nebo souvislost mezi léčbou hypertenze a výskytem děložních fibroidů,“ řekl Dr. G. Thomas Ruiz, vedoucí OB/GYN v MemorialCare Orange Coast Medical Center v Kalifornii, který se do projektu nezapojil. studie.

“Jedná se o typ studie, která se skutečně potřebuje zaměřit na mechanismus působení na to, jak by antihypertenze mohla potenciálně zabránit rozvoji fibroidů a pak vytvořit dávku, která minimalizuje systémové vedlejší účinky při dosažení preventivního cíle.” Nejsem si jistý, zda je to reálné,“ řekl nám.

Hypertenzi je třeba dobře zvládat

Dr. Parveen Garg, kardiolog z Keck Medicine z USC v Kalifornii, který se studie nezúčastnil, říká, že ačkoli je zapotřebí dalšího výzkumu, tato studie je důležitou připomínkou toho, že hypertenzi je třeba brát vážně.

„Už víme, že vysoký krevní tlak, pokud se neléčí, vede k dost katastrofálním následkům v celém těle. Ale to v podstatě jen posiluje to, že musíme brát vysoký krevní tlak vážně a musíme ho léčit, když ho rozpoznáme,“ řekl nám.

„Obecně víme, že hypertenze způsobuje mnohem závažnější komorbidity. Srdeční selhání, mrtvice, srdeční onemocnění, selhání ledvin. Pokud se neléčí, vede to k některým opravdu vážným komorbiditám, které mohou být život ohrožující,“ dodal Garg.

Bez ohledu na to, zda léky na vysoký krevní tlak pomáhají předcházet fibroidům, odborníci tvrdí, že je nezbytné, aby lidé s hypertenzí podnikli kroky ke zvládnutí svého stavu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY