Chemoterapie pro Crohnovu chorobu

Přehled

Chemoterapie zahrnuje léčbu nemoci pomocí chemikálií. Dlouhodobě je úspěšný při léčbě lidí s rakovinou. Některé formy chemoterapie jsou také účinné u autoimunitních poruch, jako je Crohnova choroba.

Při použití pro Crohnovu chorobu se chemoterapeutické léky někdy nazývají imunomodulátory. Je to proto, že mění imunitní systém těla, aby snížil zánět a další příznaky.

U lidí s Crohnovou chorobou mohou tyto léky pomoci zbavit se steroidů a udržet je v remisi.

Methotrexát

Methotrexát je další populární Crohnova léčba. Původně byl používán k léčbě rakoviny prsu. Methotrexát se také používá jako chemoterapie pro lymfom a leukémii. Dávka je pro léčbu autoimunitních poruch výrazně nižší.

Methotrexát se podává jednou týdně injekcí. Blokuje produkci buněk, díky čemuž je účinný při kontrole zánětů způsobených Crohnovou chorobou. Mezi vedlejší účinky methotrexátu patří snížení počtu krvinek produkovaných kostní dřeně.

To může vést ke komplikacím. Lidé užívající methotrexát jsou obvykle pravidelně testováni, aby zajistili adekvátní krevní obraz.

Lidé užívající methotrexát budou často dostávat krevní testy každé dva měsíce. Tyto testy kontrolují funkci jater a ledvin. Možné je také zjizvení plic. Lidé mohou být požádáni, aby sledovali problémy, jako je přetrvávající kašel nebo potíže s dýcháním. Mezi časté nežádoucí účinky patří:

  • bolest hlavy
  • nevolnost
  • zvracení
  • únava

Jedinci užívající methotrexát často musí užívat denní dávku kyseliny listové. To pomáhá čelit některým vedlejším účinkům léku.

Methotrexát by neměly užívat těhotné ženy s Crohnovou chorobou. Droga může u vyvíjejícího se dítěte způsobit vrozené vady nebo dokonce smrt.

6 MP

Mercaptopurine, také známý jako 6-MP, je ve formě tablet. Je to jedna z populárnějších chemoterapií pro Crohnovu chorobu. Klasifikován jako antimetabolit, 6-MP interferuje s metabolickým působením. Antimetabolity byly účinné při léčbě Crohnovy choroby.

Vedlejší efekty 6-MP však mohou být náročné na zvládnutí. Mezi závažné nežádoucí účinky patří dočasné snížení počtu bílých a červených krvinek. To může zvýšit riziko infekce a anémie.

Mohou se objevit problémy s játry a slinivkou a tradiční vedlejší účinky chemoterapie, jako je nevolnost a zvracení.

Infliximab

Infliximab je blokátor TNF (faktor nekrózy nádorů). Používá se k léčbě středně těžké až těžké Crohnovy choroby. Původně byl navržen jako chemoterapeutický lék k léčbě rakoviny, ale nebyl účinný na rakovinu.

Bylo prokázáno, že lék působí proti autoimunitním chorobám, jako je revmatoidní artritida a Crohnova choroba. Tyto typy léků jsou nyní známé jako biologické, protože působí blokováním určitých proteinů vytvořených imunitním systémem.

Infliximab se podává intravenózní cestou (IV) ve zdravotnickém zařízení. Proces obvykle trvá několik hodin. To s sebou nese riziko rakoviny lymfomu, většinou pro mladé lidi. Přináší také riziko tuberkulózy a houbových infekcí.

Tyto stavy byly někdy smrtelné u lidí s Crohnovou chorobou.

Někteří lidé zaznamenali alergické reakce na infliximab. Několik lidí také hlásilo příznaky podobné lupusu, včetně:

  • bolesti hrudníku nebo kloubů
  • dušnost
  • vyrážky

Pokud začnete pociťovat tyto nežádoucí účinky, může se lékař rozhodnout změnit dávkování nebo vás vysadit.

Infliximab by neměli používat lidé s určitými srdečními problémy, protože může tyto stavy ještě zhoršit. Pokud máte problémy se srdcem, poraďte se před zahájením léčby infliximabem se svým lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY