Co je metastatická rakovina?

Metastatická rakovina je rakovina, která se rozšířila ze svého původního umístění do vzdálené části těla. Většina metastatických nádorů není vyléčitelná, ačkoli lidé s dobře kontrolovaným metastatickým nádorem mohou žít mnoho let.

Metastatické nádory jsou závažné a obtížně léčitelné. Zatímco většina z nich je nevyléčitelná, lze je zvládat měsíce nebo dokonce roky správnou léčbou. A některé druhy metastatické rakoviny, jako je rakovina varlat, mohou být vyléčitelné.

Tento článek se blíže zabývá metastatickými rakovinami, kde se pravděpodobně rozšíří a proč se výhled pro lidi s metastatickými rakovinami může tak lišit.

Co je metastatická rakovina?

První rakovinný nádor, který se vyvine, je primární nádor. Tento nádor může narůst dostatečně velký, aby se dostal do blízké tkáně a orgánů. Buňky se také mohou oddělit od nádoru a šířit se tkání za vzniku nových nádorů v blízkých tkáních, orgánech nebo lymfatických uzlinách.

Rakovinové buňky se také mohou dostat do vašeho krevního oběhu nebo lymfatického systému. Odtud mohou cestovat téměř kamkoli ve vašem těle. Když se nádory tvoří ve vzdálené části vašeho těla, máte metastázující rakovinu. U mnoha typů rakoviny je metastatická rakovina známá také jako rakovina 4. stupně.

Metastatický karcinom většinou není vyléčitelný, i když mnoho případů je léčitelných. Lidé s dobře kontrolovaným metastatickým karcinomem mohou žít mnoho let.

Pokročilá vs. metastatická rakovina

Pokročilá rakovina je typicky rakovina, kterou nelze vyléčit. Pokročilá rakovina může být lokálně pokročilá nebo metastatická. Například některé velké mozkové nádory mohou být pokročilé, i když se nerozšířily mimo mozek.

Metastatické rakovina je rakovina, která se rozšířila z původního nádoru do vzdálené části těla. Některé metastatické rakoviny však nejsou pokročilé. Například některé případy metastatické rakoviny varlat jsou léčitelné American Cancer Society.

Někteří lékaři mohou tato slova používat zaměnitelně, takže je důležité se zeptat, co znamenají „pokročilá“ nebo „metastatická“ rakovina.

Bylo to užitečné?

Jaké typy rakoviny mají větší pravděpodobnost metastázování?

Všechny rakoviny mohou metastázovat a metastázy jsou a klíčová příčina úmrtí na rakovinu. Společně jsou tyto rakoviny zodpovědné za téměř 50 % všech úmrtí na rakovinu:

 • plíce a průdušky

 • tlustého střeva a konečníku
 • slinivky břišní
 • prsa

Kam se metastatické rakoviny běžně šíří a jaké jsou příznaky?

Rakovina se může šířit téměř kdekoli, ale různé typy rakoviny mají tendenci se šířit do určitých míst. Následující jsou nejčastější místa metastáz, podle National Cancer Institute:

Metastatický typ rakoviny Hlavní místa metastáz
měchýř kost, játra, plíce
prsa kost, mozek, játra, plíce
dvojtečka játra, plíce, pobřišnice (blana, která vystýlá vaši břišní dutinu)
ledvina nadledvinka, kost, mozek, játra, plíce
plíce nadledvinka, kost, mozek, játra, druhé plíce
melanom kosti, mozek, játra, plíce, kůže, svaly
vaječníku játra, plíce, pobřišnice
slinivky břišní játra, plíce, pobřišnice
prostaty nadledvinka, kost, játra, plíce
rektální játra, plíce, pobřišnice
žaludek játra, plíce, pobřišnice
Štítná žláza kost, játra, plíce
děložní kost, játra, plíce, pobřišnice, vagína

Celkové příznaky metastáz

Únava a hubnutí patří mezi obecné příznaky metastatického karcinomu. Další příznaky závisí na místě metastázy, jako jsou:

 • Kost: bolest, snadné zlomeniny kostí
 • Mozek: bolesti hlavy, závratě, problémy se zrakem, záchvaty
 • Plíce: dušnost, kašel, bolest na hrudi
 • Játra: žloutenka (zežloutnutí kůže a očí), nadýmání, bolest břicha

Počet a velikost nádorů může také ovlivnit příznaky.

Jak se diagnostikují metastatické rakoviny?

Diagnostika metastatické rakoviny může zahrnovat zobrazovací testy, jako jsou:

 • rentgen
 • ultrazvuk
 • CT vyšetření
 • MRI sken
 • PET skenování
 • sken kostí

Biopsie nádoru může pomoci určit typ rakoviny.

Jak se léčí metastatické nádory?

Rakovina se hůře léčí, jakmile se rozšíří mimo původní místo. Protože každý typ metastatické rakoviny je jiný, možnosti léčby se liší.

Hlavní léčebné postupy jsou založeny na konkrétním typu rakoviny, což se týká místa, kde rakovina začala, nikoli místa, kam se rozšířila. Například rakovina tlustého střeva, která se šíří do jater, se léčí jako rakovina tlustého střeva, nikoli rakovina jater.

Další faktory, které ovlivňují možnosti léčby, jsou:

 • místo nebo místa metastázy
 • předchozí léčby rakoviny, pokud existují
 • věk a celkový zdravotní stav

Léčba může zahrnovat jedno nebo více z následujících:

 • chirurgická operace
 • chemoterapie
 • radiační terapie
 • cílené terapie
 • imunoterapie
 • hormonální terapie
 • paliativní péče

V některých případech může být cílem léčby vyléčení rakoviny nebo její zpomalení. V jiných se možná budete chtít zaměřit na zmírnění symptomů a kvalitu života. Paliativní péči můžete vždy získat spolu s dalšími léčebnými postupy.

Lékaři vám pomohou určit nejlepší plán léčby na základě specifik vaší situace a vašich preferencí.

Jaký je výhled pro lidi s metastatickým karcinomem?

Výhled závisí na mnoha věcech, včetně konkrétního typu rakoviny. Například výzkum z roku 2017 sledoval přežití po kostních metastázách podle primárního typu rakoviny.

Sledování po 1 a 5 letech naznačuje, že lidé s kostními metastázami z rakoviny prsu mají lepší výhled než lidé s kostními metastázami z rakoviny plic.

Další faktory, které mohou ovlivnit míru přežití, jsou:

 • místo nebo místa metastázy
 • reakce vašeho těla na konkrétní léčbu
 • váš věk a celkový zdravotní stav

Míra přežití se u různých typů rakoviny liší. Níže jsou uvedeny 5leté relativní míry přežití pro několik typů rakoviny, které byly při diagnóze metastatické:

Metastatický typ rakoviny 5letá relativní míra přežití
prostaty 32,3 %
prsa 30,0 %
kolorektální 15,1 %

plíce a průdušky

7,0 %
slinivky břišní 3,1 %

Tyto statistiky představují lidi, kteří dostali diagnózu od roku 2012 do roku 2018. Nezahrnují lidi, kteří dostali diagnózu nebo léčbu po roce 2018, a nemusí odrážet nejnovější léčbu.

Mějte na paměti, že se jedná o obecné statistiky a váš lékař vám bude schopen nabídnout osobnější pohled.

Metastatická rakovina je rakovina, která se rozšířila z primárního místa do vzdálené části těla. U mnoha typů rakoviny se „metastatický“ týká rakoviny 4. stupně. Metastatická rakovina je často léčitelná, i když je to náročné.

Většina metastatických nádorů není vyléčitelná, ale je možné žít mnoho let s metastatickým nádorem, pokud je onemocnění dobře zvládnuto.

Míra přežití je obecná statistika založená na lidech, kteří dostali diagnózu nejméně před 5 lety. Protože existuje tolik proměnných, váš pohled může být zcela odlišný. To je důvod, proč je nejlepší probrat svůj výhled se svým lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY