Co způsobuje břišní hrudku?

Osoba s břišní hrudkou si může všimnout oblasti otoku nebo boule, která vyčnívá z břišní oblasti. Možné příčiny zahrnují kýly, lipomy, hematomy, nesestouplá varlata a nádory. Ne všechny břišní hrudky vyžadují léčbu, ale v některých případech může být nutná operace.

Hrudky břicha mohou být tvrdé nebo měkké a mohou se cítit bolavé. Mohou se však také objevit břišní hrudky bez dalších příznaků.

V tomto článku popisujeme příčiny a příznaky břišních hrudek, diagnostiku, léčbu břišních hrudek a to, kdy potřebujete navštívit lékaře.

Co způsobuje břišní hrudku?
Kýla je častou příčinou břišních hrudek.

Kýly jsou častou příčinou břišních hrudek. Svaly a tkáňová stěna uvnitř břicha člověka jsou obvykle dostatečně silné, aby udržovaly vnitřní orgány a střeva na svém místě. Občas však mohou svaly slabnout, což může vnitřní části těla umožnit protlačit se, což má za následek kýlu.

Kýly se mohou objevit, pokud člověk napne svaly, což se může stát v důsledku:

 • těžké zvedání
 • nadměrné namáhání během kašlání
 • nadměrné napětí v důsledku zácpy

Některé typy kýly se vyvíjejí v důsledku zvláštních okolností. Může se objevit řezová kýla, protože chirurgický zákrok oslabil břišní stěnu.

Pupeční kýly, které se obvykle objevují pouze u kojenců, se vyskytují proto, že dojde k poškození břišní stěny těsně za námořní. Tento typ kýly se může léčit sám, jak dítě roste. Dospělý s pupeční kýlou však bude vyžadovat korekční chirurgický zákrok.

Mezi další příčiny břišní hrudky patří:

Nesestouplá varlata

Nesestouplá varlata se vyskytují u kojenců, když se jedno nebo obě varlata nepohnou z břicha do šourku.

Nesestouplá varlata obvykle vyžadují hormonální terapii, ale některé děti mohou potřebovat operaci.

Lipoma

Lipom je mastná hrudka, která se vyvíjí pod kůží. Lipomy mají tendenci v průběhu času postupně růst, jak se tuk hromadí, aby vytvořil hrudku. Lipomy se mohou vyvíjet na jakékoli části těla člověka a na dotek se mohou cítit gumově.

Lipomy jsou obecně neškodné a nevyžadují léčbu, i když je možné chirurgické odstranění.

Hematom

Hematom nastává, když rozbité cévy prosakují ze svého obsahu, který se pak hromadí pod kůži. K tomuto problému obvykle dochází po poranění oblasti. Pokud k tomuto problému dojde v břiše, může se vedle vybledlé kůže objevit boule.

Hematomy se obvykle časem samy vyřeší.

Nádor

Ve vzácných případech může být břišní hrudka nádor, který roste na orgánu v břišní oblasti.

Nádor nemusí nutně znamenat rakovinu. Je však nezbytné, aby to lékař zkontroloval. Lékař doporučí léčbu podle toho, zda je hrudka rakovinná či nikoli.

Příznaky břišní hrudky

Pocity tlaku nebo slabosti v břiše mohou být příznaky kýly.
Pocity tlaku nebo slabosti v břiše mohou být příznaky kýly.
Příznaky, které může člověk pociťovat spolu s břišní hrudkou, závisí na základní příčině.

Příčinou bude často kýla. Existují různé typy kýly, každý typ má odlišné příznaky.

Osoba s tříselnou kýlou si může všimnout:

 • bolest při kašlání, ohýbání nebo zvedání něčeho
 • pocit pálení nebo bolest, kde se hrudka vyvinula
 • pocit těžkosti nebo slabosti v břiše
 • pocit tlaku v břiše

Osoba s hiatální kýlou si může všimnout:

 • bolest na hrudi
 • problémy s polykáním
 • kyselý reflux

Většina kýl není škodlivá. U některých lidí se může vyvinout kýla, aniž by si toho všimli, protože se u nich nemusí vyskytnout žádné další příznaky.

Osoba může vědět o kýle pouze při detekci hrudky nebo ji může lékař objevit během rutinní fyzické zkoušky.

Hrudky břicha s jinými příčinami budou mít řadu příznaků. Pokud máte následující příznaky, musíte vyhledat okamžitou lékařskou péči:

 • horečka
 • zvracení
 • silná bolest kolem hrudky

Diagnostikujte břišní hrudku

Každý, kdo si všimne boule na břiše, by měl co nejdříve navštívit lékaře.

Lékař se zeptá na jakékoli další příznaky a provede fyzickou prohlídku.

Pokud se lékař domnívá, že hrudka je kýla, může se lékař podrobněji podívat pomocí ultrazvuku nebo CT.

Pokud hrudka není kýla, může lékař provést další testy pro stanovení diagnózy. Hematomy nebo lipomy, které nezpůsobují dotyčné osobě nepohodlí, mohou být ponechány osamoceně.

Pokud si lékař myslí, že by hrudkou mohl být nádor, pravděpodobně provede zobrazovací testy a biopsii. K odběru a analýze malého vzorku tkáně za účelem hledání rakovinných buněk se provádí biopsie.

Ošetřete břišní hrudku

Každý, kdo si myslí, že má kýlu, by se měl domluvit s lékařem. Samotná kýla může být neškodná, ale někdy bude vyžadovat chirurgický zákrok, aby nebránila střevu nebo nebránila volnému průtoku krve.

Pokud však osoba nepociťuje žádné další příznaky a nemá bolesti, možná nebude potřebovat léčbu. V tomto případě bude lékař nadále sledovat kýlu, aby zajistil, že neroste nebo nezpůsobí další problémy.

Pokud se kýla zvětší nebo se objeví další příznaky, může lékař doporučit, aby osoba podstoupila chirurgický zákrok nazývaný laparoskopie.

Během laparoskopie chirurg provede malý řez v břiše osoby a zavede trubici se světlem a kamerou, aby viděl břišní orgány. Chirurg poté zašije otvor, který způsobil kýlu.

Laparoskopická operace je minimálně invazivní, což znamená, že tělo se může zotavit rychleji, než by tomu bylo po otevřené operaci. Pravděpodobnost návratu kýly je však větší.

Mezi další možnosti léčby kýly patří:

Léky

Pokud osoba zažívá bolest nebo nepohodlí z kýly, mohou pomoci léky. Antacida, H2 blokátory a inhibitory protonové pumpy mohou ke zmírnění příznaků snížit produkci kyseliny v žaludku.

Změny životního stylu

U lidí s hiatální kýlou mohou pomoci určité změny životního stylu, například:

 • udržení zdravé hmotnosti
 • jíst lehčí jídla
 • vyhýbat se ohýbání nebo ležení po jídle
 • vyhýbat se potravinám, které spouští kyselý reflux
 • přestat kouřit tabák
 • provádění konkrétních cviků k posílení oslabených svalů – před vyzkoušením těchto cviků je zásadní konzultace s lékařem

Některým kýlám se nedá zabránit. Vyhýbání se přílišnému namáhání těla by však mohlo snížit pravděpodobnost vývoje kýly nebo zastavit zhoršení stávající kýly.

Tipy, jak zabránit kýle, zahrnují:

 • správné zvedání předmětů
 • vyhýbat se zvedání těžkých předmětů
 • snažit se nenamáhat při vyprazdňování
 • rychlou léčbu, když jste nemocní, abyste se vyhnuli přetrvávajícímu rozvoji kašle

Kdy potřebujete navštívit lékaře?

Každý, kdo má bouli, která se neočekávaně objeví v břiše, by měl co nejdříve navštívit lékaře. Lékař může určit příčinu hrudky a doporučit vhodnou léčbu. Ne všechny hrudky budou vyžadovat léčbu, ale některé případy mohou vyžadovat chirurgický zákrok.

Osoba s břišní hrudkou, která způsobuje silnou bolest nebo se shoduje s horečkou, zvracením nebo změnou barvy kůže, by měla vyhledat okamžitou lékařskou pomoc.

.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY