Jak zacházet s tenkou kůží

Vaše pokožka se s věkem ztenčuje nebo je důsledkem poškození sluncem, užívání léků nebo faktorů životního stylu. Tenká kůže není obvykle reverzibilní, ale existuje několik způsobů, jak pokožku chránit a předcházet komplikacím.

Tenká kůže na rukou je poměrně častá. Jak však člověk stárne, může se mu také objevit tenká a papírová kůže na rukou a nohou. Lehčí modřiny na kůži.

V tomto článku vysvětlíme příčiny tenké kůže, možné ošetření a prevence a to, kdy potřebujete navštívit lékaře.

Co je tenká kůže?

Jak člověk stárne, může se mu vyvinout tenká papírová kůže.
Jak člověk stárne, může se mu vyvinout tenká papírová kůže.

Kůže je přirozeně tenčí na některých částech těla. Kůže na očních víčkách je tlustá pouze 0,5 milimetru (mm), zatímco kůže na patách může mít tloušťku až 4 mm.

Kůže se skládá ze tří vrstev. Každá vrstva má jinou roli:

 • Hypodermis je nejvnitřnější vrstva složená z tkáně, tuku a potních žláz.
 • Dermis je další vrstva, která obsahuje nervy a krevní zásobení.
 • Epiderma je vnější vrstva kůže, která je bariérou proti nečistotám a bakteriím.

Tenká kůže znamená, že epidermis není tak silná, jak by měla být. Podkoží může mít také méně tuku, což má za následek také tenčí vrstvu.

Tenčí kůže by sama o sobě neměla způsobovat žádné zdravotní problémy. Osoba však může zjistit, že se její kůže poškodí nebo se jí snadněji vytvoří modřiny.

Příznaky tenké kůže

Pokud má člověk tenkou kůži, může vypadat průhledněji a jasněji by mohl vidět žíly, kosti nebo šlachy.

https://i0.wp.com/post.medicalnewstoday.com/wp-content/uploads/sites/3/2020/02/321757_2200-732x549.jpg?w=756&h=567

Tenká kůže se může snadno poškodit. Osoba si může všimnout, že se jí po drobných úrazech podlitiny nebo slzy na pokožce.

Ztráta tuku z podkoží způsobuje, že pokožka vypadá méně bujně nebo úplně, což může způsobit, že pokožka vypadá tenčí.

Co způsobuje ztenčení pokožky?

Sluneční světlo může v průběhu času způsobit ztenčení pokožky.
Sluneční světlo může v průběhu času způsobit ztenčení pokožky.

Příčiny ztenčení kůže zahrnují:

 • Stárnutí je nejčastější příčinou tenké kůže. Tenká pokožka je přirozenou součástí stárnutí spolu s rýhami a vráskami, menší pružností pokožky a pokožkou suchou nebo snadno poškozitelnou.
 • Sluneční světlo hraje významnou roli při ztenčování pokožky v průběhu času. UVA a UVB paprsky mohou zabíjet nebo poškodit kožní buňky.
 • Kouření tabáku a pití alkoholu oba urychlují stárnutí pokožky a mohou časem přispět k její ztenčení.
 • Steroidní krémy může zmenšit buňky v epidermis. Lék může také ovlivnit tkáň spojující kožní buňky. Tento proces může způsobit, že pokožka vypadá zvrásněně nebo uvolněně.
 • Jiné léky může způsobit ztenčení kůže jako vedlejší účinek. K tomuto problému může dojít u topických steroidů, které si lidé aplikují přímo na kůži. Tento lék je obvykle ve formě krému nebo masti a používá se k léčbě kožních stavů, jako je ekzém.

Topické steroidy pravděpodobně způsobí ztenčení, pouze pokud je někdo používá po delší dobu. Je nezbytné dodržovat pokyny, jak tyto léky používat.

Kůže by se měla vrátit do své obvyklé tloušťky, jakmile osoba přestane užívat léky. Tento proces však může trvat několik týdnů, protože obnova kožních buněk trvá nějakou dobu.

Jak zacházet s tenkou kůží

Není možné zvrátit ztenčení pokožky. Zvlhčení pokožky však může způsobit, že je pružnější a méně pravděpodobné, že se rozbije.

Cokoli, co zčervená nebo bolí kůži, ji pravděpodobně poškodí. Osoba s tenkou kůží může potřebovat chránit pokožku před poškozením. Tato osoba by se například měla vyhýbat kontaktu s agresivními chemikáliemi.

Osoba s tenkou kůží může snadněji najít modřiny nebo poškození kůže. Chraňte pokožku dlouhým rukávem a dlouhými sukněmi nebo kalhotami.

Použití krémů, které obsahují vitamin A, také známý jako retinol nebo retinoidy, může pomoci zabránit dalšímu ztenčení pokožky. Retinol krémy jsou k dostání v lékárnách nebo online jako kosmetické výrobky.

Výzkum publikovaný v roce 2018 naznačuje, že v některých případech může retinol pomoci normalizovat tloušťku pokožky. Retinol by se však měl používat opatrně a není vhodný pro všechny typy pleti.

I když neexistují žádné přesvědčivé důkazy o tom, že používání posilovačů kolagenu zlepšuje zdraví pokožky nebo ji zesiluje, někteří lidé je považují za prospěšné.

Vyvážená strava může podporovat celkové zdraví. Měli byste jíst hodně ovoce a zeleniny, celozrnných produktů a bílkovin.

Vitamin E, který se nachází v potravinách, jako jsou mandle a avokádo, může také podporovat zdraví pokožky. Tuky v těchto potravinách mohou pomoci udržovat pokožku pružnou.

Pití dostatečného množství vody pomáhá udržovat pokožku hydratovanou. Suchá kůže může být snadněji podrážděna nebo poškozena a je často méně pružná.

Zabraňuje ztenčení pokožky

Pravidelnému zvlhčování pokožky lze zabránit ztenčení pokožky související s věkem.
Pravidelnému zvlhčování pokožky lze zabránit ztenčení pokožky související s věkem.

Není možné vyhnout se všem známkám stárnutí. Vrásky, ztenčení pokožky a suchá kůže se přirozeně objevují, jak člověk stárne. Je však možné snížit nebo zpomalit některé viditelné známky stárnutí.

Je možné zabránit určitému ztenčení pokožky, které souvisí s věkem, ochranou pokožky před škodlivými UV paprsky, pravidelným zvlhčováním pokožky a nekouřením tabáku.

UV světlo ze slunce je jednou z hlavních příčin stárnutí pokožky. Chraňte pokožku před sluncem:

 • pomocí opalovacího krému s faktorem SPF 30 nebo vyšším, který chrání před UVA i UVB paprsky
 • sedět ve stínu nebo trávit čas uvnitř během nejteplejší části dne
 • na sobě dlouhé rukávy a dlouhou sukni nebo kalhoty
 • výběr klobouku, který zastíní krk a obličej

Zvlhčení pokožky může pomoci zabránit suchu a poškození, protože tato akce brání vodě v opouštění pokožky. Hydratovaná pokožka je pružnější a zdravější.

Alkohol také vysušuje pokožku, proto se vyvarujte pití nadměrného alkoholu. Vypití sklenice vody mezi alkoholickými nápoji vám pomůže zůstat hydratovaný.

Kdy potřebujete navštívit lékaře kvůli tenké kůži?

Nemusíte navštěvovat lékaře, pokud je vaše tenká pokožka způsobena stárnutím a nevykazuje žádné zdravotní problémy. Pokud zjistíte, že se vám často tvoří modřiny nebo poškozujete pokožku, možná budete muset vyhledat lékařskou pomoc.

Některé léky mohou způsobit tenkou pokožku. Lékař může poradit, zda ukončit užívání přípravku nebo ne, a nabídnout alternativní léky.

Pokud ztenčení pokožky nemá zjevnou příčinu, může vám pomoci lékařská pomoc. Je možné, že faktory životního stylu, jako je vystavení slunečnímu záření nebo kouření tabáku, způsobily ztenčení pokožky.

Neexistuje žádné specifické ošetření tenké kůže, proto je nejlepší volbou prevence. Ochrana pokožky před slunečním zářením a udržování hydratované pokožky může pomoci zabránit dalšímu ztenčení pokožky.

.

Zjistit více

No Content Available

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY