Je sportovní kýla stejná jako tříselná kýla?

Sportovní kýla technicky vůbec není kýla. Zatímco příznaky mohou být podobné tříselné kýle, léčba bude záviset na typu a závažnosti poranění.

Lidé hrají fotbal
JohnnyGreig/Getty Images

Kýla je, když se orgán protlačí otvorem ve svalu, který jej drží na místě. Sportovní kýla je definována jako roztřepení nebo natržení ve svalové tkáni v podbřišku nebo v tříslech.

Sportovní kýla se běžně vyskytuje u sportovců, jejichž sporty vyžadují náhlé změny směru a opakované pohyby, jako jsou rychlé otáčení, ostré zatáčky a kopání.

Tříselná kýla nastane, když část tenkého střeva nebo ženského reprodukčního systému protlačí slabé místo nebo trhlinu v podbřišku a vstoupí do tříselného kanálu. Tříselné kanály jsou umístěny na levé i pravé straně třísla a procházejí spodní břišní stěnou.

Hlavní rozdíl mezi sportovní kýlou a tříselnou kýlou je ten, že sportovní kýla technicky vůbec není kýla. Je to proto, že u sportovní kýly nedochází k vyčnívání orgánu skrz sval.

Čtěte dále a dozvíte se více o těchto zraněních.

Příznaky sportovní kýly

Jak sportovní kýla, tak tříselná kýla jsou podobné v tom, že bolest a nepohodlí obvykle začínají pomalu a jejich intenzita se postupem času zvyšuje, zvláště když pokračujete ve sportovní aktivitě.

V obou případech mohou příznaky zahrnovat:

 • bolest nebo nepohodlí v oblasti kyčle nebo třísel
 • bolest, která je vyvolána nebo se zhoršuje cvičením, kašláním nebo ohýbáním
 • citlivost břicha

Hlavním rozdílem je, že tříselná kýla je patrná díky vzhledu vyboulení v podbřišku nebo mužském šourku.

Kromě příznaků uvedených výše, specifické příznaky tříselné kýly zahrnují:

 • pocit pálení nebo bolesti v místě vyboulení
 • těžký nebo plný pocit v tříslech
 • tlak a otok v tříslech nebo šourku

Příčiny sportovní kýly

Sportovní kýla je nejčastěji způsobena kombinací nadměrného zatížení svalů v oblasti břicha a třísel a nedostatečné síly pro daný úkol.

V některých případech k němu může dojít také v důsledku zranění způsobeného vysokým nárazem, jako je například zápas ve fotbale nebo fotbale nebo kontrola na palubovce v hokeji. Tyto aktivity mohou způsobit natržení nebo natržení svalů v dolní části břicha, což má za následek sportovní kýlu.

Bez řádného odpočinku, rehabilitace a zotavení se sportovní kýla může nakonec vyvinout v tříselnou kýlu.

Tříselné kýly mohou být způsobeny různými aktivitami nebo základními příčinami, včetně:

 • namáhavou fyzickou aktivitou
 • komplikace během těhotenství
 • chronický kašel spojený s kouřením
 • namáhání během pohybu střev
 • přirozené ochabování svalů stárnutím

Tříselné kýly se často vyskytují u lidí se základní slabostí břišní stěny, která se objevila před nebo krátce po narození. Tato slabost může být způsobena neúplným uzavřením břišní stěny.

Přestože se tříselná kýla může objevit u kohokoli, je častější u lidí narozených s varlaty.

Po narození sestupují varlata tříselným kanálem. Břišní stěna se má po jejich sestupu uzavřít a utěsnit břicho od tříselného kanálu. Pokud se tak nestane, může to způsobit slabé místo nebo otvor v břišní stěně, ve kterém se může nakonec vyvinout kýla.

Kdy navštívit lékaře

Pokud máte trvalé bolesti v břiše nebo tříslech, kontaktujte lékaře. Měli byste okamžitě vyhledat pohotovostní lékařskou péči, pokud máte:

 • kýla, která se zvětšuje
 • kýla, která se dříve vracela do břicha, ale už ne
 • zarudnutí, otok nebo tlak na vyboulení kýly
 • silná bolest nebo citlivost v oblasti kýly

Ty mohou být příznakem zaseknuté nebo uškrcené kýly, což je vážný a potenciálně život ohrožující stav.

Měli byste také vyhledat okamžitou lékařskou péči, pokud máte příznaky střevní obstrukce, jako je bolest břicha, nadýmání, nevolnost a zvracení.

Diagnostika sportovní kýly

Chcete-li diagnostikovat typ kýly nebo zranění, které můžete mít, zdravotník pravděpodobně začne tím, že se zeptá na vaše současné příznaky a minulou anamnézu.

Zdravotník také vyšetří vaše břicho a oblast třísel. Během tohoto vyšetření vám mohou jemně masírovat břicho a zeptat se, zda máte nějakou citlivost nebo bolest, zatímco nahmatá vyboulení kýly.

Zdravotnický pracovník vás také může požádat, abyste vstali nebo zakašlali, aby sledovali vaši reakci nebo odhalili kýlu. Pokud je identifikována kýla, lékař se může pokusit jemně posunout kýlu zpět do břicha.

V některých případech může zdravotnický pracovník doporučit zobrazovací testy, jako je abdominální MRI, CT sken nebo ultrazvuk.

Léčba sportovní kýly

Ve většině případů lze sportovní kýlu zvládnout pomocí klidových a fyzioterapeutických cvičení určených k posílení jádra a pánevního dna. Lékař může také doporučit nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen, ke snížení otoku a bolesti.

Pokud je vaše zranění závažnější a nezlepší se odpočinkem a fyzikální terapií, může být nutná operace k nápravě poškození svalů.

K úplnému zotavení z tříselné kýly je často nutná operace. K dispozici je několik různých typů operací kýly. Typ operace, kterou lékař doporučuje, bude obvykle záviset na faktorech, jako je velikost kýly, váš věk, zdraví a anamnéza.

Zotavení ze sportovní kýly

Vždy proberte svůj plán obnovy se svým zdravotníkem, včetně toho, kdy je v pořádku pokračovat ve sportu a dalších aktivitách. Ve většině případů byste měli být schopni obnovit pravidelné aktivity během 4-8 týdnů, bez ohledu na to, zda máte sportovní kýlu nebo tříselnou kýlu.

Prevence sportovní kýly

I když není vždy možné zabránit kterémukoli z těchto zranění, existují věci, které můžete udělat pro snížení rizika.

 • Udržujte si zdravou tělesnou hmotnost.
 • Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, abyste předešli namáhání během stolice.
 • Upřednostňujte cviky, které posilují jádro a pánevní dno.
 • Vyhněte se zvedání závaží, které jsou příliš těžké na to, abyste je bezpečně zvedli.
 • Pokud kouříte, zvažte, že přestanete.

Pokud máte podezření na sportovní nebo tříselnou kýlu, navštivte zdravotníka. Mohou diagnostikovat váš stav a spolupracovat s vámi na vypracování plánu léčby.

Kýly jsou léčitelné, ale vyžadují diagnózu a plán léčby od lékaře. Obnova může trvat 4 až 8 týdnů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY