Jak léčíte papilární rakovinu štítné žlázy?

Léčba papilární rakoviny štítné žlázy často znamená úplné odstranění štítné žlázy, ale postup má určitá rizika.

Papilární rakovina štítné žlázy je nejběžnějším typem rakoviny štítné žlázy a je velmi dobře léčitelná. Kompletní odstranění štítné žlázy je nejběžnější a nejúčinnější léčbou, ale tento invazivní zákrok může mít některé negativní účinky.

Tento článek prozkoumá účinky léčby papilární rakoviny štítné žlázy s odstraněním štítné žlázy a probere další možnosti léčby.

Proč potřebujete léčit papilární rakovinu štítné žlázy?

Pokud není léčena, papilární rakovina štítné žlázy se může rozšířit do vašich lymfatických uzlin a dalších oblastí vašeho těla. Ve srovnání s mnoha jinými typy rakoviny je papilární rakovina štítné žlázy pomalu rostoucí a má obecně dobrý výhled, i když se již rozšířila do vašich lymfatických uzlin.

Pokud se vaše papilární rakovina štítné žlázy šíří do vašich lymfatických uzlin – jako je tomu v 30–40 % v některých případech může léčba přesahovat odstranění vaší štítné žlázy a zahrnovat odstranění lymfatických uzlin a systémovou léčbu, jako je radiační terapie.

Stejně jako jiné formy rakoviny jsou rakoviny štítné žlázy nejnebezpečnější, když se šíří do vzdálených oblastí vašeho těla. Výzkum naznačuje, že v 1–4 % případů se rakovina šíří do vzdálených oblastí těla, což může snížit celkovou míru přežití o 25–75 %.

Některá z možných míst šíření (metastázy) papilárního karcinomu štítné žlázy jsou:

 • lymfatické uzliny na krku
 • plíce
 • kosti
 • játra a mozek, ve vzácných případech

Jaká je první léčba papilární rakoviny štítné žlázy?

Chirurgické odstranění štítné žlázy (tyreoidektomie) je primární léčbou papilárního karcinomu štítné žlázy. Tato operace může být provedena poměrně rychle s nízkým rizikem komplikací.

Své možný žít dobře bez štítné žlázy užíváním náhradních hormonů štítné žlázy. Úplné odstranění štítné žlázy výrazně snižuje šance, že se vaše rakovina po počáteční léčbě vrátí nebo rozšíří.

Aktivní dohled je další možností léčby.

Vzhledem k tomu, že papilární rakovina štítné žlázy se šíří tak pomalu a může začít ve velmi malých částech tkáně štítné žlázy, váš zdravotnický tým vám může nabídnout možnost odložit agresivní léčbu a kontrolovat postup rakoviny pomocí pravidelných (obvykle jednou ročně) ultrazvuků.

Zatímco odborníci na péči o štítnou žlázu doporučovali aktivní dohled téměř před deseti lety, a nedávný průzkum specialistů na štítnou žlázu zjistili, že totální tyreoidektomie je ve většině případů stále preferovanou léčbou.

Jak dlouho trvá léčba papilární rakoviny štítné žlázy?

Papilární rakovina štítné žlázy má nejlepší výhled, když je léčena rychle a efektivně.

Pokud se rozhodnete pro kompletní odstranění štítné žlázy jako formu léčby, můžete operaci podstoupit do 90–180 dnů od vaší počáteční diagnózy. Delší čekací doby na operaci jsou obvykle spojeny s vyšším rizikem recidivy rakoviny a dalších komplikací.

Většinu lehkých aktivit můžete obnovit den po operaci. Změny hlasu a hojení operační rány mohou trvat několik týdnů a většina lidí si zvolí 1–2 týdny pauzu v práci, aby se zotavili z této operace.

Existují vedlejší účinky?

Bolest v krku, bolest v místě operace, změny hlasu a únava hlasu jsou nejčastějšími vedlejšími účinky po totální tyreoidektomii.

I po odstranění štítné žlázy můžete podstoupit léčbu radioaktivním jódem, abyste dále snížili pravděpodobnost, že se vaše rakovina vrátí nebo rozšíří. Tato léčba může začít za několik dní několik týdnů po operaci a může způsobit nežádoucí účinky, jako jsou:

 • citlivost krku
 • otok krku
 • nevolnost
 • zvracení
 • otok slinných žláz
 • suchá ústa
 • změny chuti
 • suché oči
 • změny plodnosti
 • snížená imunita vůči infekcím

Dá se tento typ rakoviny vyléčit?

Papilární rakovina štítné žlázy je velmi dobře léčitelná a často ji lze vyléčit chirurgickým zákrokem. Ale asi v 20 % V některých případech se rakovinné buňky rozšířily za štítnou žlázu a způsobily recidivu rakoviny v jiné oblasti těla.

Míra přežití se liší podle toho, kde se vaše rakovina objevuje opakovaně a kde se šíří.

Jaká je délka života po tomto typu léčby rakoviny?

Celkově je průměrná délka života u lidí s papilárním karcinomem štítné žlázy dobrá.

U nejléčitelnějších forem této rakoviny je míra přežití 93 % v 10 letech. Pokud se rakovina rozšíří do jiných oblastí, míra přežití klesne o 25–75 %, přičemž největší riziko představuje rozšíření do více orgánů.

Například u lidí s papilární rakovinou štítné žlázy, která se šíří do jednoho orgánu, je míra přežití 5 let 77,6 %. U lidí, jejichž papilární rakovina štítné žlázy se šíří do více oblastí, je 5letá míra přežití 15,3%.

Papilární rakovina štítné žlázy je velmi dobře léčitelná a často je zcela vyléčena chirurgickým zákrokem k odstranění štítné žlázy. Míra recidivy je asi 20 % a míra přežití klesá, když se rakovina rozšíří ze štítné žlázy do více než jedné další oblasti.

Váš zdravotnický tým vám může pomoci při rozhodování o léčbě na základě vašeho konkrétní typ a stupeň rakovinystejně jako vaše léčebné cíle, celkové zdraví a životní styl.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY