Které cvičení je nejlepší pro lidi s Crohnovou chorobou?

Cvičení je zásadní

Pokud máte Crohnovu chorobu, možná jste slyšeli, že symptomům lze pomoci nalezením správné rutiny cvičení.

Může vás to zajímat: Kolik cvičení je příliš mnoho? Jaké je nejlepší cvičení ke snížení symptomů? Mohou některá cvičení příznaky zhoršit?

Cvičení je důležitou součástí zdravého životního stylu. Mírné aerobní aktivity, odolný trénink a jóga nebo tai chi vám mohou pomoci zvládnout vaše příznaky. Mohou vám také pomoci k celkovému lepšímu zdraví, což je důležitá součást toho, abyste se dobře udrželi s jakoukoli nemocí.

Co je Crohnova choroba?

Crohnova choroba je typ zánětlivého onemocnění střev (IBD). Způsobuje zanícení sliznice vašeho trávicího traktu. To může způsobit mírné až závažné příznaky, které mohou během období remise zmizet.

Neexistuje žádný známý lék na Crohnovu chorobu. Můžete však podniknout kroky ke snížení příznaků. Kromě dodržování speciální diety se snažte zvládnout i hladinu stresu. Stres může ovlivnit váš trávicí trakt a způsobit vzplanutí příznaků Crohnovy choroby.

Pravidelné cvičení vám může pomoci zbavit se stresu a může také podpořit dobré trávení.

Výhody cvičení

Zatímco většina lidí s Crohnovou chorobou ví, že na tuto nemoc neexistuje lék, mnozí touží najít jednoduchý trik k odstranění symptomů. Bohužel to není tak jednoduché. Abyste své příznaky vyslali na ústup, musíte snížit zánět, řešit problémy s imunitním systémem nebo obojí.

Žádná rutina cvičení nemůže odstranit vaše příznaky jednotlivě. Cvičení však může pomoci vašemu trávicímu traktu pracovat efektivněji. Může vám také pomoci udržovat dobré celkové zdraví, což může snížit vaše příznaky, zvýšit hladinu energie a posílit váš imunitní systém.

Odborníci se domnívají, že cvičení zmírňuje Crohnovy příznaky především snížením úrovně stresu. Vzhledem k tomu, že stres může zhoršit vaše zažívací potíže, pravidelné cvičení a další činnosti snižující stres mohou poskytnout vítanou úlevu. Cvičení může také pomoci snížit příznaky deprese, což je běžná komplikace Crohnovy choroby.

Cvičení má také další přínos pro osoby s Crohnovou chorobou: prevence osteoporózy. Crohnova choroba vás vystavuje zvýšenému riziku osteoporózy, a to jak z nemoci samotné, tak jako vedlejší účinek mnoha Crohnovy medikace. Je známo, že cvičení s váhou pomáhají předcházet osteoporóze zpomalením rychlosti úbytku kostní hmoty. Může vám také pomoci vyvinout lepší rovnováhu a svalovou sílu, což může snížit riziko pádů a zlomenin kostí.

Mírné aerobní cvičení

Když máte Crohnovu chorobu, vyčerpávající tréninky s vysokým nárazem ve vás mohou zanechat pocit vyčerpání. Váš lékař pravděpodobně doporučí aerobní aktivity s malým dopadem. Zvažte například půlhodinovou procházku několikrát týdně. Mezi další možnosti s malým dopadem patří jízda na kole, plavání a vodní aerobik.

Studie publikovaná v American Journal of Gastroenterology zjistili, že chůze třikrát týdně mírným tempem po dobu asi půl hodiny pomohla účastníkům s Crohnovou chorobou zlepšit symptomy. Účastníci si také všimli celkového zlepšení kvality života. Při každé procházce urazili průměrnou vzdálenost 3,5 kilometru, tedy asi 2 míle.

Trénink odporu

K udržení fyzické kondice jsou nezbytné činnosti posilující svaly. Zkuste do svého týdenního tréninku začlenit dvě nebo tři sezení posilujících svaly.

Podle studie publikované v časopise Journal of Crohn’s and Colitis je trénink odporu „zlatým standardem“, pokud jde o prevenci ztráty kostních minerálů a zlepšení složení těla u lidí, včetně lidí s Crohnovou chorobou. Použijte elastické cvičební pásy, stroje nebo volné váhy, aby vaše svaly dobře procvičily. Zkuste do každé relace zahrnout dvě až tři sady 10 až 12 cviků. Mezi běžné cviky patří břišní kliky, prodloužení zad, tlaky na hrudník nebo kliky, dřepy a výpady. Nezapomeňte mezi jednotlivými cviky odpočívat 15 až 30 sekund a mezi sériemi 2 až 3 minuty. Spolupracujte s trenérem, pokud jste nikdy předtím neprováděli silová cvičení. Pomůže vám to zajistit, že budete provádět správný sled cviků se správnou formou.

Jóga a Tai Chi

Jóga nebo tai chi může být dobrým doplňkem rutiny cvičení. Obě formy cvičení kombinují pečlivě kontrolované pohyby a dýchací techniky. Tato meditativní kombinace může pomoci zmírnit stres. Jóga a tai chi vám také mohou pomoci spálit kalorie a zároveň zlepšit vaši svalovou sílu, flexibilitu a rovnováhu.

3 pozice jógy na podporu trávení

Vytvořte bezpečnou a zábavnou rutinu

Před zahájením nového cvičebního programu nebo aktivity je důležité poradit se se svým lékařem. Ujistěte se, že váš lékař je na palubě se všemi zásadními změnami, které provedete ve své rutině cvičení. Jakmile získáte souhlas svého lékaře, profesionální trenér vám může pomoci naučit se bezpečně provádět nové činnosti. Zvažte možnost přihlásit se na trénink odporu, jógu nebo tai chi určený pro začátečníky.

Vždy byste měli svému tělu věnovat velkou pozornost a dělat si přestávky, když je potřebujete. Například se zastavte nebo zastavte, když se cítíte unavení. Je také moudré omezit cvičení během vzplanutí-vyberte si cvičení na nízké úrovni nebo počkejte, až budete zdraví, než obnovíte rutinní cvičení. Vyberte si aktivity a cvičební prostory, které vám umožní snadný přístup na toalety pro případ, že byste při cvičení měli průjem nebo jiné příznaky. Před cvičením, během něj a po něm se ujistěte, že jste správně hydratovali. Dehydratace může být problém, zvláště pokud máte chronický průjem.

Ať už si vyberete jakýkoli cvičební program, musí to být něco, co vás baví. Pokud se bavíte, budete s větší pravděpodobností dlouhodobě pokračovat. Zkuste vyzkoušet různé činnosti, dokud nenajdete něco, co se vám líbí. Pozvání přítele nebo člena rodiny, aby se k vám přidali, vám může cvičení zpříjemnit.

Pravidelné cvičení je důležitou součástí udržení zdraví. Výběr lehkých až středně těžkých fitness aktivit vám může pomoci zlepšit celkové zdraví, aniž byste příliš zatěžovali trávicí systém. Můžete si užít mnoho výhod, které cvičení může nabídnout, dokonce i s Crohnovou chorobou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY