Léčte kožní onemocnění uhelným dehtem

Uhelný dehet v různých formách může léčit několik kožních onemocnění. Uhelný dehet může způsobit některé vedlejší účinky a některé studie varovaly, že expozice uhelnému dehtu zvyšuje riziko rakoviny kůže. Odborníci však obecně považují uhelný dehet za bezpečné použití.

Lidé používají uhelný dehet k léčbě kožních onemocnění, jako je lupénka a ekzémy. Uhelný dehet může také pomoci zmírnit zánět, šupiny kůže a svědění.

Surový uhelný dehet má silný a nepříjemný zápach – dermatologové ho často nepoužívají. Lidé však mohou najít rafinovanější verzi tohoto produktu v šamponech, krémech, gelech, napouštěcích prostředcích a krémech.

Dermatologové obvykle předepisují produkty černouhelného dehtu ve spojení s jinými léky. Několik ošetření uhelným dehtem může být velmi účinné – někteří lidé hlásili úplné vymizení kožních příznaků, včetně dlouhé remise bez psoriázy.

Tento článek vysvětluje, co je uhelný dehet, jaké nemoci léčí, jak ho používat a zda může způsobit rakovinu či nikoli.

Co je uhelný dehet?

uhelný dehet
Uhelný dehet

Uhelný dehet je vedlejším produktem živičného uhlí nebo černého uhlí, které obsahuje dehtovou látku zvanou bitumen nebo asfalt.

Dermatologové předepisují uhelný dehet pacientům s kožními chorobami, jako je ekzém nebo psoriáza, ke snížení zarudnutí kůže, svědění a zánětu.

Specialisté na péči o pleť mohou stále používat tuto látku v surové formě k léčbě lidí s chronickou ložiskovou psoriázou. V těchto situacích mohou předepsat 2% –5% černouhelného dehtu ve zvláčňující bázi pomocí obvazů a v kombinaci s terapií UV zářením.

Lidé s obtížně léčitelnou psoriázou na chodidlech nebo dlaních mohou mít prospěch z léčby uhelným dehtem. Dermatologové mohou také předepisovat uhelný dehet jednotlivcům se psoriázou na hlavě.

Účinnost zpracování černouhelného dehtu se liší a člověk nemůže říci, jak účinný bude produkt, pouze z množství uhelného dehtu, které obsahuje. Jedna studie zjistila, že pacienti používající krém obsahující 1% extraktu černouhelného dehtu měli lepší výsledky než lidé používající krém s 5% extraktu černouhelného dehtu.

Pokud chcete používat uhelný dehet, měli byste se poradit s dermatologem ohledně doporučení produktu.

Jaké nemoci léčí uhelný dehet?

Dermatologové mohou předepsat ošetření uhelným dehtem samostatně nebo jako součást léčebného plánu, který zahrnuje fototerapii, jiné léky nebo obojí.

Uhelný dehet může být účinný při léčbě:

 • svědění kůže
 • psoriáza na pokožce hlavy
 • psoriáza plaku
 • kožní šupiny
 • psoriáza na chodidlech a dlaních
 • zánět
 • zesílená kůže
 • ekzém

Jak používat uhelný dehet

Výrobky z uhelného dehtu přicházejí v různých aktuálních formách. Můžete použít uhelný dehet ve formě krémů, mastí, krémů, gelů, koupele a šamponů.

Pokud na své tělo používáte ošetření uhelným dehtem, měli byste si ho aplikovat a vmasírovat na pokožku. Dermatolog vám může poradit, jak to udělat.

Zabalení oblasti pokožky po nanesení produktu zvyšuje účinek uhelného dehtu. Pokud používáte šampon na uhlí, musíte se ujistit, že se dostane na pokožku hlavy.

Dermatologové mohou při léčbě chronického ekzému používat dehet a extrakty surového černouhelného dehtu.

Nežádoucí účinky uhelného dehtu

Dermatologové obecně považují uhelný dehet za bezpečný, ale může způsobit:

 • podráždění kůže
 • kožní vyrážky nebo akné
 • nepříjemný zápach
 • otok kůže
 • pocit píchání nebo pálení
 • suché nebo křehké vlasy
 • skvrny na světlých vlasech a oblečení
 • citlivost na slunce
 • zhoršení psoriázy

Způsobuje uhelný dehet rakovinu?

Dermatologové předepisují uhelný dehet k léčbě psoriázy již více než 100 let, takže odborníci jej obecně považují za bezpečný. Na některých místech, například v Kalifornii, však musí výrobky z černouhelného dehtu nést varování před rakovinou.

Úřady požadovaly, aby výrobci přidali toto upozornění na základě studií na zvířatech, kde vědci vystavili zvířata mnohem vyššímu množství černouhelného dehtu, než by lidé běžně používali k léčbě psoriázy.

Varování před rakovinou je také částečně založeno na předchozím výzkumu profesních studií zaměřených na lidi pracující s uhelným dehtem.

Vědci však nenašli žádný důkaz, který by naznačoval, že uhelný dehet s koncentrací mezi 0,5% a 5% způsobuje rakovinu.

Některé studie zjistily, že určité přísady v uhelném dehtu mohou způsobit rakovinu, pokud je člověk vystaven velmi vysokým koncentracím, například při dláždění silnic nebo zastřešení.

Lidé, kteří jsou citliví na slunce nebo užívají léky, díky nimž jsou náchylnější k UV záření, by neměli používat uhelný dehet.

souhrn

Uhelný dehet je vedlejším produktem živičného uhlí. Ačkoli lidé zřídka používají uhelný dehet ve své surové formě, dermatologové mohou předepisovat přípravky obsahující rafinovaný uhelný dehet k léčbě psoriázy nebo ekzému.

Uhelný dehet může účinně léčit příznaky kožních stavů, včetně svědění kůže, zánětů, zesílení kůže a těžce léčitelné psoriázy na chodidlech a dlaních rukou. Lidé mohou také použít uhelný dehet jako topickou léčbu.

Uhelný dehet však může mít vedlejší účinky, včetně nepříjemného zápachu, podráždění kůže, kožních vyrážek, otoků pokožky, pocitu pálení nebo píchání, citlivosti na slunce, skvrn a suchých a křehkých vlasů.

Studie ukazují, že uhelný dehet může po expozici velmi vysokým koncentracím této látky způsobit rakovinu. Odborníci však obecně považují množství uhelného dehtu při léčbě psoriázy a ekzému za bezpečné.

.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY